دوشنبه , ۷ فروردین ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه / شنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۶

آخرین تحولات خاورمیانه / شنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۶

 

آمریکا در یک قدمی خروج از برجام/اعلام حضور 48 هزار نیروی روس در سوریه/امضای قرداد اس 400 میان روسیه و ترکیه طی روزهای آتی/دستور نتانیاهو برای خروج اسرائیل از یونسکو
دستور نتانیاهو برای خروج اسرائیل از یونسکو، رایزنی پوتین و اردوغان درباره قدس و سوریه، اعلام حضور 48 هزار نیروی روس در سوریه و امضای قرداد اس 400 میان روسیه و ترکیه طی روزهای آتی از جمله مهم ترین و آخرین خبرهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به افزایش احتمال خروج آمریکا از برجام نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری شین‌هوآ گفت: در صورتی که آمریکا تحریم‌ها علیه تهران را تعلیق نکند، ایران حق دارد واکنش نشان دهد.

کمالوندی گفت: «ما به تعهدات خود پایبندیم و به همه مسئولیت‌های خود عمل می‌کنیم». او تصریح کرد توافق هسته‌ای ایران در صورت اجرای کامل، منافع ایران را تأمین می‌کند و آمریکا نیز باید به تعهدات خاص خود عمل کند.

با وجود این، کمالوندی گفت: در صورت دیدن هر گونه نشانه ای مبنی بر نقض توافق هسته‌ای، ایران گزینه‌های خود را بررسی خواهد کرد.

کمالوندی در این باره افزود: «برای مثال، اگر آمریکا تا چهارده ژانویه سال آینده میلادی (24 دی ماه) تعلیق تحریم‌های هسته ای را تمدید نکند، این به معنی خروج واشنگتن از برجام خواهد بود. در این صورت، طبیعتا ما حق داریم برای مقابله به مثل، هرآنچه نیاز است انجام دهیم».

رایزنی پوتین و اردوغان درباره قدس و سوریه

ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان رؤسای جمهوری روسیه و ترکیه در گفت وگویی تلفنی در خصوص مسأله قدس با توجه به تصمیم اشتباه ترامپ و بحران سوریه گفت وگو کردند.

روز جمعه دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد: رؤسای جمهوری روس1یه و ترکیه بر عزم متقابل برای کمک به حل و فصل مناقشه اسرائیل و فلسطین بر اساس معیارهای بین المللی و تحقق حق ملت فلسطین برای تأسیس حکومت مستقل خود تأکید کردند.

دو طرف همچنین در خصوص اوضاع سوریه به تفصیل تبادل نظر و بر همکاری روسیه و ترکیه برای دستیابی به راهکارسیاسی پایدار برای حل مسائل این کشور تأکید کردند.

آمریکا در یک قدمی خروج از برجام/اعلام حضور 48 هزار نیروی روس در سوریه/امضای قرداد اس 400 میان روسیه و ترکیه طی روزهای آتی/دستور نتانیاهو برای خروج اسرائیل از یونسکو

پوتین و اردوغان ابراز امیدواری کردند، در نشست هشتم بین المللی صلح آستانه در باره مسائل مختلف برگزاری کنگره ملی مذاکرات سوریه در سوچی توافق به دست آید.

در این گفت وگوی تلفنی، برخی موضوع های همکاری های روسیه و ترکیه نیز مطرح شد و مورد تبادل نظر قرار گرفت.

روسیه و ترکیه در مسأله قدس و به رسمیت شناختن این شهر از سوی ترامپ به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی مواضع مشابه دارند و این تصمیم را اشتباه می دانند که سبب تشدید مناقشه در خاورمیانه می شود.

دستور نتانیاهو برای خروج اسرائیل از یونسکو

رسانه های صهیونیستی از تصمیم «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس برای خروج از سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد وابسته به سازمان ملل متحد خبر دادند.

نتانیاهو در نامه ای که به سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل داد تا به دست مدیر کل یونسکو برساند، ابلاغ کرده است که این رژیم بلافاصله پس از تعطیلات کریسمس از این سازمان خارج خواهد شد.

یونسکو پیشتر شهر الخلیل در کرانه باختری رود اردن را به عنوان میراث جهانی فلسطین شناسایی کرده بود که عصبانیت مقام های آمریکایی و رژیم صهیونیستی را در پی داشت.

نتانیاهو پس از این اقدام یونسکو دستور داد، یک میلیون دلار از بودجه ای که رژیم صهیونیستی به سازمان ملل می دهد، کسر شود.
اعلام حضور 48 هزار نیروی روس در سوریه

«سرگئی شویگو»، وزیر دفاع روسیه روز جمعه و در نشست کمیته این وزارتخانه که با حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور برگزار شد، گفت: ۴۸ هزار نیروی روس در عملیات نظامی این کشور در سوریه حضور داشتند.

وی ادامه داد: متخصصان مین زدایی روسیه تاکنون موفق شده اند، شش هزار و ۵۳۳ هکتار از اراضی مین گذاری شده در سوریه را پاکسازی کنند.

آمریکا در یک قدمی خروج از برجام/اعلام حضور 48 هزار نیروی روس در سوریه/امضای قرداد اس 400 میان روسیه و ترکیه طی روزهای آتی/دستور نتانیاهو برای خروج اسرائیل از یونسکو

وزیر دفاع روسیه در ادامه افزود: بیش از ۶۰ هزار تروریست در سوریه کشته شدند. همچنین نیروی هوایی ما بیش از ۸ هزار خودروی زرهی و مقادیر زیادی از تسلیحات تروریست‌ ها در سوریه را منهدم کرد.

وی اعلام کرد: استفاده از سامانه‌ های پدافند هوایی S-۳۰۰ و S-۴۰۰ روسیه در سوریه موجب برتری نیروی هوایی این کشور در سوریه شد.

امضای قرداد اس 400 میان روسیه و ترکیه طی روزهای آتی

ولادیمیر کوژین، دستیار همکاری های نظامی و فنی رئیس جمهور روسیه در سخنانی در جمع خبرنگاران تأکید کرد: ترکیه و روسیه قصد دارند قرارداد سامانه های دفاع موشکی اس 400 را طی روزهای آینده امضا کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: مسأله مربوط به سامانه های دفاع موشکی اس 400 به آرامی در حال سر و شکل گرفتن با ترکیه است.

اوایل هفته جاری مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفته بود، هیچ مشکلی در ارتباط با قرارداد خریداری سامانه های دفاع موشکی اس 400 وجود ندارد.

کوژین در ادامه افزود: تحویل سامانه های اس 400 به ترکیه از اواخر 2019 یا اوایل 2020 آغاز خواهد شد.

این مقام ارشد روسی اظهار داشت: این قرارداد طی روزهای آینده عملا وارد مرحله اجرا خواهد شد. یک بخش از این قرارداد توسط طرف ترکیه ای پرداخت و بخش دیگر نیز با وامی که از طرف روسی پرداخت می شود، تأمین مالی خواهد شد.

آمریکا در یک قدمی خروج از برجام/اعلام حضور 48 هزار نیروی روس در سوریه/امضای قرداد اس 400 میان روسیه و ترکیه طی روزهای آتی/دستور نتانیاهو برای خروج اسرائیل از یونسکو

اس 400 روسی پیشرفته ترین سامانه ضد هوایی و موشکی بلندبرد است و می تواند سه نوع موشک را حمل کند که قابلیت نابود کردن اهداف مختلف از جمله موشک های بالستیک و کروز را دارد. این سامانه قابلیت رهگیری و هدف قرار دادن 300 هدف را همزمان دارد و برد این سامانه بیش از 27 کیلومتر اعلام شده است.