شنبه , ۸ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » تجمع اعتراضی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت

تجمع اعتراضی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت

دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته‌های مختلف دانشگاه نفت اهواز در مقابل نهاد ریاست جمهوری در تهران تجمع کردند. آنها می‌گویند که “با تمامی مسئولان استانی و کشوری” مذاکره کرده‌ اما به نتیجه نرسیده‌اند.

شنبه (۱۱ آذر / ۲ نوامبر) شماری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت اهواز پس از سه هفته تحصن در اعتراض به شرایط استخدام وزارت نفت و “حذف استخدام بدون آزمون فارغ‌التحصیلان گروه الف” این دانشگاه در مقابل ساختمان نهاد ریاست‌جمهوری گرد‌آمدند.

خبرگزاری ایسنا به نقل از ندا نبوی، فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعت نفت و نماینده دانشجویان معترض نوشت: «تا قبل از خرداد ماه سال ۹۴ “گروه الف” دانشگاه صنعت نفت بدون آزمون و بر اساس قانون و تعهدی که از دانشجویان دریافت می‌شد، در وزارت نفت استخدام می‌شدند، اما این قانون از همان سال لغو و استخدام این دانشجویان  ممنوع اعلام شد.»

نبوی گفته است که پیش از تجمع در میدان پاستور، «با تمامی مسئولان استانی و کشوری مذاکره زیادی انجام دادیم، اما متاسفانه خواسته‌ به حق ما هنوز اجابت نشده است.»

این نخستین بار نیست که به شرایط استخدامی وزارت نفت اعتراض می‌شود.

دانشجویان و فارغ‌التحصلان معترض در دی ماه ۹۴ و  اردیبهشت و مرداد ۹۵ هم در مقابل وزارت نفت و مجلس تحصن کرده بودند، اما اعتراض‌شان به جایی نرسید.

وزارت نفت با انتشار ابلاغیه‌ای در خرداد ۹۴ هرگونه استخدام و جذب نیروی انسانی در تمامی دستگاه‌های تابعه وزارت نفت را ممنوع کرد و این ممنوعیت را به دانش‌آموختگان دانشگاه صنعت نفت نیز بسط داد.

تا آن تاریخ در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری به دانشجویان صنعت نفت وعده امیتازات گوناگونی از جمله استخدام پس از پایان تحصیلات داده شده بود.

عباس هلالی‌زاده، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعت نفت در توجیه این اقدام گفته بود: «وزارتخانه عنوان کرده است که ما نمی‌دانیم چهار سال آینده و در زمان فالرغ‌التحصیلی این دانشجویان به چه تعداد نیرو در بخش‌های مختلف نیاز داریم، بنابراین از اکنون تعهدی برای وزارت و امیدی برای عده‌ای از دانشجویان ایجاد نشود.»