یکشنبه , ۶ آذر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آتش سوزی نفتکش 274 متری ایرانی در آب های چین

آتش سوزی نفتکش 274 متری ایرانی در آب های چین

در پی برخورد دو کشتی در آب‌های چین، ۳۲ نفر از جمله ۳۰ ایرانی ناپدید شدند.

به گزارش مشرق به نقل از رویترز، دولت چین روز یکشنبه اعلام کرد که یک کشتی نفتکش ایرانی که اپراتور آن یک شرکت صاحب نام در حمل نفت است، پس از برخورد با یک کشتی باری چینی آتش گرفته و نفت آن در دریای شرق چین نشت کرده است.

نفتکش

بر اساس بیانیه ای که مقامات چینی منتشر کردند، در بعد از ظهر شنبه به وقت چین، نفت‌کش سانچی که در پاناما رجیستر شده است با کشتی سی‌اف کریستال چین در فاصله ۱۶۰ مایل دریایی با سواحل شانگهای، برخورد کرده است.

روز یکشنبه اعلام شد که ۳۲ خدمه نفت‌کش مفقود شده‌اند؛ این در حالی است که نفت‌کش سانچی از ایران به مقصد کره‌جنوبی در حرکت بود و ۱۳۶۰۰۰ تن تقطیرات نفتی، که نفتی فق سبک است، را حمل می‌کرد.بر اساس برآوردها، این محموله معادل حدود ۱ میلیون بشکه نفت است که ارزش آن بر اساس قیمت‌های کنونی نفت، ۶۰ میلیون دلار است.

در عین حال، مقامات چین اعلام کرده‌اند که ساچی تا این لحظه، همچنان روی آب شناور بوده و آتش گرفته است؛ به نحوی که نفت، نشت کرده است و بر این اساس، ما به تلاش‌ها خود برای نجات ادامه می‌دهیم.

بر این اساس، مقامات چین، ۴ کشتی نجات و ۳ قایک پاکسازی را در ساعت ۳:۳۰ بامداد امروز به وقت تهران، به منطقه اعزام کرده‌اند.کره جنوبی هم برای امداد، کشتی و هلیکوپتر ارسال کرده است.

تلویزیون دولتی سی‌سی‌تی‌وی تصاویری از کشتی در حال سوختن و دود سیاه و غلیظی که از آن بر می‌خواست، منتشر کرد.

جدیدترین گزارش‌ها تا ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه امروز، بر اساس داده‌های ردیابی کشتی رویترز نشان می‌دهد ساچی در سال ۲۰۰۸ ساخته شده و تحت مدیریت شرکت ملی نفت‌کش‌ ایران (ان‌آی‌تی‌سی) است.مالک ثبت شده این کشتی هم شرکت کشتی‌رانی برایت بوده و قرار بود از جزیره خارک ایران به سوی کره‌جنوبی حرکت کند و روز یکشنبه به دائسان این کشور برسد.

این نفت‌کش با سی‌اف کریستال برخورد کرد که در هنگ‌کنگ رجیستر شده است و طبق اعلام دولت ۶۴۰۰۰ تن غلات را از ایالات متحده به استان جنوبی چین، گوانژو منتقل می‌کرد.

منبع: مهر