چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » درپی گزارش نیکی هیلی، کشورهای عربی خواستار بازخواست حکومت ایران شدند
Remains of Iranian drones provided by Pentagon are on display before U.S. Ambassador to the United Nations Nikki Haley briefs the media on highlights of the UN's 2231 Implementation Report at Joint Base Anacostia-Bolling in Washington, U.S., December 14, 2017. REUTERS/Yuri Gripas

درپی گزارش نیکی هیلی، کشورهای عربی خواستار بازخواست حکومت ایران شدند

درپی گزارش روز پنج‌شنبه ۱۴ دسامبر نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل که نشان داد موشکی که شبه‌نظامیان حوثی به سمت ریاض عربستان سعودی شلیک کردند، ساخت ایران است، کشورهای عربی خواستار بازخواست حکومت ایران برای این اقدامات خصمانه شدند.

علاوه بر نیکی هیلی، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز با ارائه گزارشی به ارسال تسلیحات توسط حکومت ایران برای حوثی‌ها اشاره کرد و این اقدام حکومت ایران را محکوم کرد. کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، یمن و بحرین از گزارش نیکی هیلی و آنتونیو گوترش استقبال کرده و خواستار بازخواست حکومت ایران به دلیل حمایت از تروریسم، دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه و اقدامات خصمانه این کشور شدند.

عربستان سعودی تاکید کرد دخالت‌های رژیم ایران در امور داخلی کشورها و حمایت این کشور از شبه‌‌نظامیان حوثی، ثبات و امنیت سعودی و منطقه را تهدید می‌کند و این کشور از جامعه جهانی می‌خواهد تا اقدامات فوری برای اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت و بازخواست رژیم ایران به دلیل اقدامات خصمانه را در دستور کار قرار دهد.

بحرین نیز بار دیگر دخالت‌های حکومت ایران در امور داخلی این کشور را محکوم و اعلام کرد، رژیم ایران اقدام به آموزش نیروهای تروریستی، قاچاق اسلحه و مواد منفجره و تشکیل گروه‌های تروریستی در بحرین می‌کند.

امارات متحده عربی نیز از جامعه جهانی خواست با توان بیشتری با تهدید حکومت ایران مقابله کند. امارات متحده عربی همچنین آمادگی خود برای همکاری با همپیمانانش برای اتخاذ اقدامات لازم جهت پایبندی به قطعنامه‌های سازمان ملل را اعلام کرد.

دولت بحرین نیز از گزارش دبیرکل سازمان ملل که نشان می‌دهد حکومت ایران شبه‌نظامیان حوثی را که موجب ویرانی کشور و سرقت دارایی‌های یمن شده‌اند، استقبال کرد.

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن، ایران را متهم کرد که برای طولانی‌تر کردن جنگ، برای حوثی‌ها اسلحه ارسال می‌کند. ائتلاف همچنین اعلام کرد با همکاری کارشناسان سازمان ملل راه‌هایی را که به حکومت ایران امکان قاچاق اسلحه به یمن می‌دهد، می‌بندد.

نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد، با نمایش دادن بقایای موشک شلیک شده توسط حوثی‌ها به ریاض پایتخت عربستان سعودی، ایران را به دست داشتن در حمایت از تروریسم متهم کرد و به گزارش رسانه های بین‌المللی به «ارسال اسلحه خطرناک از سوی حکومت ایران برای حوثی‌ها» اشاره کرد.

هیلی که روز پنجشنبه ۱۴ دسامبر در یک نشست رسانه‌ای در یک پایگاه نظامی در آمریکا شرکت کرد، بقایای موشکی را که حوثی‌ها به سوی ریاض شلیک کردند نمایش داد که نشان می‌دهد این موشک ساخت ایران است، او یادآور شد که حوثی‌ها فرودگاهی غیرنظامی را در ریاض هدف قرار دادند تا تعداد بیشتری از غیرنظامیان را به قتل برسانند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل همچنین جمهوری اسلامی ایران را به بی‌ثبات‌ کردن خاورمیانه متهم کرد و افزود بررسی بقایای موشک شواهد انکارناپذیری دال بر نقض تعهدات بین‌المللی توسط حکومت ایران است و نشان می‌دهد که تلاش این کشور برای لاپوشانی این اقدام نافرجام ماند.

او گفت موشک شلیک شده به ریاض آرم گروه صنعتی “شهید باقری” را داشته است.