یکشنبه , ۱۳ آذر ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » وزیر امور خارجه روسیه: مسکو معتقد است توافق هسته‌ای ایران با خطر فروپاشی روبروست

وزیر امور خارجه روسیه: مسکو معتقد است توافق هسته‌ای ایران با خطر فروپاشی روبروست

سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه با ابراز نگرانی درباره افزایش تنش‌ها در منطقه خلیج فارس ابراز عقیده کرد که توافق هسته‌ای با ایران در معرض تهدید قرار دارد.
به گزارش خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف سه‌شنبه ۲۸ نوامبر در نشستی در شورای روابط بین‌الملل روسیه گفت که افزایش تنش‌ها در منطقه خلیج فارس نگران کننده است.
وی ادامه داد: «ناآرامی‌ها در خاورمیانه کماکان ادامه یافته است. هرچند که تروریست‌های فعال در این منطقه ضربه بزرگی خورده‌اند، نگرانی‌های جدی در لیبی، عراق و یمن ادامه دارد».
لاوروف با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ گفت: «بزرگ‌ترین توافق‌هایی که ما آن را یک نمونه از همکاری بین‌المللی سازنده می‌دانیم، به‌ویژه توافق با ایران در معرض تهدید قرار دارند».
بنا به این گزارش، وی در حالی این اظهارات را بیان کرده است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از بارها انتقاد از توافق هسته‌ای، در گزارش ماه اکتبر خود به کنگره این توافق را تائید نکرد و اعلام کرد که می‌خواهد روی آنچه نقاط ضعف توافق هسته‌ای خواند کار و آنها را برطرف کند.
ژانویه ۲۰۱۵ ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان) به توافقی دست یافتند که بر اساس آن در ازای محدود شدن برنامه اتمی ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این توافق، لغو می‌شود.
دونالد ترامپ از ابتدا مخالف این توافق بود که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا به دست آمد. ترامپ این توافق را «بدترین توافق ممکن» ارزیابی می‌کند.