چهارشنبه , ۲۹ دی ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » عربستان سعودی سفیر خود را در آلمان فراخواند

عربستان سعودی سفیر خود را در آلمان فراخواند

عربستان سعودی سفیر خود را در آلمان برای اعتراض به بیانات وزیر خارجه آلمان درباره بحران سیاسی لبنان فراخواند.

وزارت امور خارجه عربستان اعلام کرد دولت این کشور یادداشت اعتراضی ای به سفیر آلمان در این کشور تقدیم خواهد کرد. وزارت امور خارجه عربستان اظهارات وزیر خارجه آلمان را «نابجا و توجیه ناپذیر» دانست.

زیگمار گابریل ، وزیر خارجه آلمان پس از دیدار با جبران باسیل، همتای لبنانی اش اعلام کرده بود: «اروپا ماجراجویی را که در لبنان اتفاق افتاده تحمل نخواهد کرد.» هنوز مشخص نیست منظور باسیل عربستان سعودی بوده یا خیر.

در بیانیه وزارت امور خارجه عربستان آمده: «این اظهارات شگفتی و مخالفت را در پادشاهی عربستان به دنبال داشته و ما این اظهارات را بی هدف و بر اساس اطلاعات غلطی می دانیم که به برقراری ثبات در منطقه کمک نمیکند.»

روز گذشته حریری در پاسخ به اظهارات وزیر خارجه آلمان در صفحه توییتر خود نوشت : «ادعای اینکه من در سعودی بازداشت شده‌ام و ممنوع الخروج هستم یک دروغ محض است. من اکنون در حال رفتن به فرودگاه هستم آقای سیگمار گابریل».

استعفای ناگهانی سعد حریری که در عربستان اتفاق افتد لبنان را در بحرانی سیاسی فرو برده است. برخی شایعات حکایت از اجبار حریری از سوی عربستان برای استعفا داشت. حریری با رد این شایعات اعلام کرد در عربستان آزاد است و به زودی به لبنان باز خواهد گشت.