چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ایران از اروپا به خاطر فروش اسلحه به عربستان انتقاد کرد

ایران از اروپا به خاطر فروش اسلحه به عربستان انتقاد کرد

وزارت خارجه ایران به اروپا هشدار داد که با ادامه فروش اسلحه به عربستان به بحران خاورمیانه دامن می‌زند. ایران معتقد است که کشورهای اروپایی به نقش واقعی عربستان در ایجاد بی‌ثباتی و حمایت از تروریسم پی نبرده‌اند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، به کشورهای اروپایی هشدار داد که با فروش بیشتر اسلحه به عربستان سعودی و تقویت نظامی این کشور، به مشکلات خاورمیانه دامن می‌زنند.

قاسمی روز جمعه ۲۶ آبان، برابر ۱۷ نوامبر، گفت که فروش اسلحه بیشتر به پادشاهی عربستان صرفا به کشتار بیشتر می‌انجامد و به “بحران انسانی در یمن” شدت می‌بخشد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات وزیر خارجه فرانسه در ریاض، خطاب به کشورهای اروپایی گفت که در مبارزه با تروریسم به دنبال “آدرس غلط” هستند.

بهرام قاسمی وزیر امور خارجه  فرانسه را متهم کرد که در کنفرانس خبری مشترک با همتای سعودی خود، “تحت‌تاثیر القائات مقامات متوهم و جنگ‌افروز سعودی نگرانی‌های ساختگی، بی‌اساس و خصمانه آنها را در قبال ایران تکرار” می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که فرانسه و کشورهای اروپایی نباید در داوری درباره سیاست عربستان “یک‌سویه و ‌جانب‌دارانه” داوری کنند.

او به شدت از سیاست خارجی عربستان انتقاد کرد و گفت: «کشورهای منطقه طی چند سال اخیر، جز نقض حقوق بشر، تفرقه‌افکنی میان کشورهای عربی و اسلامی، تکرار و انتشار ادعاهای بی‌پایه و اساس، محاصره اقتصادی همسایگان، تهدید دیگر کشورها به کشاندن جنگ به داخل خاک آنها، فتنه‌افکنی میان اقلیت‌ها و قومیت‌ها، اعمال فشار بر مقامات سیاسی دیگر کشورها برای استعفا و پایمال کردن کرامت آنها، مداخله در امور دیگران به منظور بی‌ثبات‌سازی و تلاش برای برهم زدن توافقات بین‌المللی، اقدام مثبتی از دولت عربستان سعودی ندیده‌اند».