شنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه

آخرین تحولات خاورمیانه

استعفای «ریاض حجاب»، دیدار نتانیاهو و ماکرون با محوریت ایران، موضع عراق در قبال بیانیه ضد ایرانی اتحادیه عرب، هماهنگی اسرائیل و عربستان در مقبال ایران و دعوت از صد شخصیت اقتصادی عراق برای سفر به ریاض، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به احتمال خروج ترکیه از ناتو نیز اشاره کرد.
 احتمال خروج ترکیه از ناتو
 یالچین تاپچو، دستیار رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد، زمان تجدیدنظر در مورد عضویت ترکیه در ناتو فرا رسیده است.
او افزود: پارلمان ترکیه باید موضوع عضویت ترکیه در ناتو را بررسی کند. ناتو در این امر مقصر است که ترکیه در عرصه دفاعی به دیگر کشور‌ها وابسته است.
تاپچو گفت: «متأسفانه برخورد ناتو نسبت به ترکیه دوستانه نیست.»
گفتنی است، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ۱۷ نوامبر اعلام کرد، می خواهد نظامیان ترکیه را از رزمایش ناتو در نروژ فرابخواند.

موضع عراق در قبال بیانیه ضد ایرانی اتحادیه عرب
 
وزارت خارجه عراق، با صدور بیانیه ای، از موضع مخالف عراق با دو بند بیانیه اتحادیه عرب درباره متهم کردن ایران و حزب الله در حمایت از تروریسم پرداخت.
در این بیانیه آمده است: هیأت وزارت خارجه عراق، شرکت کننده در نشست ویژه وزیران خارجه اتحادیه عرب با بندهای ۸ و ۹ بیانیه مخالف کرد. این دو بند جمهوری اسلامی ایران و حزب الله، لبنان را به حمایت از تروریسم متهم می کند و این با موضع آشکار عراق و برگرفته از تعریف واقعی و دقیق تروریسم همخوانی ندارد. میان موضع سیاسی برخی علیه دیگران و وارد کردن اتهام آشکار تروریستی بدون شواهد ملموس تفاوت وجود دارد زیرا این سبب می شود که منطقه و دنیا این فرصت را از دست بدهند که حامیان تروریسم را مشخص کنند و این به تروریست ها برای توجیه اقدامات خود فرصت می دهد.
وزارت خارجه عراق بیان کرد: وارد کردن اتهام به ایران و حزب الله با موضع روشن عراق مبنی بر تعریف آشکار از تروریسم همخوانی ندارد. متهم کردن حزب الله به تروریسم بدون مدرک و سند، فرصت مشخص کردن حامیان تروریسم را از بین می برد. هیأت عراقی در اتحادیه عرب با بندهای مربوط به ایران و حزب الله مخالفت کرده است.

«ریاض حجاب» استعفا کرد

«ریاض حجاب» رئیس هیأت عالی مذاکره کنندگان که به «هیأت ریاض» معروف است، استعفا کرد.
این هیأت مذاکره کننده به علت اینکه مقر خود را در ریاض قرار داده ، به «هیأت ریاض» معروف شده است.

 موضع عراق در قبال بیانیه ضد ایرانی اتحادیه عرب/ دیدار نتانیاهو و ماکرون با محوریت ایران/ احتمال خروج ترکیه از ناتو/ دعوت از 100 شخصیت اقتصادی عراق برای سفر به ریاض

«ریاض حجاب» از ژوئن تا آگوست 2012 نخست‌وزیر دولت سوریه بود و سپس از دولت جدا شده و به مخالفین پیوست.

دیدار نتانیاهو و ماکرون با محوریت ایران

«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز دوشنبه گفت که در دیدارش در ماه آینده با «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه، احتمال به کارگیری «رویکرد مشابه» علیه «تهدید ایران» را بررسی خواهد کرد.
به گزارش یدیعوت آحارونوت، نتانیاهو گفت، اوایل ماه دسامبر با ماکرون دیدار و درباره «تهدیدها علیه اسرائیل از جانب ایران و حزب‌الله» گفت‌وگو خواهد کرد.

 او همچنین با اشاره به تماس تلفنی روز گذشته با ماکرون گفت: دو طرف توافق کرده‌ایم، «با یکدیگر دیدار کرده تا بررسی کنیم آیا امکان به کارگیری رویکرد مشابه درباره این تهدید و توافق هسته‌ای ایران وجود دارد یا خیر.»

یعلون: سعودی‌ها مترجم ما هستند

موشه یعلون، وزیر جنگ سابق اسرائیل گفت: این تصادفی نیست که ما می‌شنویم، عادل الجبیر آنچه را ما به زبان عبری می‌گوییم، به زبان عربی می‌گوید.ما به سادگی ایران را دشمن مشترک خود می‌بینیم. نظام ایران که خواهان محو اسرائیل از روی نقشه است، عربستان را تهدید می‌کند.اسرائیل روابطی سرّی با کشورهای اسلامی و عربی زیادی داشته است.ما مشکلی نداریم که روابط خود با این کشورها را مخفی کنیم و اگر طرف مقابل ما می‌خواهد این روابط را مخفی کند، ما به تصمیم آن احترام می‌گذاریم.
پیش از این، یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل در مصاحبه‌ای گفت که تل‌آویو روابط مخفیانه با ریاض داشته است.

موضع عراق در قبال بیانیه ضد ایرانی اتحادیه عرب/ دیدار نتانیاهو و ماکرون با محوریت ایران/ احتمال خروج ترکیه از ناتو/ دعوت از 100 شخصیت اقتصادی عراق برای سفر به ریاض

هفته گذشته نیز گادی ایزنکوت، رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی در مصاحبه با یک نشریه آنلاین عربی (ایلاف) گفته بود، اسرائیل آماده به اشتراک گذاشتن اطلاعات جاسوسی با عربستان سعودی است. وی تأکید کرده بود، تل‌آویو و ریاض منافع مشترکی در رویارویی با ایران دارند.

دعوت از صد شخصیت اقتصادی عراق برای سفر به ریاض

روزنامه الریاض به نقل از یک دیپلمات سعوی در سفارت عربستان در بغداد نوشته است که از صد شخصیت عراقی از سرمایه داران و متخصصان امور مالی، از جمله رئیس بانک مرکزی، رئیس کمیته نظارت مالی و همچنین وزیر ورزش و جوانان عراقی برای سفر به ریاض دعوت کرده است.

این دیپلمات سعودی، هدف از فراخوان این شخصیت های عراقی به ریاض را گسترش همکاری ها به ویژه در زمینه اقتصادی، مالی و سرمایه گذاری بین دو کشور ذکر کرده است.

این دیپلمات سعودی در خصوص پذیرش این دعوتنامه ها از سوی شخصیت های عراقی دعوت شده، سکوت کرده است.

برخی رسانه های عراقی به تازگی خبر دادند که دولت عراق اخیرا از پذیرش محمد بن سلمان ولی عهد عربستان که قرار بود، اوایل ماه نوامبر جاری به بغداد بیاید، به دلیل اوضاع سیاسی بی ثبات منطقه و عدم تمایل عراق به قرار گرفتن در صف سعودی ها، خودداری کرده است.

عربستان با شصت شرکت و بیش از دویست تن در نمایشگاه بین المللی بغداد که در اواخر مهرماه در پایتخت عراق برگزار شده بود، شرکت کرد؛ اقدامی که از سوی کارشناسان و تحلیگران منطقه به عنوان خیز سعودی ها در عراق تعبیر شد. به باور این افراد با شکست گروه تروریستی داعش در عراق ـ که از سوی سعودی ها حمایت همه جانبه می شد ـ این بار آل سعود در لباس دیگری برای ضربه زدن به مردم عراقی وارد میدان شده است.