یکشنبه , ۶ فروردین ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آخرین تحولات خاورمیانه:طرح آمریکا برای اجماع اروپایی‌ها علیه ایران/موضع گیری تند فرانسه علیه ایران/

آخرین تحولات خاورمیانه:طرح آمریکا برای اجماع اروپایی‌ها علیه ایران/موضع گیری تند فرانسه علیه ایران/

 

موضع گیری تند فرانسه علیه ایران، کشته شدن یک نظامی ترکیه در عملیات «عفرین»، مذاکره روسیه، ایران و ترکیه درخصوص عفرین، حمله موشکی کردها به مواضع گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه، سفر غیرمنتظره یک مقام دولت آمریکا به الرقه در سوریه و نشست وزیران خارجه کشورهای غربی و عربی درخصوص یمن از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به طرح آمریکا برای اجماع اروپایی‌ها علیه ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش تابناک، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا از اعزام تیم‌های دیپلماتیک به اروپا برای متقاعد کردن اروپایی‌ها به همراهی با واشنگتن در ایران‌ستیزی خبر داد.

آنطور که تیلرسون به خبرنگار رویترز گفته، این تیم‌ها در خصوص برنامه‌های آمریکا برای برجام و نحوه مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، با اروپایی‌ها مذاکره خواهند کرد.

تیلرسون که در لندن به سر می‌برد، امروز پس از دیدار با مقامات انگلیسی گفته بود که در جلب حمایت اروپا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، موفق بوده است؛ وزیر خارجه آمریکا همچنین گفته بود که با انگلیسی‌ها بر سر تشکیل کارگروه اصلاح معایب برجام، توافق کرده است.

طرح آمریکا برای اجماع اروپایی‌ها علیه ایران/موضع گیری تند فرانسه علیه ایران/کشته شدن یک نظامی ترکیه در عملیات «عفرین»/حمله موشکی کردها به مواضع گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه

تیلرسون افزوده: «ما تیمی داریم که در راه آمدن به اروپا هستند؛ این تیم نحوه حل معایب توافق هسته‌ای و همچنین نحوه همکاری بیشتر در مسیر تقابل با فعالیت‌های غیرهسته‌ای ایران را بررسی خواهد کرد.»

وزیر خارجه آمریکا در انتها، منظورش را صریح‌تر بیان کرده و گفته: «نگرانی ما از جانب صادرات تسلیحات آنها به یمن و دیگر نقاط دنیاست.»

موضع گیری تند فرانسه علیه ایران

وزیر امور خارجه فرانسه مدعی شد ایران قطعنامه بین‌المللی ۲۲۳۱ را که به محدودسازی توان این کشور در حوزه موشک‌های بالستیک ارتباط دارد، نقض کرده است.

طرح آمریکا برای اجماع اروپایی‌ها علیه ایران/موضع گیری تند فرانسه علیه ایران/کشته شدن یک نظامی ترکیه در عملیات «عفرین»/حمله موشکی کردها به مواضع گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت پس از ۱۲ سال گفتگو درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران میان تهران با اعضای گروه ۱+۵ در سال ۱۳۹۴ تصویب شد. پس از تصویب این توافق در شورای امنیت، هر شش قطعنامه قبلی که علیه ایران صادر و منجر به تحریم‌های وسیع درباره برنامه هسته‌ای علیه تهران شده بود، ملغی شد.

کشته شدن یک نظامی ترکیه در عملیات «عفرین»

ارتش ترکیه از کشته شدن یک نظامی این کشور در چارچوب عملیات موسوم به «شاخه زیتون» در شمال سوریه خبر داد.

طرح آمریکا برای اجماع اروپایی‌ها علیه ایران/موضع گیری تند فرانسه علیه ایران/کشته شدن یک نظامی ترکیه در عملیات «عفرین»/حمله موشکی کردها به مواضع گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه

ارتش ترکیه بیانیه ای منتشر و در آن اعلام کرد در سومین روز از آغاز عملیات عفرین یک نظامی ترکیه ای در جنوب شرقی شهر مرزی گل‌بابا کشته شد.

مذاکره روسیه، ایران و ترکیه درخصوص عفرین

«ولادیمیر شامانوف» رئیس کمیته امنیتی و دفاعی دومای روسیه پیشنهاد داد تا برای حل اوضاع به وجود آمده در منطقه عفرین سوریه، مذاکراتی بین ایران، ترکیه و روسیه برگزار شود.

شامانوف در ادامه گفت: عملیات ترکیه در عفرین، ادامه دار نخواهد بود.

طرح آمریکا برای اجماع اروپایی‌ها علیه ایران/موضع گیری تند فرانسه علیه ایران/کشته شدن یک نظامی ترکیه در عملیات «عفرین»/حمله موشکی کردها به مواضع گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه

لازم به ذکر است، ارتش ترکیه از روز شنبه هفته جاری (۳۰ دی ماه) عملیات کنونی این کشور در شهر عفرین واقع در شمال سوریه را بر خلاف موازین بین المللی در کسب مجوز از دولت قانونی دمشق علیه نیروهای تحت حمایت آمریکا موسوم به «شاخه زیتون» آغاز کرده است.

این در حالیست که دولت سوریه پیشتر درباره نقض حریم هوائی و تمامیت ارضی این کشور توسط ترکیه هشدار داده و این اقدام آنکارا را «تجاوز» نامیده بود.

مقامات کشورهای منطقه، از جمله ایران و روسیه در خصوص این اقدام ترکیه هشدار داده اند و اعلام کرده اند که این عملیات باعث افزایش تنش ها در منطقه، خواهد شد.

حمله موشکی کردها به مواضع گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه

برخی منابع از حمله موشکی کردها به مواضع گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه در نزدیکی مرز با ترکیه و کشته و زخمی شدن شماری بر اثر این حمله خبر دادند.

بر اساس گزارش؛ این منابع به ۲ کشته و ۱۲ زخمی بر اثر موشک شلیک شده از منطقه عفرین به مرکز وابسته به گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه در نزدیکی مرز با سوریه اشاره کردند.

این منابع بیان کردند: عملیات ارتش ترکیه ضد کردها در حالی سپری می شود که کردها یک موشک به منطقه کریخان در نزدیکی مرز با سوریه شلیک کردند که بر اثر آن ۱۲ نفر از اعضای گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه کشته و زخمی شدند.

سفر غیرمنتظره یک مقام دولت آمریکا به الرقه در سوریه

به گزارش رویترز، «مارک گرین» یکی از مقامات بلندپایه دولت آمریکا روز دوشنبه بدون اعلان قبلی و بطور کاملاً غیرمنتظره از شهر «رقه» در شمال سوریه دیدن کرد.

وی بلندپایه ترین مقام غیرنظامی آمریکایی است که از زمان بازپس گیری شهر جنگ زده رقه از دست عناصر تروریستی داعش، از این شهر دیدن می کند.

گفتنی است که ژنرال «جوزف وتل» فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا مارک گرین را در این سفر همراهی کرد.

مارک گرین که ریاست «آژانس ایالات متحده آمریکا برای توسعه بین الملل» (USAID) را برعهده دارد، پس از دیدار هفت ساعته خود از رقه و اردوگاه «عین عیسی»، در یک مصاحبه تلفنی با خبرگزاری رویترز گفت: «ما در مرحله ای قرار داریم که مردم [آواره سوریه] به راستی خواهان بازگشت به میهن خود هستند؛ بنابراین باید اهمیت این موضوع را درک کرد».

مارک گرین همچنین به شدت ویرانیها و خسارات وارده بر ساختمانها و جاده ها در اثر حملات هوایی ائتلاف ادعایی مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا اذعان کرد. وی در این باره گفت: «تا جایی که چشم کار می کند، همه چیز ویران شده است. زبان از بیان عمق این خسارات و ویرانیها قاصر است».

گفتنی است که سفر مارک گرین به رقه پس از آن صورت گرفت که «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا از حضور نظامی نامحدود این کشور در سوریه به عنوان بخشی از راهبرد کلان واشنگتن برای جلوگیری از تجدید فعالیت داعش، هموار سازی راه برای برکناری نهایی «بشار اسد» از مسند قدرت و مهار نفوذ ایران در منطقه خبر داد.

نشست وزیران خارجه کشورهای غربی و عربی درخصوص یمن

«بوریس جانسون» وزیر امور خارجه انگلیس اعلام کرد که روز سه شنبه در نشستی چهارجانبه میزبان همتایان خود از کشورهای آمریکا، امارات و عربستان سعودی خواهد بود.

وی در صفحه توئیتر خود نوشت: در نشست امروز (سه شنبه)درخصوص گام‌های بعدی در فرآیند سیاسی بحث خواهیم کرد.

وی با استقبال از طرح نمایشی ریاض در دادن وعده اختصاص یک و نیم میلیارد دلار کمک به مردم یمن، ادامه داد: توافق سیاسی تنها راه حل بلند مدت برای یمن خواهد بود.

نشست روز سه شنبه در شرایطی برگزار خواهد شد که ائتلاف به سرکردگی عربستان با حمایت کشورهای غربی از سال 94 و با هدف بازگرداندن رئیس جمهوری مستعفی یمن، دست به بمباران پیوسته مردم این کشور زده است.

ماحصل این جنگ، هزاران کشته، میلیون‌ها آواره و همه‌گیری بیماری‌های خطرناک بوده است.