پنجشنبه , ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه/ سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶

آخرین تحولات خاورمیانه/ سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶

درگیری شدید میان ارتش سوریه و داعش در جنوب دمشق، دیدار رئیس سازمان «سیا» با شاه عربستان در ریاض، سرنوشت شاه ایران در انتظار بن سلمان و وتوی قطعنامه مصر در مورد قدس از سوی آمریکا در شورای امنیت از جمله مهم ترین و آخرین خبرها، تحلیل ها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان خبر دیگری که بسیار مورد توجه قرار گرفت، خبر دستگیری ابوبکر البغدادی بود که با واکنش آمریکا و روسیه مواجه شد.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد، روسیه در حال حاضر هیچ اطلاعاتی در خصوص بازداشت «ابوبکر البغدادی» به دست نیروهای آمریکایی در اختیار ندارد.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، پسکوف در پاسخ به سوالی درباره گزارش‌های تأیید نشده رسانه‌های ترکیه‌ای و بویژه روزنامه «ینی شفق» مبنی بر اینکه البغدادی به دست نیروهای آمریکایی در عراق دستگیر شده و سپس به پایگاه رأس العین آمریکا در سوریه برده شده است، گفت که در این خصوص اطلاعی ندارد.

بی اطلاعی روسیه از دستگیری ابوبکر البغدادی توسط آمریکا/ درگیری شدید میان ارتش سوریه و داعش در جنوب دمشق/دیدار رئیس سازمان «سیا» با شاه عربستان در ریاض/ اسپوتنیک روسیه: سرنوشت شاه ایران در انتظار بن سلمان

یک منبع سوری به روزنامه «ینی شفق» اعلام کرد که «ابوبکر البغدادی» سرکرده گروه تروریستی داعش، در عراق توسط آمریکا دستگیر شده سپس به منطقه «الکرامه» سوریه منتقل شده است.

با این حال، نیروی ائتلاف آمریکا حاضر در منطقه خبر دستگیری «ابوبکر البغدادی» سرکرده گروه تروریستی داعش را تکذیب کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، نیروی ائتلاف آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که خبر نگهداری البغدادی در یکی از پایگاه‌های این نیرو صحت ندارد.

درگیری شدید میان ارتش سوریه و داعش در جنوب دمشق

شب گذشته درگیری شدیدی میان گروه تروریستی داعش و ارتش سوریه در اردوگاه یرموک در جنوب پایتخت سوریه اتفاق افتاد.

منابع آگاه اعلام کردند که این درگیری که از آخرین ساعت های دوشنبه شب در اطراف خیابان فلسطین در اردوگاه یرموک آغاز شده است همچنان ادامه دارد.

یگان های موشکی و توپخانه ارتش مواضع تروریست ها در اردوگاه یرموک زیر آتش سنگین خود گرفته اند.صدای شلیک انواع سلاح های سبک و سنگین از جنوب پایتخت سوریه به گوش می رسد.

گروه تروریستی داعش روز چهارشنبه 22 آذرماه توانسته بود از خیابان ‘ابوترابی’ به مواضع ارتش سوریه یورش برده و چند مجتمع مسکونی را در محله التضامن اشغال کند.

یگان های ارتش سوریه پس از چند ساعت درگیری، مناطقی از محله التضامن در جنوب دمشق را که عناصر گروه تروریستی داعش به آن نفوذ کرده بودند را پاکسازی کردند.

ارتش سوریه همان روز پس از رسیدن نیروها و تجهیزات کمکی، در یک پاتک سنگین، تروریست ها را از مناطق تازه اشغال شده اخراج و وضعیت منطقه را به حالت پیشین بازگرداند.

بی اطلاعی روسیه از دستگیری ابوبکر البغدادی توسط آمریکا/ درگیری شدید میان ارتش سوریه و داعش در جنوب دمشق/دیدار رئیس سازمان «سیا» با شاه عربستان در ریاض/ اسپوتنیک روسیه: سرنوشت شاه ایران در انتظار بن سلمان

بی اطلاعی روسیه از دستگیری ابوبکر البغدادی توسط آمریکا/ درگیری شدید میان ارتش سوریه و داعش در جنوب دمشق/دیدار رئیس سازمان «سیا» با شاه عربستان در ریاض/ اسپوتنیک روسیه: سرنوشت شاه ایران در انتظار بن سلمان

خیابان ابوترابی، خط جداکننده اردوگاه یرموک و محله التضامن در جنوب پایتخت سوریه است.

گروه تروریستی تکفیری داعش، علاوه بر اشغال حدود 80 درصد اردوگاه یرموک در جنوب پایتخت سوریه، در شهرک حجرالاسود٬ محله العسالی در منطقه القدم و بخش هایی از محله التضامن دمشق حضور دارد.

عناصر گروه تروریستی جبهه النصره نیز بخش های محدودی از اردوگاه یرموک را اشغال کرده است .قرار بود براساس یکی از بندهای توافق تخلیه شهرهای مضایا٬ زبدانی٬ سرغایا و بلودان از تروریست ها در مقابل خروج اهالی شهرک های فوعه وکفریا، این اردوگاه را ترک کنند.

اردوگاه یرموک یک منطقه مسکونی فلسطینی نشین در حومه دمشق پایتخت سوریه است که در سال 1957 تاسیس شد.

دولت سوریه٬ کنترل این اردوگاه را به جبهه خلق برای آزادی فلسطین – فرماندهی کل واگذار کرده بود، اما از اول آوریل 2015 تروریست های تکفیری آن را اشغال کردند.

دیدار رئیس سازمان «سیا» با شاه عربستان در ریاض

«سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی و «مایک پومپئو» مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز دوشنبه در کاخ الیمامه در ریاض با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان «واس»، دو طرف سعودی و آمریکایی درباره روابط دوجانبه دو کشور و آخرین تحولات منطقه بحث و تبادل نظر کردند.

خالد بن سلمان عبدالعزیز سفیر سعودی در آمریکا و خالد بن عبدالرحمن العیسی وزیر سعودی و رئیس دفتر دربار سلطنتی عربستان و همچنین عادل الجبیر وزیر خارجه این کشور در فرودگاه ریاض از وی استقبال به عمل آوردند.

«مایک پمپئو» بهمن ماه سال گذشته در اولین سفر خارجی خود پس از انتصاب وی به عنوان رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا از سوی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، به عربستان سفر کرده بود.

اسپوتنیک روسیه: سرنوشت شاه ایران در انتظار بن سلمان

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در گزارشی نوشت: بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی اشتباهات بزرگ راهبردی مرتکب شده و سرنوشتی همچون شاه مخلوع ایران در انتظار وی است.

اسپوتنیک خاطرنشان کرد: بحران عربستان تنها در قالب توزیع عادلانه ثروت و مبارزه با فساد، توقف جنگها و دخالت های بیهوده در دیگر دولتهای عربی و پیروی از اسلوب مذاکره بین همسایگان برای رفع اختلاف ها، حل می شود و این تنها راه خروج عربستان از بحران مزمن کنونی است.

رسانه روسی در گزارش خود به نزدیکی عربستان سعودی با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و نوشت: بهانه این نزدیکی مقابله با خطر ایران شیعه است؛ اما دو دلیل مهمتر، شکست های ریاض در سوریه، یمن، قطر و لبنان و دیگری مشاهده سیاست ترامپ مبنی بر عدم مداخله در نبردهای مسلح در خارج از آمریکاست.

بی اطلاعی روسیه از دستگیری ابوبکر البغدادی توسط آمریکا/ درگیری شدید میان ارتش سوریه و داعش در جنوب دمشق/دیدار رئیس سازمان «سیا» با شاه عربستان در ریاض/ اسپوتنیک روسیه: سرنوشت شاه ایران در انتظار بن سلمان

بویژه آنکه یک بررسی استراتژیک اسرائیلی مشخص کرده است که ترامپ می داند آمریکایی های حامی او مخالف استفاده از سلاح و سربازهای آمریکایی برای محافظت از عربستان سعودی هستند، زیرا آمریکایی ها سرچشمه اصلی حادثه 11 سپتامبر را سعودیها می دانند؛ بدین ترتیب با توقف نقش کلانتری آمریکا در منطقه خاورمیانه، عربستان یکی از مهمترین ستونهای امنیت سعودی را از دست داد.

رسانه روسی افزود: بن سلمان در توهمات خود تصور می کند با خیزش به سمت تل آویو می تواند از قدرت نظامی آن برای تصفیه حساب با دشمنان استفاده کند؛ کسانی که دشمنان اسرائیل نیز هستند.

ولیعهد سعودی گمان می کرد با اجبار سعد حریری به استعفا، می تواند پوشش شرعی حزب الله را از آن بگیرد و مأموریت تل آویو برای نابودی این حزب را آسان کند.

اسپوتنیک افزود: شکست ولیعهد سعودی در یمن، قطر، سوریه و لبنان و کمبود بودجه عربستان را بر آن داشت تا به بازداشت شاهزاده ها روی بیاورد.

وتوی قطعنامه مصر در مورد قدس از سوی آمریکا در شورای امنیت

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد بر خلاف رای مثبت 14 عضو شورای امنیت به قطعنامه پیشنهادی مصر درباره قدس، رای منفی داد و آن را وتو کرد.

نشست روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالی برگزار شد که پیش از این هم 14 عضو شورای امنیت سازمان ملل از آمریکا خواسته بودند به قطعنامه های شورای امنیت درباره قدس احترام بگذارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در 6 دسامبر و در تصمیمی یکجانبه، قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی نامید و به وزارت خارجه خود دستور داد تا شرایط انتقال سفارت این کشور در سرزمین های اشغالی به قدس را فراهم سازد.

به دنبال این تصمیم دوبار شورای امنیت تشکیل جلسه داد که در نخستین نشست، 14 عضو شورای امنیت بدون تصویب یا طرح قطعنامه ای از آمریکا خواستند تا در این باره تجدید نظر کند اما آمریکا نپذیرفت.

کشورهای اسلامی پس از این اقدام هم دست به کار شدند و با تشکیل جلسات متعدد در سازمان همکاری اسلامی و همچنین نشست وزرای خارجه کشورهای عربی، پیش نویس قطعنامه ای آماده شد که مصر به دلیل عضویت در شورای امنیت آن را ارائه داد.

در این پیش نویس، بدون ذکر نام کشور یا محکوم کردن کشوری، هر اقدامی برای تغییر وضعیت قدس را لغو می کند و از تمامی کشورها می خواهد از انتقال سفارت خود از سرزمین های اشغالی به قدس خودداری کنند.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد امروز و در جریان نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل درباره موضوع فلسطین و شهر بیت المقدس در اظهاراتی تهدید کرده بود: آمریکا هرگز دچار اشتباه دوباره نخواهد شد و به قطعنامه علیه اسرائیل رأی منفی می‌دهد.

به دنبال اقدام نماینده آمریکا در وتوی قطعنامه پیشنهادی مصر درباره قدس، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از واشنگتن تشکر کرد.