چهارشنبه , ۳ مرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » کنگره آمریکا گروه شبه‌نظامی «النجباء» تحت حمایت ایران را «تروریستی» اعلام کرد
أكرم الكعبي، الأمين العام لفصيل شيعي يسمى حركة حزب الله النجباء يرتدي زيا مموها (في وسط الصورة) في بلدة القيروان في العراق على الحدود مع سوريا يوم 27 مايو أيار 2017. (صورة لرويترز من وكالة تسنيم الإيرانية للأنباء ويتم توزيعها كما تلقتها رويترز كخدمة لعملائها. هذه الصورة للأغراض التحريرية فقط. ليست للبيع ولا يسمح باستخدامها في حملات تسويقية أو إعلانية).

کنگره آمریکا گروه شبه‌نظامی «النجباء» تحت حمایت ایران را «تروریستی» اعلام کرد

کنگره آمریکا در مصوبه‌ای، گروه «النجباء» عراق را که از سوی جمهوری اسلام ایران پشتیبانی می‌شود، به عنوان «گروه تروریستی» اعلام کرد.

به گزارش سایت رسمی کنگره آمریکا، این نهاد قانون گذاری از رئیس جمهوری ایالات متحده خواست ظرف 90 روز علیه این گروه و مقام‌های مسئول آن، تحریم‌های لازم را اعمال کند.

در این گزارش آمده برای کنگره ایالات متحده مسجل شده که آموزش‌ها، بودجه و حمایت‌های تسلیحاتی از گروه النجباء از سوی سپاه قدس و سپاه پاسداران ایران ارائه می‌شود و حزب الله لبنان نیز مشورت‌ها و آموزش‌هایی را به این گروه ارائه می‌دهد.

کنگره آمریکا همچنین گروه النجباء را متهم کرد که نیروهایی به سوریه فرستاده تا از نظام سوریه به ریاست بشار اسد، دفاع کنند.

از جمله عملیاتی که این گزارش به آن پرداخته «محاصره شهر حلب است».

کنگره آمریکا اعلام کرد: «اکرم الکعبی دبیرکل گروه النجباء متهم است که صلح و ثبات را در عراق تهدید کرده و در حملات خمپاره‌ای به منطقه حفااظت شده الخضراء بغداد در سال 2008 نقش داشته است».

گروه النجباء یکی از گروه‌های حاضر در ائتلاف «حشد الشعبی» (بسیج عراق) است. دولت عراق حشد شعبی را یک موسسه رسمی می‌داند که تحت امر فرمانده کل نیروهای مسلح عمل می‌کند.

هاشم الموسوی، سخنگوی رسمی گروه النجباء نیز درباره اقدام کنرگه آمریکا گفت: «قرار دادن نام النجباؤ درفهرست سازمان‌های تروریستی، به منزله مجرم دانستن کل نیروهای امنیتی عراق است. ما منتظر پاسخ رسمی دولت عراق در این باره خواهیم ماند».