چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » دبیرکل سازمان ملل متحد: سفرهای قاسم سلیمانی به عراق و سوریه نقض مقررات بین‌المللی است

دبیرکل سازمان ملل متحد: سفرهای قاسم سلیمانی به عراق و سوریه نقض مقررات بین‌المللی است

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، به سفر آزادانه قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران به سوریه و عراق اعتراض کرده و آن را نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در ممنوع السفری سلیمانی دانست.
گوترش در عین حال بر ادامه پی گیری مساله شلیک موشک‌های بالستیک ایرانی توسط حوثی‌ها از یمن به سعودی، تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، گوترش سه‌شنبه ۱۲ در گزارشی که به شورای امنیت ارائه کرد، گفت که رژیم ایران به طور کامل به توافق هسته‌ای احترام می‌گذارد. او در عین حال تایید نکردن پایبندی حکومت ایران به این توافق توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در دو ماه گذشته را «تهدید کننده آینده توافق» دانست.
ژوئیه ۲۰۱۵ ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان) به توافقی دست یافتند که بر اساس آن در ازای محدود شدن برنامه اتمی ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این توافق، لغو می‌شود.
دبیرکل سازمان ملل متحد به مساله پرتاب موشک‌های بالستیک توسط شبه‌نظامیان حوثی از یمن به سعودی هم پرداخت. کارشناسان سازمان ملل متحد در فاصله زمانی ۱۷ تا ۲۱ نوامبر، بقایای این موشک‌ها را آزمایش کرده و ارتباطی احتمالی میان این جنگ افزارها با تولیدات ایرانی یافتند.
کارشناسان سازمان ملل در گزارش خود نوشتند: «بخش باقی مانده از موشک بالستیک که از یمن به سوی ریاض در تاریخ ۴ نوامبر پرتاب شد، حامل شعاری شبیه به شعار تولیدات هولدینگ صنعتی شهید باقری وابسته به سازمان هوا فضای ایران است که از سوی سازمان ملل متحد، تحریم شده است».
این کمیته کارشناسان ۲۴ نوامبر هم در نامه‌ای به ایران، خواستار اطلاعاتی درباره افراد و شرکت‌هایی شد که مواد ساخت موشک در اختیارشان قرار گرفت.
گوترش در گزارش خود افزود در جلسه ۱۸ دسامبر شورای امنیت این مساله را مطرح خواهد کرد که قاسم سلیمانی «با وجود ممنوع السفری، به سفر به عراق و سوریه ادامه داد».
واشینگتن سپاه قدس و فرمانده‌اش قاسم سلیمانی را از سال ۲۰۰۷ و اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۱، در فهرست تروریست‌ها قرار داده‌اند.
سازمان ملل متحد سال گذشته حضور قاسم سلیمانی در عراق را «نقض تحریم‌های اعمال شده از سال ۲۰۰۷» دانست.