جمعه , ۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » تحولات خاورمیانه / چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶

تحولات خاورمیانه / چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶

نظر فرمانده ارتش پاکستان در مورد جنگ میان ایران و عربستان، توقف پروازهای هواپیمایی الاتحاد امارات به ایران، تصویب عظیم ترین بودجه تاریخ عربستان و نشست شورای امنیت درباره برجام و ایران از جمله مهم ترین و آخرین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به ده ها کشته و مجروح در دومین روز اعتراضات مردمی در کردستان عراق اشاره کرد.

اعتراضات مردم کردستان عراق در دومین روز خود که همراه با درگیری نیروهای امنیتی و معترضان بود 5 نفر کشته و 80 مجروح برجای گذاشت.

اداره کل بهداشت و امور پزشکی در استان سلیمانیه با تایید این خبر اعلام کرد درگیریهای امروز در شهر رانیه از توابع استان سلیمانیه منجر به کشته شدن 5 تن از معترضین و مجروح شدن 80 تن دیگر شد.

همزمان با این اقدام در بسیاری از شهرهای استان سلیمانیه هرگونه تردد از ساعت 20 شب به وقت محلی ممنوع شده و شهروندان حق تردد در شهر را ندارند.

از سوی دیگر فردا در اکثر شهرها تعطیل اعلام شد و شماری از دانشگاههای منطقه نیز کلاسهای درس را به مدت دو هفته تعطیل کردند.

وزارت فرهنگ کردستان عراق نیز با صدور بیانیه ای از رسانه های گروهی خواست در پوشش تحولات مربوط به ناآرامی های اخیر در کردستان عراق مردم را به انجام اقدامات خشونت بار تحریک نکرده و اخلاق حرفه ای را رعایت کنند.

مردم شهرهای مختلف کردستان عراق از روز دوشنبه در اعتراض به سوء مدیریت، فساد اقتصادی، ناتوانی در ارائه خدمات عمومی و تاخیر چند ماهه در پرداخت حقوق و دستمزد در کردستان عراق به خیابان ها آمدند.

ده ها کشته و مجروح در دومین روز اعتراضات مردمی در کردستان عراق/نظر فرمانده ارتش پاکستان در مورد جنگ میان ایران و عربستان/تصویب عظیم ترین بودجه تاریخ عربستان/نشست شورای امنیت درباره برجام و ایران

در جریان این اعتراضات خیابانی همچنین دفاتر احزاب کرد بخصوص دو حزب حاکم دموکرات کردستان عراق و اتحادیه میهنی کردستان عراق مورد حمله قرار گرفت.

معترضان همچنین اقدام به آتش زدن پرچم های این احزاب، تصاویر مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات کردستان عراق و سایر مسئولین اقلیم کردند.

از سوی دیگر، نیروهای امنیتی کردستان عراق عصر روز سه شنبه با حمله به دفتر شبکه تلویزیونی ان.آر.تی که منتقد بارزانی هاست، تجهیزات فنی آن را درهم شکسته و پخش برنامه های این شبکه را متوقف کردند.

نظر فرمانده ارتش پاکستان در مورد جنگ میان ایران و عربستان

فرمانده ارتش پاکستان با تشریح وضعیت منطقه در مجلس سنای این کشور گفت که هیچ جنگی بین ایران و عربستان روی نخواهد داد.

ژنرال «جاوید قمر باجوا» روز سه شنبه در نشست فوق العاده مجلس سنای پاکستان که به بررسی و تعیین راهبرد سیاست خارجی و بررسی مسائل امنیتی پاکستان و منطقه پس تصمیم ترامپ درباره قدس اختصاص داشت، حضور یافت.

این نشست که به ریاست سناتور رضا ربانی رئیس مجلس سنای پاکستان تشکیل شد علاوه بر ژنرال جاوید قمر باجوا و سرلشکر ساحر شمشاد مرزا رئیس عملیات نظامی، سپهبد نوید مختار رئیس سازمان اطلاعات پاکستان (ISI) و سرلشکر آصف غفور رئیس روابط عمومی ارتش این کشور حضور داشتند.

فرمانده ارتش پاکستان پس از ارائه گزارش امنیت ملی و امنیت منطقه ای به سنا گفت که ائتلاف ضد جنگ علیه هیچ کشوری تشکیل نشده اما هنوز ساختار و دستورالعمل شرکت در این ائتلاف تعیین نشده است.

ده ها کشته و مجروح در دومین روز اعتراضات مردمی در کردستان عراق/نظر فرمانده ارتش پاکستان در مورد جنگ میان ایران و عربستان/تصویب عظیم ترین بودجه تاریخ عربستان/نشست شورای امنیت درباره برجام و ایران

بر اساس این گزارش ،نشست اعضای ارشد ائتلاف موسوم به ضد تروریسم کشورهای اسلامی پنجم آذرماه در ریاض عربستان سعودی برگزار شد.

در آن اجلاس علاوه بر وزیران امور دفاع کشورهای عضو، دیپلمات های خارجی هیات های خارجی حامی ائتلاف و کارشناسان امور نظامی و دفاعی نیز شرکت کردند.

در اجلاس ریاض درباره نحوه قطع کمک های مالی به گروه های تروریستی همچنین تعیین چارچوب های آینده برای مبارزه با تروریسم و راههای تامین امنیت منطقه و جهان بحث و تبادل نظر شد.

توقف پروازهای هواپیمایی الاتحاد امارات به ایران

پروازهای خطوط هوایی الاتحاد امارات از ابوظبی به تهران از 4 بهمن متوقف می‌شود.

هنوز دلیل این تصمیم به صورت واضح اعلام نشده است اما برخی منابع خبری می‌گویند این شرکت که پروسه بازبینی راهبرد اقتصادی خود را دنبال می کند پیش از این پروازهای سان‌فرانسیسکو را نیز متوقف کرده بود.

تصویب عظیم ترین بودجه تاریخ عربستان

شورای وزیران عربستان روز گذشته به ریاست سلمان بن عبدالعزیز پادشاه این کشور تشکیل جلسه داد و عظیم ترین بودجه تاریخ عربستان را برای سال ۲۰۱۸ به تصویب رساند.

بر اساس این خبر در حالی که قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش داشته است، این بودجه عظیم ترین بودجه تاریخ حکومت آل سعود در عربستان بوده و بودجه سال ۲۰۱۸ عربستان ۹۷۸ میلیارد ریال سعودی تعیین شده است.

راشا تودی گزارش داد که به این ترتیب بودجه سال ۲۰۱۸ عربستان نسبت به بودجه سال قبل که ۹۲۶ میلیارد ریال سعودی بوده، ۵.۶ درصد افزایش داشته است.

به این ترتیب انتظار می رود کسری بودجه سال پیش رو در عربستان هم ۱۵ درصد کاهش داشته باشد و در مقابل کسری ۲۳۰ میلیارد ریالی سال ۲۰۱۷، در سال ۲۰۱۸ عربستان ۱۹۵ میلیارد ریال کسری بودجه داشته باشد.

وزارت دارایی عربستان پیش بینی کرده است که درآمد دولت این کشور در سال ۲۰۱۸ حدود ۷۸۳ میلیارد ریال باشد و به این ترتیب درآمد دولت نسبت به سال ۲۰۱۷ هم افزایش ۱۲.۵ درصدی خواهد داشت.

عربستان پیش بینی می کند از محل مالیات ها بر مواد و خدمات اساسی حدود ۸۵ میلیارد ریال سعودی به دست بیاورد.

نشست شورای امنیت درباره برجام و ایران

شورای امنیت سازمان ملل متحد سه‌ شنبه شب به منظور بررسی توافق هسته‌ای و مسائل متعلق به ایران تشکیل جلسه داد.

«جفری فلتمن» معاون دبیرکل سازمان ملل در ابتدای این نشست از پایبندی ایران به برجام سخن گفته و افزود: با این حال، رئیس‌ جمهور ایالات متحده از صدور تائیدیه پایبندی ایران خودداری کرد.

وی ادامه داد: آژانس بین المللی انرژی اتمی ۹ گزارش را به این شورا تقدیم و اعلام کرده است که ایران به تعهدات هسته ای خود پایبند است.

ده ها کشته و مجروح در دومین روز اعتراضات مردمی در کردستان عراق/نظر فرمانده ارتش پاکستان در مورد جنگ میان ایران و عربستان/تصویب عظیم ترین بودجه تاریخ عربستان/نشست شورای امنیت درباره برجام و ایران

فلتمن گفت: حمایت شورای امنیت از توافق هسته ای ایران برای حفظ ثبات و امنیت منطقه و بین المللی بسیار مهم است.

«جوان ادمسون» نماینده اتحادیه اروپا در نشست شورای امنیت با بیان اینکه برجام به فعالیت های منطقه ای و موشکی ایران ربطی ندارد، عدم تایید پایبندی ایران به برجام توسط آمریکا را ریسک دانست.

وی گفت: در سیزدهم اکتبر رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفت تبعیت ایران از قطعنامه را تائید نکند، این اقدام پرسش هایی را درباره تعهد آمریکا به برجام ایجاد کرده است.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل هم گفت: امروز سعودی ها موشک جدیدی را رهگیری کردند که شبه نظامیان به ریاض شلیک کرده بودند. در صورتی که اقدامی درباره موشک هایی که به اراضی عربستان شلیک شد نداشته باشیم، هرگز نمی توانیم خشونت ها را متوقف کنیم.

هیلی با بیان اینکه باید با موشک هایی که حوثی ها (انصارالله یمن) به اراضی عربستان سعودی شلیک می کنند، مقابله کرد، مدعی شد موشک هایی که به عربستان سعودی شلیک می شود، ساخت ایران است.

وی با ادعای اینکه ایران باعث تشدید تنش ها در منطقه می شود، افزود: باید با افزایش توان موشکی ایران مقابله کرد.

هیلی در سخنان خود در نشست شورای امنیت گفت: ما این فرصت را داریم که با رژیم ایران که قطعنامه های شورای امنیت را نقض می کند، مقابله کنیم.

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل متحد نیز با درخواست از کشورهای عضو این سازمان برای عدم تلفیق موضوعات منطقه ای با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ ، افزود: مشکلات منطقه ای و اوضاع خاورمیانه چیزی نیست که در چارچوب برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ بحث شود و بحث ها در این زمینه باید در چارچوب دیگری صورت گیرد.

نماینده چین در سازمان ملل هم با تاکید بر اینکه برجام باعث تقویت ان پی تی و حفظ صلح و ثبات در خاورمیانه شده و از زمان اجرای آن در دو سال پیش، اثرات مثبتی به همراه داشته است، افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی ۹ بار پایبندی ایران به تعهدات هسته ای اش را تائید کرد.

نماینده فرانسه در سازمان ملل با اعلام اینکه ایران تعهدات خود درباره توافق هسته ای را نقض نکرده است، در عین حال افزود: باید فعالیت های موشکی ایران متوقف شود.

نماینده انگلیس در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد با طرح این ادعا که ایران موشک های بالستیک و فناوری آن را به حوثی ها (انصارالله یمن) انتقال می دهد، گفت: ما عمیقا نگران گزارش های مربوط به انتقال قطعات موشک های بالستیک ایران و فناوری های مربوط به آن به حوثی ها هستیم.

نماینده آلمان با اعلام اینکه تقویت و حفظ برجام بسیار مهم است، افزود که مردم ایران باید از عواید برداشته شدن تحریم ها بهره مند شوند.