سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » دستهبندی نشده » اتحادیه عرب خواستار تروریستی خواندن انصارالله یمن شد

اتحادیه عرب خواستار تروریستی خواندن انصارالله یمن شد

رئیس اتحادیه عرب می‌گوید کشته شدن علی عبدالله صالح توسط شبه‌نظامیان شیعه یمن “ماهیت جنایتکار” گروه انصارالله را برملا کرد. پسر رئیس جمهور سابق یمن از حامیان پدرش خواسته کشور را از “شبه‌نظامیان حوثی ایرانی” باز پس بگیرند.

اتحادیه عرب کشته شدن علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن را به شدت محکوم کرد و خواستار افزودن گروه انصارالله (حوثی‌ها) به فهرست تشکل‌های تروریستی شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، احمد ابوالغیط، دبیر کل اتحادیه کشورهای عربی روز سه‌شنبه (۱۴ آذر/ ۵ دسامبر) کشته شدن صالح توسط شبه نظامیان حوثی را نمایانگر “ماهیت جنایتکار” این گروه دانست و نسبت به “انفجار موقعیت امنیتی” یمن هشدار داد.

علی عبدالله صالح، رهبر حزب کنگره ملی روز دوشنبه و هنگام ترک صنعا، پایتخت یمن در مسیر زادگاهش در منطقه سنحان توسط شبه‌نظامیان حوثی کشته شد.

در جریان جنگ داخلی یمن، صالح و هوادارانش در ائتلاف با شبه‌نظامیان شیعه انصارالله که از سوی حکومت ایران حمایت می‌شوند با نیروهای مورد حمایت عربستان سعودی می‌جنگید.

حزب کنگره ملی که در میان فرماندهان ارتش نفوذ زیادی دارد همواره با متحدان شیعه خود دچار اختلاف بوده و این اختلاف‌ها در چند روز گذشته با اعلام آمادگی صالح برای مذاکره با عربستان به اوج رسید.

پس از کشته شدن رئیس جمهور سابق یمن، ائتلاف تحت رهبری عربستان حمله‌های خود به مواضع شبه‌نظامیان شیعه را شدت داده‌ است. در همین حال نیروهای جنبش انصارالله به رهبری عبدالمالک حوثی نیز به تعقیب و کشتن نزدیکان صالح و اعضای ارشد حزب کنگره ملی ادامه می‌دهند.

 

رویترز به نقل از کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرده که طی دو روز گذشته در صنعا دست‌کم ۲۳۴ نفر کشته و بیش از ۴۰۰ نفر مجروح شده‌اند.

تعقیب و قتل نزدیکان صالح

شبکه خبری العربیه، وابسته به عربستان گزارش داده که حوثی‌ها روز دوشنبه بیش از ۲۰۰ نفر از جمله شماری از محافظان صالح و اعضا و هواداران حزب کنگره ملی را “اعدام کرده‌اند”.

العربیه از قول منابعی که هویت‌شان فاش نشده گزارش داد که عارف الزوکا، دبیرکل حزب کنگره که صالح را هنگام ترک صنعا همراهی می‌کرد، در درگیری با شبه‌نظامیان شیعه مجروح شده بود و پس از انتقال به بیمارستان توسط حوثی‌ها کشته شد.

عربستان سعودی در نخستین واکنش رسمی به اوضاع اخیر یمن ابراز امیدواری کرد که این کشور در آینده نزدیک به جرگه کشورهای عربی بازگردد. محمد آل جابر سفیر عربستان در یمن روز دوشنبه در یک پیام توئیتری “جنایت و بدعهدی” حوثی‌ها را حاصل “تربیت ایرانی” آنها عنوان کرده بود.

هشدار پسر صالح به ایران و حوثی‌ها

احمد علی صالح، پسر رئیس جمهور سابق یمن، که در امارات متحده عربی به سر می‌برد در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی الاکبریه، متعلق به عربستان از حامیان پدرش خواسته یمن را از “شبه‌نظامیان حوثی ایرانی” باز پس بگیرند.

به گزارش رویترز احمد علی صالح که ظاهرا در بازداشت خانگی است گفت: «خون پدرم برای ایران جهنمی به پا خواهد کرد.» او گفته است که جنگ با حوثی‌ها را تا بیرون راندن آخرین نفر آنها از یمن ادامه خواهد داد.

احمد علی صالح در زمان ریاست جمهوری پدرش سفیر یمن در امارات متحده عربی بود. گفته می‌شود او در میان فرماندهان ارتش و شخصیت‌های برجسته حزب کنگره ملی از محبوبیت و نفوذ زیادی برخوردار است.