دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه های شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶

اخبار ویژه روزنامه های شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶

 

محرومان از چهارگوشه ایران خطاب به مسئولان دزد وحرامخوار میگویند: اگر دین ندارید لااقل شرف داشته باشید!

به گزارش سایت امنیتی مشرق – روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

کیهان

جهان اسلام به شوک ترامپ برای شناسایی خائنان نیاز داشت

یک تحلیل‌گر معروف عرب تاکید کرد جهان اسلام و عرب، به شوک اقدام کینه‌توزانه ترامپ درباره قدس نیاز داشت.
عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه‌های رای‌الیوم و القدس‌العربی درباره به رسمیت شناختن پایتختی قدس برای رژیم صهیونیستی ازسوی ترامپ گفت: من واقعا این حالت وحشتی را که در نظام رسمی عربی درخصوص این اقدام حکمفرما شده است عجیب می‌دانم به گونه‌ای که گویی ترامپ اقدام غیرمنتظره‌ای انجام داده است، خیر چنین نیست. ترامپ یک رئیس‌جمهور نژادپرست و یک دلال و یک عرب‌ستیز و اسلام‌ستیز است. به خدا قسم من دعا می‌کنم ترامپ از این تصمیم بازنگردد چراکه ما به این شوک نیاز داریم، ما نیاز داریم که اعتقاد به چهره‌های رسمی عربی توطئه‌گر و حتی چهره‌های مردمی توطئه‌گر از بین برود. برخی از این شخصیت‌های به اصطلاح مردمی به عادی‌سازی اشاره و از اسرائیل تمجید کرده‌اند و می‌گویند اسرائیل حتی یک تبعه کشورهای خلیج‌فارس را نکشته است وحتی یک سعودی را نکشته است، طبعا این افراد در اقلیت هستند و ما ملت خلیج فارس را می‌شناسیم، آنها مردمی ملی و شریف هستند. ترامپ با چهار نفر از سران عرب تماس گرفت، با عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر، با عبدالله دوم پادشاه اردن، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان در رام‌الله و سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی تماس گرفت، با آنها تماس گرفت نه برای اینکه با آنها به عنوان همپیمان مشورت کند بلکه تماس گرفت تا با آنها به عنوان مطیع صحبت کند و به آنها بگوید من سفارت آمریکا را به قدس منتقل خواهم کرد. چگونه به او اجازه می‌دهید با این روش با شما صحبت کند. چرا به او نمی‌گویید که ما با تو مقابله خواهیم کرد و توهین به ما به عنوان همپیمانان تو به شمار می‌رود و چرا نمی‌گویید که این اقدام منطقه را شعله‌ور خواهد کرد. البته من امیدوارم با این اقدام منطقه شعله‌ور شود. اما خیانت کردند و درباره این مسئله با او بحث نکردند. ترامپ شیر آنها و پول آنها را می‌خواهد و تنها می‌خواهد با او قرارداد ببندند و تا آخرین دلار خزانه آنها را به چنگ بیاورد. این یک واقعیت است.
من تعجب می‌کنم که محمود عباس چرا پس از این گفت‌وگو نشستی خبری برگزار نکرد و رئیس‌جمهور آمریکا را به چالش نکشید. چرا عباس نمی‌گوید معاهده اسلو را لغو خواهد کرد و از روند صلح خارج خواهد شد و توافق امنیتی را متوقف خواهم کرد و انتفاضه را در سرزمین‌های اشغالی شعله‌ور خواهم کرد. از امروز به بعد دیگر هیچ شرافتی برای ما باقی نمانده است و هیچ همکاری با آمریکا نخواهیم داشت و هیچ اطمینانی به آن نخواهیم کرد، چرا اینها را نگفت. این یک فاجعه است چرا دیگر سران عرب نمی‌گویند ما با این اقدام با شدت مخالفت خواهیم کرد و پایتخت‌های خود را مملو از تظاهرات و اعتراضات خواهیم کرد، ما با هرگونه تعرض و دست‌درازی به قدس اشغالی و تعرض به مسجدالاقصی مقابله خواهیم کرد. این یک واقعیت است، آنها به هیچ وجه هیچ کاری نکردند و منتظر ماندند تا ترامپ آن را اعلام کند. اما ملت‌ها کارهای زیادی انجام خواهند داد.
در اینجا مسئله‌ای را یادآور می‌شوم، در اواسط دهه نود زمانی که یاسر عرفات در نوار غزه بود و دفتر او در نوار غزه بود نامه‌ای فوری از آنکارا به دست او رسید که وزیر امور خارجه ترکیه به نوار غزه خواهد آمد و نامه‌ای بسیار مهم از آمریکا و دولت ترکیه و دولت‌های اروپایی به همراه خواهد داشت. اسماعیل جم وزیر امورخارجه ترکیه وارد غزه شد.
عرفات همواره می‌خواست شاهدی در تاریخ وجود داشته باشد و برای همین از دوست من فریح ابومدین وکیل و وزیر دادگستری سابق فلسطین خواست به عنوان مترجم حضور داشته باشد.
اسماعیل جم در این نشست گفت من می‌دانم که تو می‌خواهی کشور مستقل فلسطین وجود داشته باشد، می‌خواهی پرچم داشته باشی، می‌خواهی به رسمیت شناخته شود و می‌خواهی میلیاردها دلار داشته باشی. من حاضرم همه این مطالبات را برآورده کنم به شرط آنکه بپذیری یک ساختمان یا چهاردیواری حتی بسیار کوچک مثلاً به اندازه چهار متر در چهار متر ساخته شود و بگویی این هیکل سلیمان است و این ساختمان در محوطه مسجدالاقصی قرار داشته باشد. عرفات خندید و گفت پیشنهاد خوبی است و من آماده‌ام آن را بپذیرم و گفت تنها یک شرط دارم و می‌خواهم همه‌پرسی در ترکیه در خصوص این پیشنهاد برگزار شود. اگر مردم ترکیه با ساخت این کلیسا در حیاط مسجدالاقصی موافقت کردند من اولین کسی خواهم بود که با آن موافقت خواهم کرد. پس از آن چهره اسماعیل‌جم درهم شد.
من فراموش نمی‌کنم که عربستان سعودی یعنی کشور حرمین شریفین رئیس محمود عباس را همانند سعدالحریری به ریاض فراخواند و به او گفت قراردادی بزرگ وجود دارد و آمریکائیها به ما گفته‌اند این قرارداد بزرگ خواهد آمد و در آن قدس وجود ندارد و تو باید قدس را فراموش کنی و باید بپذیری که پایتخت کشور فلسطین ابودیس در خارج از قدس باشد.
این یک فاجعه است و به خدا سوگند این توطئه بی‌پاسخ نخواهد ماند و این آغاز بیداری عربی و اسلامی است و به خدا ما به آن نیاز داشتیم. به خدا ما به هماهنگی برای مقابله با کسانی که به دنبال عادی‌سازی به اسرائیل هستند و برای بازگرداندن مسئله فلسطین به عنوان مسئله اصلی و اول نیاز داشتیم.

آقای لاریجانی! چوپان دروغگو آبروی مجلس را می‌برد

محمود صادقی و توئیت‌های دروغ و تهمتش کجا را تضعیف می‌کند؟ آیا فقط قوه قضائیه، سپاه و مرجع تقلید و… وقتی خلاف واقع بودن آن دروغ و تهمت‌ها روشن می‌شود، یا وقتی ادبیات توئیت او در حد سخیف‌ترین دعواها کف خیابانی است، آیا این جایگاه نمایندگی مجلس نیست که تضعیف می‌شود؟
روزنامه جوان در تحلیلی نوشت: شأن مجلس و نمایندگان آن از مواردی است که علی لاریجانی، رئیس مجلس بارها و بارها بر حفظ آن توسط دیگران تأکید کرده‌اند. اما به نظر می‌رسد او و برخی همکارانش از یک امر مهم در این زمینه غافل بوده‌اند و آن اینکه «حرمت امامزاده به متولی‌اش است.» مثال‌ها در این مورد زیاد است، نه فقط بحث سلفی گرفتن با یک مهمان سیاسی خارجی، حتی نطق‌های ضعیف، استناد به نذر نماز به منظور سلامتی وزیر پیشنهادی برای اثبات شایستگی او، شعر خوانی‌های بی‌مورد، معطل کردن مجلس برای تعطیل کردن یک روز و هنوز کمتر از یک سال از آن نگذشته، طرحی در مخالفت با آن دادن و سپس این حرف به میان بیاید که به یک مرجع تقلید برای تعطیلی آن روز قول داده شده، یا وقتی ابزارهای نظارتی مجلس بر دولت از پی لابی‌ها و رد و بدل امتیازات به درستی به کار گرفته نمی‌شود و امضاها پای سؤال و استیضاح از وزرا مدام کم و زیاد می‌شود، رأی اعتمادها حاصل لابی‌های گسترده و بده‌بستان‌های پشت‌سر است. دقیقاً چه حدی از شأن مجلس و نمایندگی مردم باقی می‌ماند؟
محمود صادقی از جمله نمایندگانی است که فعالیت‌هایش به تنهایی برای زیرسؤال بردن کل شأن مجلس و بی‌اعتمادی به خانه ملت کافی است. او توئیتی علیه روزنامه کیهان زد که ادبیات سخیف آن حتی دیگر کمتر در کف خیابان شبیه آن یافت می‌شود. هرکسی می‌تواند علیه هر رسانه‌ای نظرش را بگوید اما اگر قرار است کسی با سمت نمایندگی مجلس هم با ادبیاتی حرف بزند که آدم با دیدنش شرمنده شود و لب بگزد، پس میان انتقاد نماینده مجلس از یک رسانه، با دعواهای سخیف کف خیابان و یقه گرفتن‌ها چه تفاوتی وجود دارد؟ چه کسی باید برای درست شدن فرهنگ غلط بی‌ادبی تلاش کند؟ نماینده مجلسی که توئیتش را به دلیل بی‌ادبی متنش نمی‌توان برای کسی فرستاد؟!
ماجرای محمود صادقی فقط بحث «بی‌ادبی» نیست، او بارها تهمت‌ها و مطالب خلاف واقعی را در توئیتر خود طرح کرده که بعداً مشخص شده برای انتشار آن هیچ گونه تحقیقی نکرده و همچون یک کاربر عادی توئیتر همان چیزی را که شنیده، بدون تحقیق منتشر کرده است، از قضا همیشه هم این شنیده‌ها منبعش به ضد انقلاب می‌رسد. یک روز آتش بیار معرکه تهمت علیه رئیس قوه قضائیه می‌شود و صراحتاً بالاترین مقام قضایی ایران را که یک مجتهد است، به دزدی از حساب‌های دستگاه قضایی متهم می‌کند. روز دیگر به وسیله انتشار پیامی که می‌گوید: خصوصی برایش ارسال شده، به نیروهای مسلح تهمت می‌زند که کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان را برای خودشان برمی‌دارند. و وقتی دستگاه قضایی احساس نمی‌کند باید با تهمت‌ها و دروغ‌های این نماینده مجلس برخورد قضایی شود، او به خود جسارت می‌دهد تا این بار در تهمت‌های دزدی‌اش به دیگران پای مراجع تقلید را هم وسط بکشد!
وظیفه نمایندگی ایراد اتهام‌های بدون سند به بزرگان یا انتشار اتهامات ثابت نشده نیست. از قضا چون نماینده مجلس است و دسترسی‌اش به اطلاعات بیشتر است، باید اول تحقیق کند و وظیفه نمایندگی‌اش هم همین است. محمود صادقی با حضور در توئیتر، به جای تأثیرگذاری بر فضا و بالا کشیدن آن و مستند کردن بحث‌های کاربران عادی، خود را در حد لیدر جدل‌های نازل کف توئیتر نشان داد. حالا با جوسازی‌های نازل، دروغ، تهمت و ادبیاتی پایین‌تر از ادبیات کوچه بازاری صرفاً در حد یک کاربر دست چندم توئیتر قابل ارزشیابی است و نه نماینده مجلس.
یادآور می‌شود محمود صادقی به علت کثرت دروغ‌پراکنی‌هایش در فضای مجازی به «چوپان دروغگو» معروف شده است.

کنایه ارگان کارگزاران؛ روحانی رفتنی است

ارگان کارگزاران در شماره جدید خود، روحانی را «رفتنی» و جهانگیری را «ماندنی» تصویر کرد.
مجله صدا ضمن پرداختن به تشدید اختلافات میان روحانی و جهانگیری که منجر به درحاشیه افتادن جهانگیری شده، جهانگیری را «عصای روحانی» خواند. در تصویر روی جلد این نشریه، درحالی که جهانگیری باقی مانده، روحانی پشت به تصویر، و در حال رفتن و دور شدن است.
اصلاح‌طلبان ادعا می‌کنند رأی جمع شده برای روحانی حاصل زحمت آنها بوده است. آنها ادعا می‌کنند روحانی گفتمانی از خود ندارد و شعار اعتدال هم، روش است و نه گفتمان.
اخیراً برخی روزنامه‌های اصلاح‌طلب حملاتی را علیه محمود واعظی (رئیس دفتر رئیس‌جمهور) و بدل از روحانی ترتیب دادند. این طیف می‌گویند نقش پررنگ واعظی در دفتر رئیس‌جمهور، موجب کمرنگ شدن جهانگیری شده است.
درعین حال اخیراً محمدعلی ابطحی معاون رئیس‌جمهور در دولت اصلاحات در روزنامه آفتاب یزد، ضمن تحلیل‌ها و گزارش‌هایی تصریح کرد که چون کارنامه دولت روحانی خالی است، جهانگیری برای نامزد شدن در انتخابات سال 1400، از همین حالا از دولت روحانی کناره‌گیری کند.

روایت همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب از نفاق تاج‌زاده

همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب خطاب به تاج‌زاده نوشت اگر دین ندارید لااقل شرف داشته باشید.
داریوش سجادی در اعتراض به یک توئیت تاج‌زاده نوشت: اظهارات اخیر مصطفی تاج‌زاده در توئیتر از جنس اظهاراتی است که قبل از ابرازنظر می‌تواند موید اضمحلال شخصیت و فریاد برائت ایشان از پیشینه و عقبه فکری و سیاسی ایشان محسوب گردد.
تاج‌زاده که زمانی از منتهی‌الیه چپ خط امامی خود و سازمان متبوعه‌اش را به انقلاب اسلامی کلیپس کرده بود اینک از عمق یک «دگردیسی مفهوم» فرموده‌اند: «یمن در اشغال داعش نیست، حرم ندارد و هم‌مرز اسرائیل هم نیست که به اصطلاح آقایان عمق استراتژیک جمهوری اسلامی محسوب شود. اعلان کمک مستشاری ایران در یمن توسط سردار جعفری در شرایطی که ترامپ در پی اثبات دخالت سپاه در امور داخلی کشورهای دیگر است، چه معنا و چه لزومی دارد؟»
آقای تاج‌زاده! اگر تقیدتان به خط امام در دهه 60 تنها تظاهر بود! اگر تظاهر نبود اما به هر دلیلی اکنون از آن مواضع پشیمان شده‌اید! و اگر از اصل 152 قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز اعراض می‌ورزید! و اگر مبنای تجدیدنظرطلبی امروزتان تنها شاذگویی به نیت قهرمان‌انگاری نزد نوباوگان سیاسی‌تان است که برای چنین هذیان‌هایی کف می‌زنند و مبتلا به ادخال سرور و وجد و بهجت می‌شوند! اما و متاسفانه تا آنجا پیش رفته‌اید که از رویت بدیهی‌ترین الزامات اخلاق هم عاجز شده‌اید.
جناب تاج‌زاده! یمن حرم ندارد! اما «آدم» دارد و آدم‌های بی‌پناه در مظلومانه‌ترین شکل ممکن توسط ارتش وابسته سعودی در حال قحطی و گرسنگی و کشتاراند! در ترمینولوژی حضرتعالی «آدم» شأن، منزلت و جایگاه‌اش کجاست و چیست!
به قول نیما: آی آدم‌ها، که در ساحل نشسته شاد و خندانید، یک نفر در آب دارد می‌سپارد جان! طبع نازک‌اندیش شما کی و کجا برای جان دادن «آدم» صرف‌نظر از یمنی یا ونکی بودنش قرار است جریحه‌دار شود!؟ عمری به دروغ مدعی بودید بنی‌آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند! اگر دین ندارید لااقل شرف داشته باشید!

هافینگتون پست: بن‌سلمان می‌خواهد عربستان را در سینی طلا تقدیم ایران کند؟!

یک روزنامه آمریکایی تاکید کرد جنگ با عربستان، به نابودی رژیم سعودی منجر می‌شود.
روزنامه هافینگتون پست درباره سیاست‌های محمد بن‌سلمان نوشت: محمد بن‌سلمان، نباید فراموش کند همان کسانی صدام را به زیر کشیدند که زمانی او را به جنگ با ایران تشویق می‌کردند.
آنچه ولیعهد سعودی «محمد بن‌سلمان» این روزها انجام می‌دهد و جنگی که می‌خواهد علیه ایران به راه بیندازد، شبیه کاری است که صدام حسین در جنگ ایران و عراق انجام داد.
بن‌سلمان نمی‌داند که جنگ با ایران می‌تواند باعث ایجاد هرج‌ومرج در خاورمیانه شود؛ هرج‌ومرجی که به ناپدید شدن عربستان سعودی منجر می‌شود. او همچنین نمی‌داند آمریکایی‌هایی که امروز وی را برای جنگ تشویق می‌کنند، می‌توانند مانند پرونده عراق، باز هم کنترل اوضاع را از دست بدهند و آن روز، کل شبه جزیره‌عربستان بر روی طبقی دیگر از طلا، به ایران پیشکش خواهد شد.
متاسفانه کشورهای عربی از تاریخ درس نمی‌گیرند و همیشه از خشونت، وحشیگری و نفرت فرمان می‌گیرند. آنها هیچ یک از الزامات کار سیاسی را ندارند؛ الزاماتی همچون نکته‌بینی، مهارت، ظرافت و حتی رفتار ماکیاولیستی. سیاست برای آنها بیش از حد پیچیده است. آنها همیشه قربانی می‌شوند و همیشه قربانی خواهند شد.
یادآور می‌شود سعودالفیصل وزیر مقبور خارجه عربستان گفته بود آمریکا، عراق را در سینی طلا گذاشت و تقدیم ایران کرد.

خراسان

ذره بین نظارتی روی وزیران درباره تحقق شعار امسال

طبق بخشنامه یک نهاد نظارتی به تعدادی از اعضای کابینه، با تاکید بر اهمیت تحقق شعار سال مبنی بر حمایت از تولید داخلی و افزایش اشتغال، از مخاطبان این ابلاغیه خواسته شده است با توجه به این که مواردی چون قاچاق کالا، رشد بخش های صنعتی و کشاورزی و نیز کاهش واردات غیرضروری، از ارکان تحقق این دستور رهبر انقلاب محسوب می شود، به تهیه گزارش های مربوط به این موضوع همچون نحوه اجرای مصوبه ممنوعیت خرید کالاهای خارجی دارای تولید مشابه داخلی اقدام و اطلاعات مد نظر را به بازرسان این نهاد ارائه کنند.

مدیران دولتی پول صدا و سیما را بدهند

بر اساس ابلاغیه یک مقام مسئول به تعدادی از ادارات دولتی، با اشاره به ماده 37 قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشور که بر اساس آن، دستگاه های اجرایی موظف شده اند یک درصد از اعتبارات هزینه ای خود را طی قرارداد مشخص با سازمان صدا و سیما، صرف تولید برنامه های مربوط به فرهنگ سازی کنند، تاکید شده است به رغم صراحت قانونی و گذشت حدود 9 ماه از سال، بسیاری از دستگاه ها به تکلیف مذکور عمل نکرده اند که لازم است به منظور جلوگیری از ایجاد پرونده های تخلف، این موضوع را در دستور کار قرار دهند.

آرمان

آزار جنسی، اتهام جدید رضا ضراب

فردی که آمریکا با محاکمه وی قصد تحت فشار قرار دادن ترکیه را دارد روز جمعه با اتهام جدیدی مواجه شد. هم سلولی سابق رضا ضراب، از او به اتهام تجاوز به دادگاهی در نیویورک شکایت کرده است. شاکی ۶۲ ساله که اهل ساحل عاج است، «فوزی جابر» نام دارد. وکیل مدافع فوزی جابر در پاسخ به ‌این که چرا شکایت‌نامه موکلش در مورد تجاوز و آزار جنسی اکنون به دادگاه ارائه شده، گفت: او به تازگی وکالت جابر را بر عهده گرفته و به ‌سرعت نیز به دادگاه شکایت برده است. وی افزود، اینکه مسئولان زندان این اتهام‌ها را بی‌دلیل می‌دانند، به معنای آن نیست که ‌این تجاوزها و آزارهای جنسی روی نداده‌، بلکه تنها به ‌این معنی است که مدارک کافی برای اثبات ماجرا وجود ندارد.

سفر وزیر دفاع ایران به روسیه

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از سفر خود در آینده‌ای نزدیک به روسیه خبر داد و تاکید کرد: برنامه‌های مفصلی در جهت تکمیل سیاست خارجی داریم که یکی از فرازهای مهم آن دپیلماسی دفاعی است. امیر سرتیپ امیر حاتمی در رابطه برنامه وزارت دفاع برای توسعه دیپلماسی نظامی گفت: خوشبختانه در صد روزه نخست دولت دوازدهم اتفاقات بسیار خوبی در عرصه دیپلماسی دفاعی رخ داده است. در این مدت، شاهد سفر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به ترکیه بودیم و متقابلا رئیس ستاد کل نیروهای مسلح برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی به‌ ایران آمد. وی ادامه داد: همچنین طی هفته‌های گذشته، شاهد سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران بودیم که ملاقات‌های خوبی طی این سفر میان مقام‌های دو کشور صورت گرفت.

طرح تحقیق و تفحص از شهرداری

نماینده تهران در مجلس از طرح مجدد موضوع تحقیق و تفحص از شهرداری تهران خبر داد و گفت: این بار نماینده‌های مخالف این طرح موفق به رد آن نمی‌شوند. علیرضا رحیمی درباره تلاش مجدد نمایندگان برای ورود به بحث تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران افزود: نمایندگان دوباره طرح تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران در دوره محمدباقر قالیباف را مطرح کرده و در حال جمع‌آوری امضا هستند، هرچند هنوز طرح به هیات رئیسه مجلس ارائه نشده است. وی درباره احتمال رای منفی دوباره نمایندگان به تحقیق و تفحص، اظهار کرد: با توجه به آنکه در آن بازه زمانی بحث املاک نجومی مطرح شده و دادستان نیز در تلویزیون گزارشی از آن ارائه کرده بود، لابی‌های شهردار تهران در مجلس به شدت فعال و مانع از کسب رای لازم شدند اما شرایط متفاوت شده و تلاش طرفداران قالیباف برای ممانعت از رای آوردن طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران بی‌نتیجه می‌ماند.

جوان امروز پایبند به اصول نظام است

فرمانده نیروی قدس سپاه تاکید کرد: جوانان امروز همانند نسل گذشته پایبند به اصول نظام جمهوری اسلامی هستند. سردار سرلشکر قاسم سلیمانی اظهار با اشاره به ‌اینکه شعار، اعتقاد، دلبستگی مردم به نظام و رهبری و اصول انقلاب روزبه‌روز مستحکم‌تر شده است، افزود: امروز شاهدیم که جوانان ما و نسل‌های جدید عاشق‌ و پایبند به اصول و ولایت‌فقیه هستند. وی با بیان اینکه در چارچوب طبیعی و با این دشمنی‌های گسترده و فضاهای کنونی و با گذشت زمان باید فرسایش و فاصله بین نسل‌ها مختلف باید به‌وجود آید، تاکید کرد: دلیل تازگی انقلاب و نظام این است که انقلاب ما از جنس دین بوده و هرگز روح کهنگی به خود نخواهد گرفت.

لغو روادید اتباع خارجه به منطقه آزاد اروند

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، از لغو روادید برای کلیه اتباع خارجه به منطقه آزاد اروند خبرداد. اسماعیل زمانی اظهار کرد: همزمان با آغاز جشنواره خرید طلایی اروند با اعلام رسمی وزارت کشور عراق و موافقت وزارت امور خارجه ‌ایران، الزام صدور روادید برای کلیه اتباع خارجی (بجز رژیم اشغالگر قدس) از مرز عراق به مرز شلمچه در منطقه آزاد اروند لغو شد. وی افزود: این اتفاق تاکنون در این سطح در کشور ما اتفاق نیفتاده بود و به منزله نقطه عطفی تاریخی در منطقه آزاد اروند خواهد بود. مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند، گفت: بر اساس این تصمیم کلیه اتباع کشورهای مختلف جهان می‌توانند بدون دریافت ویزا از طریق کشور عراق برای ورود به‌ ایران اقدام کنند. زمانی عنوان کرد: در صورتی که اتباع خارجه از مرز شلمچه با عراق استفاده کنند و وارد منطقه آزاد اروند شوند نیازی به دریافت روادید جمهوری اسلامی ایران نخواهند داشت.

انتقاد ‌ازبیانیه‌شورای‌همکاری‌خلیج‌فارس

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به بیانیه پایانی اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس در کویت، آن را نمونه‌ای آشکار از عدم درک صحیح واقعیت‌ها و اولویت‌های منطقه دانست. بهرام قاسمی با رد این بیانیه اعلام کرد: بیانیه اخیر بیانگر نادیده گرفتن حقایق منطقه و چشم فرو بستن به روی واقعیات و اولویت‌ها در شرایط حساس کنونی توسط شورای همکاری خلیج فارس است و به خوبی ناکارآمدی و عقیم بودن این شورا را که از اختلافات درونی و سیاست‌های غیرواقع‌بینانه رنج می‌برد، به اثبات می‌رساند. قاسمی افزود: شورای همکاری خلیج فارس به جای پرداختن به مشکلات اصلی جهان اسلام و حمایت از مردم مظلوم فلسطین و طرح آشوب برانگیز انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس شریف، صرفا به مطالب فاقد ارزش در این خصوص پرداخته و به وضوح از وظیفه اسلامی و انسانی خود در قبال فلسطین شانه خالی کرده است.

پنتاگون به دنبال مقابله با نفوذ ایران

شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارشی نوشت: با وجود اینکه پنتاگون بر روی موضوعاتی مثل مقابله با کره شمالی و داعش متمرکز است اما چند مقام آمریکایی به‌ این شبکه خبر دادند که جیمز متیس از استراتژیست‌های خود خواسته است تا راه‌حلی برای مقابله با ایران ارائه دهند. ایسنا به نقل از سی‌ان‌ان نوشت؛ بر این اساس هم‌اکنون گفت‌وگوها و مذاکراتی در مورد چگونگی استفاده از ارتش آمریکا برای مقابله با اقدامات ایران و تسلط بر آن‌ها در منطقه در جریان است. اگرچه پنتاگون به طور رسمی در این باره اظهارنظری نکرده است.

ایران

رئیسی: چندبرابر مالیات به مناطق محروم کمک می‎کنیم
تولیت آستان قدس رضوی در مراسم روز دانشجو که در دانشگاه امام رضا(ع) برگزار شد، گفت: مردم علیه آستان قدس سخن نمی‌گویند و چند سایت خاص موضوع هایی از جمله مالیات را مطرح می‌کنند. امام راحل دستور دادند آستان قدس و شرکت‌های تابعه از مالیات معاف هستند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، سید ابراهیم رئیسی افزود: ما هم اکنون مالیات ارزش افزوده و تکلیفی را پرداخت و چند برابر مالیات در مناطق محروم خدمت‌رسانی می‌کنیم. در راستای شفافیت، مؤسسه‌ای خارج از آستان قدس را مأمور به حسابرسی کردیم و مجامع عمومی همه مجموعه‌های وابسته را تشکیل دادیم. شفافیت اقدامات آستان قدس به میزانی است که تلاش می‌کنیم میزان درآمد و هزینه کرد موقوفات را اعلام کنیم. وی تأکید کرد: تازمانی که اقتصاد مقاومتی اجرا نشود صحبت از رفع محرومیت شعار است. اتهامات زیادی به ما زده می‌شود که اگر بخواهیم پاسخ دهیم باید دیگر کارها را تعطیل کنیم.

علم‌الهدی: منجی هنر هستم نه دشمن آن
آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی روز پنجشنبه همزمان با روز دانشجو در «همایش رسالت دانشجو در دهه پیشرفت و عدالت» در دانشکده پزشکی مشهد در مورد برگزاری کنسرت در مشهد گفت: هویت اجتماعی این شهر باید محفوظ باشد. اگر بخواهیم آن را برهم بزنیم، از بسیاری از مزایای مقدس آن نمی‌توانیم استفاده کنیم. به گزارش ایرنا، وی افزود: مظلوم‌ترین هنر هنری است که در استخدام ابتذال درآید. به عنوان منادی این مسأله هستم و به عنوان منجی وارد این قضیه شدم تا هنر از استخدام ابتذال درآید. بزرگ‌ترین حرکت انقلاب فرهنگی این بود که هنر را از استخدام ابتذال بیرون آورد. ما دشمن هنر نیستیم ،بلکه دوست هنر هستیم و برخی هنر دزدند و ما با اینها مخالفیم. امام جمعه مشهد بدون توضیح بیشتر گفت: هم اکنون کارگروهی در شورای فرهنگ عمومی در حال بررسی موضوع کنسرت است.

ایندیپندنت: امریکا با ایران گفت‌ و گو کند
روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در تحلیلی به قلم یک دیپلمات اسبق این کشور نوشته دولت امریکا باید سیاست دیوسازی از ایران را کنار بگذارد. به گزارش فارس، یک روزنامه انگلیسی در تحلیلی نوشته اگر «دونالد ترامپ»، رئیس‌ جمهوری امریکا خواستار دستیابی به صلح است بایستی به جای اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، به فکر بهبود روابط با ایران باشد. جیمز وات، سفیر اسبق انگلیس در لبنان با اشاره به افزایش نفوذ ایران در منطقه در نتیجه حوادث عراق و سوریه، نوشته که ریشه رفتارهای ایران را «محافظت از خود» تشکیل می‌دهد. دیپلمات انگلیسی پس از تشریح معماری امنیتی منطقه از نگاه بازیگران مختلف از جمله ایران نوشته «صداهای قابل احترام در امریکا خواستار اتمام سیاست دیوسازی از ایران شده‌اند» و بر همین اساس از دولت ترامپ خواسته وارد گفت‌ و گو با دولت ایران شود. این روزنامه انگلیسی همچنین خواستار ارائه «توصیه‌های صادقانه» به عربستان سعودی برای ایجاد امنیت منطقه‌ای شده‌ و از اروپایی‌ها خواسته توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کنند.