یکشنبه , ۶ آذر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه تشکیل نشست اضطراری شورای امنیت درباره اعتراض ها در ایران را «مخرب و مضر» شمرد!

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه تشکیل نشست اضطراری شورای امنیت درباره اعتراض ها در ایران را «مخرب و مضر» شمرد!

 

به گزارش آسوشیتدپرس قرار است امروز پانزدهم دیماه شورای امنیت سازمان ملل متحد به در خواست آمریکا نشستی اضطراری درباره اعتراضات در ایران برگزار کند.سخنگوی رییس دوره ای شورای امنیت تایید کرد که  این نشست  به موضوع اعتراضات در ایران اختصاص دارد.

مصاحبه اختصاصی سرگی ریابکوف با خبرگزاری تسنیم

به گزارش رویترز “سرگئی ریابکوف”- معاون وزیر امور خارجه روسیه -برگزار شدن این نشست را «مخرب و مضر» به شمار آورد! و اظهار داشت: شورای امنیت نمی تواند در این موضوع نقشی داشته باشد.مسایل و امور داخلی ایران هیچ گونه ارتباطی با وظایف شورای امنیت سازمان ملل متحد ندارد.

پیش از این سخنگوی وزارت خارجه روسیه،ماریا زاخارووا، نیز روز سه‌شنبه در صفحه فیس‌بوک خود با انتقاد از موضعگیریهای خانم نیکی هیلی در سازمان ملل برای برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت ، از نحوه برخورد اخیر دولت آمریکا با اعتراضات داخلی مردم ایران برعلیه نظام حاکم انتقاد کرد.

 

روسیه: مسائل داخلی ایران کوچکترین ارتباطی به شورای امنیت ندارد

معاون وزیر خارجه روسیه اصرار آمریکا برای تشکیل نشست شورای امنیت برای بررسی اوضاع ایران را «غیرسازنده» نامید و گفت: جریانات داخلی در ایران در چارچوب وظایف شورای امنیت نیست.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، “سرگئی ریابکوف” معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «نووستی» تأکید کرد، مقامات مسکو دلیلی برای ایفای نقش شورای امنیت سازمان ملل در حل‌وفصل مسائل داخلی در جمهوری اسلامی ایران نمی‌بینند.

ریابکوف این اظهارات را در تفسیر سخنان “نیکی هیلی” نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل عنوان کرد که گفته است آمریکا همه تلاش خود را می‌کند تا نشست اضطراری شورای امنیت برای بررسی اعتراضات داخلی در ایران، طی یکی دو روز آینده تشکیل شود.

ریابکوف با تأکید بر اینکه این ابتکارعمل «مضر و غیرسازنده» است و مسکو ضرورتی برای چنین اقدامی نمی‌بیند، یادآور شد: «در ایران یک جریان کامل داخلی در حال رخ دادن است، درحالی که شورای امنیت سازمان ملل یک ارگان خاص است که بر اساس منشور سازمان ملل مسئولیت اصلی در حمایت از صلح و امنیت بین المللی را به‌عهده دارد و حوادث داخلی در ایران در چارچوب وظایف آن نگنجیده و کوچکترین ارتباطی به شورای امنیت ندارد».

این دیپلمات بلندپایه روس گفت: «البته ما نمی‌توانیم برگزاری چنین نشستی را نادیده بگیریم، ولی من اطمینان دارم که هر تصمیمی که در نهایت بر اساس این ابتکارعمل آمریکا اتخاذ شود، مضر و غیرسازنده خواهد بود. موضع ما که کاملاً منطقی و مطابق با اصول حقوق بین الملل می‌باشد، به‌خلاف مواضع شرکای آمریکایی ما که هر روز که می‌گذرد، بیش از پیش اصول و حقوق بین المللی را نادیده می‌گیرد».

محکومیت تصمیم آمریکا برای گسترش تحریم‌ها علیه ایران

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین تأکید کرد که مسکو قاطعانه تهدید آمریکا در مورد گسترش تحریمها علیه ایران، به‌خاطر اوضاع داخلی در این کشور را غیرقابل قبول می‌داند.

وی در پاسخ سؤال خبرگزاری «نووستی» در این رابطه، توضیح داد: «مواضع ما در این رابطه از مدتها قبل بر همگان کاملاً روشن است: هر نوع اعمال تحریم یکجانبه که به‌عنوان روشی برای حل‌وفصل مشکلات سیاست خارجی مورد استفاده قرار بگیرد، غیرقابل قبول خواهد بود. مشکل اینجاست که اولویت‌بندیها در سیاست خارجی آمریکا دیگر بیش از حد از منطق فاصله گرفته است. به‌عقیده من، آنها در برخورد با سایر کشورهای عضو جامعه جهانی، حاضر نیستند از ابزار دیگری به‌غیر از تحریم استفاده کنند».

سرگئی ریابکوف با یادآوری اینکه چنین برخوردی از سوی آمریکا «یکی از مأیوس‌کننده‌ترین برخوردها طی سالهای اخیر بوده»، افزود: «ما همواره مخالف اعمال فشارهای واشنگتن بر سایر کشورها از طریق رژیم تحریمها بوده و در آینده نیز خواهیم بود. این موضع‌گیری قطعی ماست و در رابطه با روابط آمریکا و ایران نیز صادق است و بار دیگر تأکید می‌کنیم تهدید به تحریم، روشی غیرقانونی و غیرقابل قبول است».

انتهای پیام/*