چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ایران بخشی از نیروهای مستقر در سوریه را برای شرکت در سرکوب اعتراضات مردمی فراخواند

ایران بخشی از نیروهای مستقر در سوریه را برای شرکت در سرکوب اعتراضات مردمی فراخواند

در پی بالا گرفتن اعتراضات مردمی در ایران، سپاه پاسداران برای سرکوب مردم معترض همه نیروهای غیرضروری‌اش در سوریه را به تهران فراخواند.

منابع ویژه العربیة.نت خبر دادند سپاه پاسداران ایران به سفارت این کشور در دمشق دستور داد همه نیروهایی که وجودشان در سوریه کاملا ضروری نیست، به تهران بازگردند.

علاوه بر بازگرداندن نیروهای حاضر در سوریه، منابع العربیة خبر از انتشار نیروهای حشد الشعبی عراق با هدف مشارکت در سرکوب اعتراضات مردمی سراسری، در اقلیم اهواز و شهرهای عبادان و محمره و دیگر استان‌های ایران خبر دادند.

شامگاه چهارشنبه ۳ ژانویه ۲۰۱۸ تعدادی از نیروهای حشد الشعبی در کنار نیروهای سپاه و دیگر نیروهای امنیتی ایران در منطقه حی الثوره اهواز حاضر شدند.

کانال تلگرامی آمدنیوز نیز گزارش کرد هزاران نفر از نیروهای افغانی گردان‌های فاطمیون به خمینی‌شهر و دیگر شهرهای اصفهان آمده و در سرکوب مردم مشارکت کرده‌اند.

همزمان با تظاهرات سراسری مردم ایران علیه سیاست‌های مداخله‌جویان این کشور در منطقه‌ و به ویژه کشورهای عربی و همچنین در اعتراض به فساد، فقر، بیکاری، گرانی، تبعیض در ایران، نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران سرکوب مردم معترض را در دستور کار قرار دادند.

موسی غضنفرآبادی رئیس دادگاه انقلاب تهران، سه‌شنبه ۲ ژانویه در مصاحبه‌ای، با توصیف قیام سراسری مردم ایران به «اغتشاشات»، معترضان را تهدید به اعدام کرد.

عضنفرآبادی در مصاحبه با خبرگزاری «تسنیم» گفت: «کسانی که از روزهای سوم به بعد اغتشاشات دستگیر شوند، جرم و مجازات‌شان سنگین خواهد بود زیرا با توجه به اعلام وزارت کشور مبنی بر غیرقانونی بودن این تجمعات، عالما و عامدا و با علم و آگاهی اقدام به تجمع، اغتشاش و حرمت‌شکنی کرده‌اند.»

غضنفرآبادی درباره عناوین اتهامی افراد دستگیرشده نیز گفت: «عنوان اتهامی برخی افراد دستگیرشده ممکن است محاربه و برخی نیز اقدام علیه امنیت ملی، تخریب اموال عمومی، تخریب اموال اشخاص، ضرب و شتم و غیره باشد.»

در قوانین قضایی ایران، حکم «محاربه» اعدام است و با استناد به این حکم، هزاران تن از فعالان سیاسی در سال‌های پیشین اعدام شدند.

علاوه بر نیروهایی که ایران از سوریه فرا می‌خواند و علاوه بر پیکارجویان خارجی که برای سرکوب مردم معترض استخدام می‌کند، سپاه پاسداران از نیروهای بازنشسته خود نیز خواسته در اسرع وقت خود را به مراکز سپاه معرفی و برای مقابله با آنچه سپاه “فتنه” می‌خواند، آماده شوند.

براساس آخرین گزارش‌ها مجموع تعداد پیکارجویان ایرانی ،لبنانی افغانی، پاکستانی و عراقی که تحت فرماندهی ایران در سوریه فعالیت می‌کنند، حدود ۷۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود.