یکشنبه , ۶ فروردین ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آخرین تحولات خاورمیانه!

آخرین تحولات خاورمیانه!

 

بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس، با ارسال پیامی در صفحه شخصی توئیتر خود، با ستایش از اظهارات اخیر رکس تیلرسون، همتای آمریکایی خود در خصوص لزوم برکناری بشار اسد در سوریه، از پیشنهاد وی در این خصوص استقبال کرد.

بنا بر این گزارش، بوریس جانسون با انتشار نقل قولی از تیلرسون در پیام خود نوشت: همان گونه که رکس تیلرسون می گوید، هدف کنونی، تکمیل نابودی داعش بوده و سرمایه گذاری برای بازسازی سوریه به ایجاد فرآیند سیاسی بستگی دارد که در نهایت منجر به پایان حکومت بشار اسد شود.

نامه العبادی خطاب به پادشاه عربستان/به توپ بستن مواضع کردهای سوریه توسط ترکیه/مشروط کردن بازسازی سوریه به کناره گیری اسد/امضای قرارداد ۵۰۰میلیون دلاری موشکی آمریکا و عربستان

وی همچنین در ادامه پیام توئیتری خود با تقدیر از سخنان همتای آمریکایی خود، اظهارات وی را پیامی بزرگ از سوی رهبری آمریکا و پاسخ.ی به منتقدان دولت آمریکا دانست.

امضای قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری موشکی آمریکا و عربستان

وزارت خارجه آمریکا با فروش ۵۰۰ میلیون دلاری تسلیحات موشکی سنگین به عربستان سعودی موافقت کرد.

بر اساس بیانیه منتشره از سوی آژانس همکاری های امنیتی دفاعی وزارت دفاع آمریکا، کنگره این کشور نیز از صدور مجوز فروش این حجم از تسلیحات به عربستان سعودی مطلع است.

بنا بر اسناد منتشر شده در خصوص این قرارداد، دولت عربستان سعودی همچنین خواستار خرید خدمات مربوط به مساعدت فنی، نظارت بر برنامه فیلد موشک های پاتریوت، قابلیت پیشرفته سازی موشک های پاتریوت و برنامه خدمات مهندسی موشک های پاتریوت از آمریکا شده است.

به همین منظور، قرار است یک تیم ده نفره متشکل از مهندسین فنی متخصص در سامانه های موشکی پاتریوت برای هر یک تا سه هفته یک بار جهت ارائه خدمات و آموزش کار با این سامانه موشکی به عربستان سفر کنند.

آژانس همکاری های امنیتی دفاعی آمریکا توافق با این قرارداد فروش را در راستای ادامه حمایت های جاری آمریکا از عربستان عنوان کرده که به ارتقای امنیت ریاض کمک خواهد کرد.

نامه العبادی خطاب به پادشاه عربستان

نخست وزیر عراق، با ارسال نامه ای خطاب به پادشاه عربستان خواهان کمک مالی این کشور برای بازسازی مناطق آزاد شده در عراق شد.

به گزارش اخبار العراق، سلمان الجمیلی، سرپرست وزارت برنامه ریزی و بازرگانی عراق که برای شرکت در نشست شورای هماهنگی های مشترک میان دو کشور به ریاض سفر کرده، نامه حیدر العبادی، نخست وزیر عراق را به ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان تحویل داد.

نامه العبادی خطاب به پادشاه عربستان/به توپ بستن مواضع کردهای سوریه توسط ترکیه/مشروط کردن بازسازی سوریه به کناره گیری اسد/امضای قرارداد ۵۰۰میلیون دلاری موشکی آمریکا و عربستان

العبادی در این نامه بر عمق روابط برادرانه میان دو کشور تأکید کرد و از نقش حامیانه عربستان از عراق در جنگ علیه تروریسم که کشورهای منطقه و جهان را تهدید می کند، قدردانی کرد.

العبادی در این نامه از عربستان می خواهد تا به کشورش برای بازسازی مناطق آزاد شده کمک مالی کند، چون عراق در حال حاضر به 100 میلیارد دلار نیاز دارد. وی ابراز امیدواری کرد که میزان حمایت مالی عربستان از عراق در جریان کنفرانس کشورهای کمک کننده به عراق ـ که قرار است در 14 فوریه در کویت برگزار شود ـ محسوس باشد.

پادشاه عربستان نیز بر آمادگی کشورش برای هر گونه حمایت و کمک به عراق برای بازسازی مناطق ویران شده تأکید و عنوان کرد که این کشور عمق استراتژیک عربستان به شمار می آید.

به توپ بستن مواضع کردهای سوریه توسط ترکیه

صبح روز پنجشنبه، یگان توپخانه‌ای ارتش ترکیه در پی تشدید درگیری‌ها بین عناصر مسلح و نیروهای «یگان های مدافع خلق» وابسته به کردهای سوریه در اطراف شهر عفرین استان حلب در شمال سوریه، مواضع کردها را گلوله باران کرد.

پایگاه خبری العربی الجدید به نقل از منابع محلی گزارش داد، درگیری های شدیدی بین معارضان و نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» وابسته به کردها در محور جندرسیه در منطقه عفرین در ریف شمالی حلب رخ داده است.

بر اساس این گزارش، توپخانه ارتش ترکیه، پایگاه های کردهای سوریه را در محورهای «دیر بلوط»، «ایسکا»، «اعزاز» و روستاهای بیلونیه، ملاکیه و عین دقنه در شرق عفرین و محور سجیه در شمال عفرین و محور روستاهای مروانیه، کرزیله، شادیره و جلمه در شمال غرب عفرین هدف قرار دادند.

ترکیه نیروهای یگان‌های مدافع خلق وابسته به کردهای سوریه را شاخه سوری «حزب کارگران کردستان» یا همان گروه تروریستی پ.ک.ک می‌داند.

نامه العبادی خطاب به پادشاه عربستان/به توپ بستن مواضع کردهای سوریه توسط ترکیه/مشروط کردن بازسازی سوریه به کناره گیری اسد/امضای قرارداد ۵۰۰میلیون دلاری موشکی آمریکا و عربستان

روز یکشنبه گذشته، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، اعلام کرد با همکاری گروه‌های کُرد سوری قصد تشکیل نیروی مرزی جدید سی هزار نفره در شمال سوریه را دارد.

شب گذشته شورای امنیت ملی ترکیه در مورد تحولات اخیر در شمال سوریه تشکیل جلسه داد و در آن اقدام آمریکا در تشکیل نیروهای مرزی در شمال سوریه را محکوم کرد.

ترکیه همچنین خواستار جمع آوری فوری همه تسلیحاتی شد که آمریکا در اختیار کردهای سوریه گذاشته است.

تمدید دوباره حالت فوق العاده در ترکیه

نمایندگان پارلمان ترکیه با درخواست دولت این کشور برای تمدید دوباره حالت فوق‌العاده در ترکیه موافقت کردند.

عصر پنجشنبه، پارلمان ترکیه برای بررسی تمدید قانون وضعیت فوق‌العاده در این کشور تشکیل جلسه داده بود که با اکثریت آرا برای چهارمین بار آن را تصویب کرد.

درگیری میان تروریست‌ها در استان درعا سوریه

گروه های تروریستی در حومه استان درعا، همزمان با درگیری با ارتش سوریه به جان هم افتادند.

روز گذشته منابع میدانی اعلام کردند، درگیری شدیدی میان گروه تروریستی ارتش آزاد و باقی مانده داعشی ها در اطراف سد «جویایلا» واقع در حومه استان «درعا‌»ی سوریه آغاز شد.

شماری از تروریست های دو طرف در اثر این درگیری کشته یا زخمی شدند.

نامه العبادی خطاب به پادشاه عربستان/به توپ بستن مواضع کردهای سوریه توسط ترکیه/مشروط کردن بازسازی سوریه به کناره گیری اسد/امضای قرارداد ۵۰۰میلیون دلاری موشکی آمریکا و عربستان

شاخه جنوبی ارتش آزاد در ماه های گذشته نیز درگیری شدیدی در غرب استان درعا با گروه تروریستی داعش داشتند.

سوریه از هفت سال پیش، درگیر جنگ با گروه های تروریستی ـ تکفیری مورد حمایت آمریکا و برخی کشورهای منطقه است.

در مقابل حمایت آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان و ترکیه از گروه های تروریستی در سوریه، جمهوری اسلامی ایران در طول این مدت پشتیبان همه جانبه مردم و نظام سوریه برابر این فتنه بوده است.

مخالفت آمریکا با تعویق انتخابات عراق

سفارت آمریکا در بغداد اعلام کرد، واشنگتن با تعویق انتخابات عراق مخالف بوده و از برگزاری آن در تاریخ مقرر (12 می آتی) حمایت می‌کند.

از سوی دیگر، نوری المالکی، معاون رئیس جمهور عراق گفت: برگزاری انتخابات، راه را برای عراقی‌ها به‌ منظور انتخاب نمایندگان خود در مرحله آینده باز می‌کند.

جنبش النجباء عراق اعلام کرد، به‌ تعویق انداختن انتخابات، توطئه‌ای خارجی است که باید با آن مقابله کرد. پارلمان عراق رأی‌گیری محرمانه در خصوص زمان برگزاری انتخابات پارلمان و به‌ تعویق انداختن آن را آغاز کرد و نمایندگان «ائتلاف ملی» با تحریم این رأی‌گیری، جلسه را ترک کردند.

نمایندگان ائتلاف ملی عراق، تعویق انتخابات و رأی‌گیری محرمانه در خصوص مشخص شدن زمان آن را رد کردند.

حاکم الزاملی، رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت: شاید به‌ تعویق انداختن انتخابات، راه را برای دخالت های خارجی باز کند.
وی افزود: بیشتر گروه های ائتلاف ملی مخالف تعویق انتخابات هستند.

زانا سعید، نماینده گروه اسلامی کردستان به‌ نفع برگزاری انتخابات در زمان خود رأی داد.