یکشنبه , ۶ آذر ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » حمایت دولت پرزیدنت ترامپ از قیام سراسری مردم ایران: آمریکا خواستار حمایت جهانی از مردم ایران شد
<> on September 12, 2012 in Washington, DC.

حمایت دولت پرزیدنت ترامپ از قیام سراسری مردم ایران: آمریکا خواستار حمایت جهانی از مردم ایران شد

در اولین واکنش به قیام سراسری مردم به پاخواسته در شهرهای مختلف ایران، وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه ای خواستار حمایت همه ملت ها از «مطالبات»‌مردم ایران برای «حقوق ابتدایی شان» شد.

در این بیانیه که توسط «هدر ناوئرت»، سخنگوی وزارت خارجه صادر شد، آمده است:‌ «ما گزارش‌های تظاهرات مسالمت آمیز متعدد شهروندان ایرانی در شهرهای مختلف کشور را دنبال می کنیم. رهبران ایران یک کشور ثروتمند را با تاریخ و فرهنگ و غنی را به کشوری سرکش با اقتصاد خراب تبدیل کردند که خشونت، خونریزی و آشوب، در صدر صادرات آن است. همانطور که پرزیدنت ترامپ گفته است، قربانیان دیرینه رهبران ایران، خود مردم ایران هستند.»

وی افزود: ایالات متحده قویا دستگیری معترضان مسالمت‌جو را محکوم می‌کند. ما از همه ملت‌ها می‌خواهیم از مردم ایران و مطالبات آنها برای حقوق ابتدایی شان و پایان فساد حکومت، بطور علنی حمایت کنند.

خانم «ناوئرت» افزود: رکس تیلرسون روز ۱۴ ژوئن ۲۰۱۷ در کنگره شهادت داد که او از «آن عناصری در ایران که انتقال مسالمت آمیز حکومت را می‌خواهند»، حمایت می‌کند و گفت «همانطور که ما می‌دانیم، قطعا، آن عناصر آنجا هستند.» وزیر (خارجه) امروز حمایت عمیق خود از مردم ایران را تکرار کرد.

موضع رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در نخستین موضع گیری درباره اعتراض ها در ایران، در توئیتر خود نوشت: مهم است که ما از معترضان بدون خشونت در ایران حمایت کنیم.

وی افزود: این نتیجه رژیمی است که بیشتر بر حمایت از گروه‌های تروریستی تمرکز کرده، تا گرفتاری های مردم خودش.

همراهی سناتور ارشد از یوتا

از سوی دیگر «اورین هچ» سناتور جمهوریخواه ایالت یوتا در سنای آمریکا در موضع گیری درباره اعتراضات گسترده ایران نوشت من در کنار مردم ایران و درخواست شان برای شفافیت و آزادی ایستاده ام و از همکارانم در کنگره آمریکا می خواهم با من همراه شوند.

آقای «هچ» از اعضای قدیمی سنای آمریکاست و برای اولین بار در سال ۱۹۷۷ به سنا راه یافت.

موضع گیری تام کاتن، سناتور جمهوریخواه:‌ از مردم باید حمایت شود

از سوی دیگر، تام کاتن سناتور جمهوریخواه آرکانزاس نیز در واکنش به اعتراضات در ایران گفت: رژیم ایران با تفکر الهام گرفته از نفرت پراکنی نمی تواند برای همیشه از حمایت مردمی برخوردار باشد و باید از مردم ایران که آماده اند جانشان را در اعتراض به این تفکر فدا کنند، حمایت کرد.

سناتور کاتن همچنین افزود: آیت الله ها در ایران با برخورداری از میلیارد ها دلار ناشی از خلاصی از تحریم ها قادر نیستند، نیازهای اولیه مردم ایران را بر آورده سازند زیرا پول های سرازیر شده به ایران را صرف فعالیت های تهاجمی در سوریه ، لبنان ، عراق و یمن می کنند.

در حالی این قانونگذاران آمریکایی خواستار حمایت از اعتراضات در ایران شده‌اند که پس از روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ رویکرد واشینگتن در قبال تهران نسبت به دوران ریاست جمهوری باراک اوباما تغییر کرده است و وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت، توافق هسته‌ای «معیوب» با ایران دیگر محور سیاست واشینگتن در قبال تهران نیست.

در همین زمینه، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در خردادماه سال جاری گفته بود، سیاست ما در قبال ایران حمایت از عناصری در داخل ایران برای تغییر و گذار مسالمت‌آمیز قدرت است و البته همان‌طور که می‌دانیم، آن عناصر حضور دارند.

یک روز بعد از تجمع اعتراضی در مشهد و چند شهر دیگر خراسان و شاهرود، عده از مردم معترض به وضعیت موجود در ایران، در شهرهای کرمانشاه و خرم آباد تجمع کردند و شعارهایی علیه مقامات و حکومت جمهوری اسلامی ایران دادند.

تجمع‌های اعتراضی در شرایطی برگزار شد که در هفته‌های اخیر، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، از سوی مخالفان و منتقدان خود به دلیل گرانی کالاها و مواد مصرفی مردم هدف انتقاد قرار گرفته است.

کارشناسان اقتصادی می‌گویند، خانواده‌های کم درآمد و اقشار آسیب‌پذیر در ایران به شدت تحت فشار اقتصادی هستند و چشم‌اندازی برای خروج از این وضعیت برای خود نمی‌بینند.

شهرهای مشهد، نیشابور، کاشمر و شاهرود روز پنجشنبه شاهد تجمع های اعتراضی با عنوان «نه به گرانی»‌ بود. بر اساس برخی فیلم‌های انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی، تجمع اعتراضی در مشهد به دنبال واکنش نیروهای انتظامی به خشونت کشیده شد و مأموران برای متفرق کردن تجمع‌کنندگان از ماشین آب‌پاش و گاز اشک‌آور استفاده کردند.