دوشنبه , ۴ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » گفت‌وگوی تلفنی مکرون با روحانی و نتانیاهو : باید مذاکرات جداگانه‌ای در مورد مسائل منطقه‌ای و برنامه موشک‌های بالیستیک صورت گیرد

گفت‌وگوی تلفنی مکرون با روحانی و نتانیاهو : باید مذاکرات جداگانه‌ای در مورد مسائل منطقه‌ای و برنامه موشک‌های بالیستیک صورت گیرد

رئیس‌جمهوری فرانسه ۳۰ آبان ماه طی دو تماسی تلفنی با رئیس‌جمهوری ایران و نخست‌وزیر اسرائیل، در مورد مسائل منطقه از جمله لبنان، توافق اتمی و آزمایش‌های موشکی گفت‌وگو کرده‌است.

به گزارش رادیو فردا بنا به گفته دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه، امانوئل مکرون، به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفته پاریس به توافق اتمی میان تهران و شـش قدرت جهانی پایبند است، اما باید مذاکرات جداگانه‌ای در مورد مسائل منطقه‌ای و برنامه موشک‌های بالیستیک صورت گیرد.

دولت فرانسه تحت ریاست‌جمهوری آقای مکرون، پیش‌تر نیز بر لزوم حفظ توافق اتمی تیر ماه ۱۳۹۴ تاکید کرده بود. دونالد ترامپ، از تائید پایبندی ایران به این توافق، در واپسین گزارش سه‌ماهه خود به کنگره، خودداری کرده‌است.

از سوی دیگر اما پاریس طی هفته‌های گذشته بارها تاکید کرده نگران برنامه موشکی بالیستیک ایران است و خواستار جلوگیری از اقدامات و فعالیت‌های تنش‌زا شده‌است. رئیس‌جمهوری فرانسه از یک سو تاکید کرده که کشورش در کشمکش‌های فعلی در غرب آسیا، قصد ندارد طرف سنی‌ها یا شیعه‌ها را بگیرد و می‌خواهد «بی‌طرف» بماند. از سوی دیگر مقام‌های ارشد فرانسوی، در دیدارهای خود با مقام‌های منطقه، از جمله در عربستان، از اقدامات حکومت ایران و آن‌چه «مداخله‌ها» و مقاصد «سلطه‌طلبانه» تهران توصیف کرده‌اند، انتقاد کرده‌اند.

نخست‌وزیر اسرائیل از مهم‌ترین منتقدان توافق اتمی ایران و شـش قدرت جهانی‌ست و دولت او بارها در مورد نزدیک شدن نیروهای مورد حمایت حکومت ایران به مرزهای اسرائیل هشدار داده و می‌گوید با چنین روندی مدارا نخواهد کرد.

از طرف دیگر خبرگزاری دولتی ایران نیز می‌گوید حسن روحانی در این تماس تلفنی گفته «فرانسه با حفظ استقلال رای و جایگاهی که در منطقه دارد، می‌تواند با رویکردی واقع‌بینانه و بی‌طرفانه، نقش سازنده‌ای را ایفا کند». رئیس‌جمهوری ایران در عین حال از «برخی شاهزادگان کم تجربه» عربستان انتقاد کرده و در بخشی از مکالمه‌اش گفته «همه در منطقه باید مراقب باشند که در میدان بازی اسرائیل وارد نشوند».

گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور فرانسه و ایران در حالی انجام شده که انتشار خبر توافق امانوئل مکرون با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، درباره لزوم مقابله با «اقدامات بی‌ثبات‌کننده» ایران و حزب‌الله لبنان و نیز گفت‌و‌گوی تلفنی مکرون با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل درباره «تلاش‌های ایران برای تثبیت حضور نظامی در سوریه و سایر تحرکات ایران در منطقه» خشم ایران را برانگیخته است.

موضوع دیگری که به‌طور جداگانه در تماس‌های تلفنی مکرون با نتانیاهو و روحانی مطرح شده، مسئله لبنان است. به گفته کاخ الیزه، رئیس‌جمهوری فرانسه به روسای دولت در ایران و اسرائیل گفته دور نگه داشتن لبنان از بحران منطقه، حیاتی‌ست. او از سران همه کشورها در غرب آسیا خواسته‌است تا با همکاری، از تنش‌ها بکاهند.

تلاش‌های دیپلماتیک فرانسه در منطقه، در اوج یکی از تازه‌ترین بحران‌ها شکل گرفته‌است. عربستان سعودی و متحدان منطقه‌ای‌ آن، و نیز اسرائیل بر انتقادهای خود از حکومت ایران افزوده و این انتقادها لحن شدیدی به خود گرفته‌است. از سوی دیگر عربستان اخیرا حکومت ایران را متهم به نقش‌داشتن در پرتاب موشک از یمن به ریاض کرده و اعلام کرد این کار به مثابه اعلان جنگ به پادشاهی سعودی‌ست.

مقام‌های اسرائیل نیز پنهان نمی‌کنند که دست به هر اقدامی که لازم باشد خواهند زد تا از افزایش نفوذ جمهوری اسلامی کاسته و نیروهای مورد حمایت حکومت ایران را از مرزهای خود دور نگه دارند.