پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶

آخرین تحولات خاورمیانه دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶

 

کشته شدن کارمند سفارت انگلیس در لبنان

تلویزیون الجدید لبنان یکشنبه شب از کشته شدن «ربکا دایکس» کارمند سفارت انگلیس در بیروت خبر داد.

این شبکه افزود که جسد دایکس که شهروند انگلیس است، دیشب در منطقه «نهر الموت» در استان «جبل لبنان» پیدا شد و بر اساس گزارش های اولیه وی پیش از قتل مورد تجاوز قرار گرفته است.

جزئیات خنثی شدن طرح ترور اردوغان/کشته و تجاوز به کارمند سفارت انگلیس در لبنان/ سفر محمود عباس به تهران در روزهای آینده/حرکت نیروهای داعش به سوی صحرای سینا

در همین ارتباط سفارت انگلیس نیز در بیروت در اطلاعیه ای با تسلیت مرگ یک شهروند این کشور در لبنان اعلام کرد که این موضوع را از طریق نهادهای لبنانی پیگیری می کند.

تلویزیون «او تی وی» (otv) لبنان نیز خبر داد که دو نفر پس از تجاوز به ربکا دایکس او را خفه کرده اند. هنوز مقام های پلیس لبنان در این ارتباط توضیحی نداده اند.

کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل ادعا کرد که رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در روزهای آینده به ایران سفر می کند.

خبرنگار نظامی روزنامه «جروزالم‌ پُست» روز گذشته به نقل از کانال ۱۰ تلویزیون این رژیم ادعا کرد: «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در روزهای آینده به ایران سفر می‌کند.

جزئیات خنثی شدن طرح ترور اردوغان/کشته و تجاوز به کارمند سفارت انگلیس در لبنان/ سفر محمود عباس به تهران در روزهای آینده/حرکت نیروهای داعش به سوی صحرای سینا

در حالیکه در این خبر به جزئیات بیشتری درباره زمان و محورهای این سفر اشاره ای نشده است، می توان رایزنی احتمالی درباره اقدام یکجانبه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ۶ سپتامبر سال جاری میلادی (۱۵ آذر ماه) در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را به عنوان هدف از این سفر درنظر گرفت.

جزئیات خنثی شدن طرح ترور اردوغان

منابع امنیتی یونان می‌گویند موفق شده‌اند عملیات ترور رئیس جمهور ترکیه در یونان را ناکام بگذارند.روزنامه «توفیما» یونان روز یکشنبه به نقل از این منابع گزارش داد، پلیس یونان 9 نفر را به اتهام تلاش برای ترور «رجب طیب اردوغان» بازداشت کرده است.

پلیس یونان در این ارتباط گفته است طی عملیات بازداشت یک فرد مشکوک، نوشتجاتی به دست آورده است که شامل طرح انجام عملیات ترور اردوغان بوده است.قرار بود این عملیات با استفاده از شلیک راکت و پرتاب بمب‌های دست‌ساز و بطری‌های آتش‌زا صورت بگیرد که با هشیار پلیس یونان عملیات لو می‌رود.پلیس یونان عملیات بازرسی برای یافتن این سلاح‌ها و مهمات را همچنان ادامه می‌دهد و احتمال می‌رود که افراد بازداشت شده آن‌ها را در منطقه کوهستانی نزدیک به آتن در زمین پنهان کرده‌اند.
به گفته این منابع امنیتی، افراد بازداشت شده وابسته به گروهک «ده‌ک‌ب‌ج» بوده و دارای تابعیت ترکیه هستند.اردوغان ماه گذشته در رأس هیأتی بلند پایه برای اولین بار بعد از 65 سال وارد آتن، پایتخت یونان شد و با مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

کشته شدن «صلاح‌الدین الشیشانی» در سوریه

صلاح الدین الشیشانی» از مشهورترین سرکردگان خارجی گروه‌های تروریستی در سوریه و مسئول سابق «جیش المهاجرین و الانصار» در تبادل آتش با نیروهای ارتش سوریه از پای درآمده است.

به گزارش پایگاه خبری العهد، الشیشیانی (چچنی) در محور «زلین-الزلاقیات» در اطراف شهر حلفایا در ریف شمال غربی حماه کشته شده است.

صلاح الدین الشیشانی سال‎های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ ریاست گروهک تروریستی «جیش مهاجرین و الانصار» را که بیشتر تروریست‌های آن را اهالی چچن وسایر مناطق قفقاز تشکیل می‌دادند، بر عهده داشت.

 

حرکت نیروهای داعش به سوی صحرای سینا

روزنامه مصری الیوم السابع به نقل از منابع سوری از حرکت تروریست های داعش به سوی صحرای سینا خبر داده است.

این منابع به روزنامه الیوم السابع گفته اند که تروریست های داعش می توانند از طریق جنوب سوریه راهی اردن شده و بعد از آن به سوی مصر حرکت می کنند. بر اساس این خبر اگر برخی جریان های امنیتی هم با تروریست ها همدست باشند عناصر داعش می توانند از مسیرهای هوایی هم وارد صحرای سینا شوند.

جزئیات خنثی شدن طرح ترور اردوغان/کشته و تجاوز به کارمند سفارت انگلیس در لبنان/ سفر محمود عباس به تهران در روزهای آینده/حرکت نیروهای داعش به سوی صحرای سینا

این منابع هشدار داده اند که انتقال هوایی تروریست های داعش به خاک سوریه احتمالا از طریق هواپیماهای باربری در یکی از کشورهای مجاور مصر صورت می گیرد.

به گفته این منابع اگر سهل انگاری های امنیتی وجود نداشته باشد، امکان ندارد که تروریست های داعش بتوانند در میان کشورهای مختلف جا به جا شوند.

اتحادیه آفریقا و الجزایر هم پیشتر از حرکت تروریست های داعش از سوریه و عراق به سوی شمال قاره آفریقا خبر داده بودند.

ارسال موشک ضدتانک «تاو» به کردهای سوریه توسط پنتاگون

یک رسانه ترکیه ای اعلام کرد که وزارت دفاع آمریکا ارسال تسلیحات برای «حزب اتحاد دموکرات» سوریه از شاخه‌ های «حزب کارگران کردستان» (پ‌ک‌ک) را از سر گرفته است.

به گزارش ینی شفق، وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» ارسال تجهیزات نظامی به برخی از گروه های کُردی در سوریه را از سر گرفته است.

ینی شفق در این باره اعلام کرد: این سلاح ها که برای «حزب اتحاد دموکرات» سوریه از شاخه‌ های «حزب کارگران کردستان» (پ‌ک‌ک) ارسال شده اند، ۳ محموله موشک پیشرفته ضد تانک «تاو» (TOW) ساخت آمریکا بوده و از جاده «حسکه» برای پ‌ک‌ک ارسال شده تا علیه نیروهای مسلح ترکیه در نبرد احتمالی در منطقه «عفرین» به کار گرفته شود.

جزئیات خنثی شدن طرح ترور اردوغان/کشته و تجاوز به کارمند سفارت انگلیس در لبنان/ سفر محمود عباس به تهران در روزهای آینده/حرکت نیروهای داعش به سوی صحرای سینا

لازم به ذکر است، دونالد ترامپ رئیس جمهور در نوامبر سال جاری میلادی در گفتگویی تلفنی با «رجب طیب اردوغان» همتای ترکیه‌ ای خود متعهد شده بود که ارسال تجهیزات نظامی برای حزب اتحاد دموکرات در سوریه را متوقف کند.