سه شنبه , ۸ آذر ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه ها!

اخبار ویژه روزنامه ها!

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند .

کیهان

پاس و آبشار دولت و نشریات زنجیره‌ای روی ویرانه زلزله
هم‌پوشانی برخی دولتمردان با رسانه‌های زنجیره‌ای (مطبوعاتی و مجازی) در حاشیه‌سازی برای زلزله کرمانشاه و کوبیدن مسکن مهر سؤال‌برانگیز شده است.
رئیس‌جمهور دیروز در جلسه ستاد مدیریت بحران کرمانشاه در اظهارنظری متناقض گفت: نباید در موقع حادثه مچ همدیگر را بگیریم اما در همین سرپل‌ذهاب مسکن‌های مهر را دیدیم که چطور شده‌اند و کنار آن خانه خود مردم است که حتی شیشه آنها نشکسته است.
وی افزود: وقتی گسل این منطقه در یک مسیر است چرا یکی از خانه‌ها خراب شده و دیگری نشده؟ مردم باید خودشان برای خودشان خانه بسازند در این صورت خودشان بهتر می‌سازند. گاهی دولت در مواردی ناچار است تصدی‌گری کند. هرچه کارها را به مردم واگذار کنیم، بهتر، ارزان‌تر، دقیق‌تر و زودتر انجام می‌دهند.
وی همچنین در جمع عده‌ای از مردم سرپل‌ذهاب گفت: در این حادثه برخی ساختمان‌هایی که به صورت تعاونی و دولتی ساخته شده و از عمر احداث آنها زمان کمی می‌گذرد، تخریب و دچار حادثه شده‌اند، گفت: باید اشکالات و کاستی‌های موجود در ساخت این بناها بررسی شود و دولت مطمئنا این مسایل را دنبال کرده و مقصران را شناسایی و به مردم معرفی خواهد کرد.
قبل از روحانی و درست به فاصله چند ساعت از زلزله، جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، گرای حاشیه‌سازی و جنجال را به رسانه‌های زنجیره‌ای داد و بی‌هیچ بررسی مستندی مدعی شد: بیشتر خانه‌های تخریب شده در استان کرمانشاه متعلق به مسکن مهر است(!؟)
دیروز هم روزنامه‌های زنجیره‌ای پای کار آمدند و تیترها و مطالبی از این قبیل را منتشر کردند؛
– شرق: (کابوس مسکن بی‌مهر)
ـ ایران: مسکن مهری که مزار شد
ـ قانون: گسلی به نام مسکن مهر
– بهار: زلزله مهر
– شهروند: مسکن بی‌مهر
– آفتاب یزد: مسکن (بی)مهر
– آرمان: مسکن مهر، بی‌مهری کرد؛ میراث احمدی‌نژاد با زلزله فرو ریخت.
– جامعه فردا: لرزه بر اندام مهر
– ایران: مردودی مسکن مهر در زلزله
و …
این رویکرد به موازات خط‌دهی مدیران ارشد دولت درحالی است که ابهامات و سؤالات مختلفی در ذهن مردم وجود دارد؛ ازجمله اینکه اگر نباید مچ‌گیری کرد، پس دولتمردان آن هم با ادعایی از اساس دروغ، مشغول چه کاری هستند؟ همین دیروز مدیر روابط عمومی راه و شهرسازی کرمانشاه برخلاف همه جوسازی‌های چند روز اخیر تصریح کرد: «تاکنون تعداد فوتی‌ها در واحدهای مسکن مهر 2 نفر اعلام شده است. خوشبختانه در این واحدها و مجتمع‌های مسکن مهر شاهد ریزش به این معنا که سقف بر روی ساختمان آوار شود، نبودیم.» این یعنی اینکه 47 دهم درصد درگذشتگان ساکن مسکن مهر بوده‌اند.
مردم مایلند بدانند معاون اول رئیس‌جمهور در همان چند ساعت اول از کجا فهمید اکثر ساختمان‌های ویران شده، مسکن مهر است؟! ثانیا آیا غیر از این است که 5371 واحد مسکن مهر در تاریخ 1394 (2 سال و نیم پس از تشکیل دولت یازدهم) توسط مقامات ارشد وزارت راه و شهرسازی افتتاح شد؟ چه کسی بر ساخت آنها نظارت کرده و تایید نموده است؛ جز مسئولان همین دولت؟ آیا جز این است که فاز دوم بیمارستان اسلام‌آباد فروردین امسال (در آستانه انتخابات) توسط وزیر بهداشت افتتاح شد و فرو ریخت؟
حتی اگر ادعای جهانگیری و روحانی درست بوده باشد – که واقعیت غیر از این است – آنگاه آیا باید مقصران را جز در وزارت راه و شهرسازی یا وزارت بهداشت (در ماجرای بیمارستان اسلام‌آباد) جست‌وجو کرد؟ مگر رئیس‌جمهور در جلسه رای اعتماد برای کابینه دوم خود درباره وزیر راه و شهرسازی اذعان نکرد «ما در دولت یازدهم در حوزه مسکن نتوانستیم با آقای آخوندی به توافق برسیم»؟ چرا چنین فردی اصلا وزیر شد و چرا برای دومین بار معرفی گردید و نقش وی در ارتقا یا انحطاط بخش مسکن ازجمله در مناطق محروم و بافت‌های فرسوده چه بود؟! و آیا درمقابل نمی‌توان گفت که جایگزینی برخی بافت‌ها یا خانه‌های فرسوده با مسکن مهر، طبیعتا در کاهش آمار تلفات وخسارات موثر بوده که تعمدا ناگفته می‌ماند؟!
آقای روحانی با تخطئه مسکن می‌گوید مردم باید خودشان برای خودشان خانه بسازند و هرچه کارها را به مردم واگذار کنیم بهتر، ارزان‌تر و دقیق‌تر انجام می‌دهند. این ادعای خیالین، چه قدر با واقعیت زندگی طبقات پایین و محروم یا حتی متوسط جور درمی‌آید؟! آن 2 میلیون خانوار (حدود) 10 میلیون نفر از اقشار ضعیف و متوسط جامعه که به واسطه مسکن مهر صاحب‌خانه شدند و در آرزوهایشان هم نمی‌گنجید، بدون کمک دولت چگونه می‌توانستند صاحب‌خانه شوند؟! درثانی، دولت برای همین واگذاری کار به مردم در عمل چه مساعدت و تمهیداتی کرده است؟! 20 سال شعار دادن وزیر راه فعلی درباره مسکن اجتماعی، آیا موجب ساخته شدن ولو یک واحد نمونه وپایلوت شده است؟
اصلا آیا امکان دارد مدیران و وزیران میلیاردر – و بعضا هزار میلیاردی – از مناطق ویلایی بالای شهر بتوانند رنج مسکن مردم را بفهمند و برای آن چاره‌جویی کنند؟
مگر یکی از همین وزرا چندی پیش به روزنامه شرق نگفت «8، 9 سال پیش ماشین پرادو داشتم، ولی پرادوها زود چپ می‌کرد. دنبال همین ماشین‌های شاسی بلند بودم که گفتند این بهترین ماشین است (پورشه کاین) که من هم خریدم؛ آن موقع حدود 200 میلیون تومان… از روزی که وزیر شدم تا الان، یک ثانیه هم پشت آن ماشین ننشسته‌ام… با وجود فشاری که همسرم داشت، برای اینکه آن را بفروشم، من می‌گفتم ما به جاده می‌رویم و بالاخره باید ماشین امن باشد.» آیا دولت برای این شکاف طبقاتی در زندگی وزیران و مدیران خود با مردم عادی کمترین چاره‌جویی انجام داده که حالا سنگ مردم را به سینه می‌زند؟ چرا به جای بسیج همه ظرفیت‌های ملی برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان و تسکین آلام آنها، نمک بر زخم‌شان می‌پاشند و همچنان بر دوقطبی عقل‌سوز دولت قبلی – دولت فعلی اصرار می‌ورزند. اگر هم دولت قبل مقصر زلزله کرمانشاه باشد، دولت قبل، دولت آقای روحانی است.

مدیر توتال: تحریم‌ها برگردد در توافق با ایران تجدیدنظر می‌کنیم
مدیر شرکت توتال برای چندمین بار تصریح کرد در صورت اعمال تحریم‌های جدید، به همکاری با ایران پایان می‌دهد.
به گزارش سی‌ان‌ان، پاتریک پویانه گفته است: «در صورتی که چارچوب قانونی داشته باشیم، می‌توانیم توافقمان را با ایران به طور قانونی ادامه دهیم. اما در صورتی که نتوانیم به دلایل قانونی و تغییراتی که در ساختار تحریم‌ها اتفاق می‌افتد به این توافق ادامه دهیم، باید در توافقمان تجدیدنظر کنیم.»
«سی‌ان‌ان» نوشت: «ترامپ در ماه گذشته سیاست‌های جدید و سخت‌گیرانه‌ای علیه ایران اعمال کرده است. او ایران را به نقض توافق هسته‌ای متهم کرده و پایبندی ایران به تعهداتش را تأیید نکرده است.»
«پویانه» به سی‌ان‌ان گفت: «اگر ساختار تحریم‌ها علیه ایران وجود داشته باشد، ما باید با دقت به آن توجه کنیم ما با آمریکا کار می‌کنیم و دارایی‌هایی در آمریکا داریم و به دنبال دستیابی به دارایی‌های بیشتر در این کشور هستیم.»
«پویانه» همچنین گفته: ما روی این پروژه کار می‌کنیم. مناقصه‌هایی را برگزار کردیم و باید تا ماه ژانویه قراردادهایی را امضا کنیم. امیدوارم تا آن زمان کنگره پاسخ رئیس جمهور را داده باشد و رئیس جمهور هم باید در تأیید پایبندی ایران به برجام تجدید نظر کند.
این اتفاق در حالی است که قبلاً برخی مقامات مانند وزیر نفت می‌گفتند امکان بدعهدی مدیر توتال وجود ندارد ضمن اینکه امکان ندارد تحریم‌ها برگردد!

آدمی را در سفر باید شناخت اصلاح‌طلبان را در مواقع بحرانی!
اصلاح طلبان به خوبی نشان داده‌اند که حاضرند منافع ملی را به پای اغراض سیاسی ذبح کنند! فرقی هم نمی‌کند زلزله کرمانشاه باشد یا ساختمان پلاسکو …
سایت جهان‌نیوز در نقد رویکرد بیمار مدعیان اصلاح‌طلبی به زلزله کرمانشاه نوشت: از همان ساعات اولیه خبر وقوع زلزله در استانهای غربی کشور اکثر سایت‌ها و کانالهای این جریان سیاسی بسیج شده‌اند تا بگویند مقصر تخریب واحدهای مسکن مهر در چندین شهر زلزله‌زده، دولت احمدی‌نژاد است! یکی تصویری از کج شدن یک برج در کشور مصر را بازنشر کرده و به عنوان تخریب مسکن مهر به خورد مخاطب می‌دهد و دیگری عکسی از زلزله ایتالیا را جای کرمانشاه جا زده تا بهانه‌ای باشد برای حمله به مسئولین دولت قبلی!
معاون اول رئیس‌جمهور جناب جهانگیری نیز که گویا هنوز در حال و هوای انتخابات است و تمام نارسایی‌های دولتشان را متوجه احمدی‌نژاد می‌داند به وزیر راه و شهرسازی دستور داده تا به دقت به این موضوع رسیدگی کند که چرا خانه‌های مسکن مهر تا این حد آسیب‌پذیر بوده‌اند؟ این در حالیست که مشارالیه گویا حافظه‌اش را از دست داده و نمی‌داند که ۵۳۷۱ واحد مسکن مهر در بهمن ۹۴ توسط دولت جناب روحانی تکمیل و افتتاح شده است و اگر ایمنی آنها ایرادی داشته همین دولت باید پاسخگوی مردم باشد!
بگذریم! بنا نداریم که از مصیبت‌بارترین وقایع کشور برای مقاصد بی‌ارزش سیاسی بهره‌برداری کنیم لکن اصلاح‌طلبان به خوبی نشان داده‌اند که حاضرند ذبح کنند منافع ملی را به پای اغراض سیاسی! فرقی هم نمی‌کند زلزله کرمانشاه باشد یا ساختمان پلاسکو …

گاردین: 2 سال پس از برجام هیچ بانک اروپایی نمی‌تواند با ایران همکاری کند
با وجود تبلیغات دروغین درباره رفع تحریم‌ها پس از برجام، یک روزنامه انگلیسی تصریح کرد هیچ بانک بزرگ اروپایی نمی‌تواند با ایران
همکاری کند.
روزنامه گاردین در گزارشی نوشت: موضوعات کلیدی در جریان سفر آتی بوریس جانسون به تهران احتمالا شامل ادعای خسارت ایران در رابطه با شرکت‌هایی که طی سال‌های تحریم آسیب دیده‌اند، رفع موانع بانکی برای شرکت‌ها و فعالان اقتصادی در انگلیس و از همه دشوارتر کاهش تهدید تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌های فعال در ایران خواهد بود.
در پی لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران در ژانویه 2016 (دی 1394)، تهران برای اتصال به مدار اقتصاد جهانی با موانع جدی مواجه بوده است.
از نظر تهران، انگلیس تمایلی ندارد تا گام‌های محکمی را برای اطمینان بخشی به بازار جهانی برای تجارت با ایران و حل موانع بانکی بردارد.
هنوز پس از گذشت دو سال از توافق هسته‌ای، هیچ بانک بزرگ اروپایی به دلیل ترس از تحریم‌های وزارت دارایی آمریکا علیه ایران با این کشور مراودات مالی نداشته است. فضا در انگلیس به گونه‌ای است که حتی سفارت ایران نیز که از آگوست 2015 بازگشایی شده، قادر به افتتاح حساب نبوده است.
ایران همچنین از اینکه انگلیس حتی بانک «آربی‌اس» که سهم بیشترش متعلق به دولت است را برای تعامل با ایران متقاعد نساخته گلایه‌مند است.

وال‌استریت ژورنال: وضعیت عربستان بسیار شکننده است
یک روزنامه آمریکایی درباره روند بی‌ثباتی در عربستان نوشت وضعیت این حکومت مستبد بسیار شکننده است.
وال‌استریت ژورنال با اشاره به بازداشت‌های گسترده اخیر در میان وزرا و سرمایه‌داران خاندان سعودی می‌نویسد: دیگ سعودی در حال جوشیدن است و خبرهای جاری در این کشور، خبر از وقوع درگیری‌ها و رویارویی‌های آتی می‌دهد. وضعیت این حکومت مستبد در روزگار تغییر، بسیار شکننده به نظر می‌رسد.
«محمدبن سلمان» ولیعهد سعودی تحمل شنیدن مخالفت‌های کوچک را هم ندارد این بازداشت‌ها بیانگر آن است که تغییرات و تحولات موردنظر برای او مشکلات و سختی‌های بسیاری به بار خواهد آورد.
این روزنامه آمریکایی مثالی برای این مشکلات بیان کرده و آورده است: ایران تلاش خواهد که از هر ناآرامی و تنشی (در عربستان) به نفع خود استفاده کند؛ شاید این همان پیامی است که استعفای «سعد الحریری» نخست‌وزیر مستعفی لبنان در دل خود داشت.
وال‌استریت ژورنال با اشاره به موشک شلیک شده از سوی حوثی‌ها به سمت ریاض نوشت: این نشان می‌دهد که حوثی‌های یمن در جنگی که ائتلاف عربی به رهبری عربستان علیه یمن هدایت می‌کند، با شکست فاصله زیادی دارند.
از فرصت به دست آمده از سقوط داعش بهره‌برداری می‌کند تا سیطره و نفوذش در منطقه را افزایش دهد.
در همین حال روزنامه «واشنگتن پست» درباره تحولات عربستان نوشت: این بازداشت‌ها «تلاشی افسارگسیخته» از سوی بن‌سلمان برای تقویت نفوذش در کشور قبل از مرگ پدرش یا واگذاری قدرت به اوست.

خراسان

رصد افزایش مشکوک واردات کاغذ به کشور
با توجه به گزارش یک مقام مسئول به تعدادی از دستگاه های مربوط در امر واردات، مشخص شده در سال 1395 در مجموع 143 هزار تن کاغذ وارد کشور شده که 143 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است. آمار پنج ماهه سال 1396 نیز نشان می دهد جمعا 92 هزار تن کاغذ وارد شده که 70 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده و با توجه به این که این مقدار کاغذ اساسا در کشور مصرف نمی شود، میزان رشد واردات آن غیرمتعارف است.

 

ذره بین دولت روی واقعیت برچسب های مصرف سوخت
طبق ابلاغیه یک مسئول ارشد اجرایی به پنج عضو کابینه، مقرر شده با توجه به ضرورت پیش بینی تمهیدات مورد نیاز برای اجرای استانداردها و معیارهای برچسب مصرف انرژی تجهیزات و وسایل انرژی ‌بر برقی، دستگاه های مربوط همچون وزارتخانه های نیرو و نفت و نیز سازمان استاندارد، موظف باشند به طور مستمر برای راستی آزمایی برچسب مصرف انرژی تجهیزات مصرف کننده سوخت و انرژی الکتریکی اقدام و نتیجه را به کارگروه منتخب دولت ارائه کنند.

آرمان

ارائه گزارش منطقه زلزله‌زده به رهبری

سرپرست هیات اعزامی از سوی مقام معظم رهبری به منطقه زلزله‌زده گفت: گزارشی از منطقه را خدمت مقام معظم رهبری اعلام خواهیم کرد.حجت الاسلام عبدالحسین معزی پس از بازدید از منطقه سرپل‌ذهاب افزود: ما به دستور مقام معظم رهبری برای بررسی وضعیت حادثه‌دیدگان به این منطقه اعزام شدیم. وی ادامه داد: متاسفانه مشکلات فراوانی در منطقه وجود دارد. البته امکانات و اقلامی توزیع شده است اما نیاز مردم بیش از این است. به هر حال همه در حال تلاش و خدمت‌رسانی هستند. سرپرست هیات اعزامی مقام معظم رهبری به منطقه زلزله‌زده گفت: مهم‌ترین مساله در این منطقه امنیت است. اگر امنیت در منطقه تامین شود توزیع امکانات به درستی صورت می‌گیرد و به دست نیازمندان واقعی می‌رسد چراکه ممکن است افرادی بیش از حد اقلام دریافت کرده باشند. وی تاکید کرد: ما گزارشی از منطقه را خدمت مقام معظم رهبری اعلام خواهیم کرد.

تسلیت پادشاه عمان به روحانی

پادشاه عمان جان باختن تعدادی از شهروندان ایرانی را به رئیس‌جمهور ایران تسلیت گفت. سلطان قابوس بن سعید پادشاه عمان در پیامی به حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان جان باختن تعدادی از شهروندان ایرانی در اثر زلزله را تسلیت گفت و برای جانباختگان آرزوی مغفرت و با ملت ایران ابراز همدردی کرد.

پیام وزارت خارجه‌آمریکا به ایران و عراق

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای با خانواده های جانباختگان و آسیب دیدگان زمین لرزه یکشنبه شب ایران و عراق ابراز همدردی کرد. به گزارش شبکه خبری ای بی سی، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای به زلزله زدگان ایران و عراق تسلیت گفت. در این بیانیه آمده است: ایالات متحده صمیمانه به کسانی که از زمین لرزه در ایران و عراق آسیب دیده اند، تسلیت می‌گوید. با خانواده های کسانی که جان خود را از دست داده یا زخمی شده اند و همچنین با کسانی که به خانه‌ها و دارایی‌هایشان خسارت وارد شده همدردی می کنیم.

تکذیب خروج نیروهای ایرانی از سوریه

وزیر خارجه روسیه با رد هرگونه توافق میان واشنگتن و مسکو برای خروج نیروهای ایرانی از سوریه گفت: حضور ایران در این کشور قانونی است. سرگئی لاوروف در پاسخ به اظهارنظر وزارت خارجه آمریکا مبنی بر حصول برخی توافقات برای خروج نیروهای ایرانی از سوریه، آن را رد کرد و گفت: ما در مورد خروج ایران یا هرگونه نیروهای وابسته به ایران گفت‌وگویی نکرده‌ایم.لاوروف همچنین گفت: حضور ایران در سوریه کاملا قانونی است. پیش‌تر برخی رسانه‌ها اعلام کرده بودند که ترامپ و پوتین پس از گفت‌وگو با یکدیگر توافق کردند تا نیروهای ایرانی از سوریه خارج شوند.

تصویب قطعنامه حقوق بشری ضد ایران

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه با تکرار اتهامات اثبات‌ نشده، قطعنامه‌ای را علیه وضعیت حقوق بشر ایران به تصویب رساند. به گزارش «خبرفوری» این قطعنامه با ۸۳ رأی موافق، ۳۰ رأی مخالف و ۶۸ رأی ممتنع به تصویب رسید. لازم به ذکر است جمهوری اسلامی ایران همواره ادعاهای کشورهای غربی در زمینه نقض حقوق بشر را رد و مخالفت خود را با هرگونه بهره‌برداری ابزاری و سیاسی از موضوع حقوق بشر اعلام کرده است. حساسیت غربی‌ها درباره حقوق بشر را می‌توان از مواجهه آنها با وضعیت حقوق بشر در عربستان و جنایات این کشور در یمن مشاهده کرد.

کشف 1128کانتینر کالای قاچاق در بندرعباس

وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای اعلام کرد این وزارتخانه در اقدامی اطلاعاتی و امنیتی موفق شد یک هزار و 128 کانتینر کالای قاچاق را در بندرعباس کشف کند. در این اطلاعیه آمده است: به‌دنبال اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) در اداره کل اطلاعات استان هرمزگان و با هماهنگی دستگاه قضائی، یک باند سازمان یافته قاچاق کالا شناسایی و منهدم گردید که 23 نفر از اعضای آن دستگیر و تحویل مراجع قضائی شدند. در تحقیقات و بررسی‌های به‌عمل آمده تعداد یک هزار و 128 کانتینر شامل لوازم اداری، خانگی، ورزشی، ساختمانی و هتلداری طی سال‌های 94 تا اوایل 96 توسط این عده اثبات گردیده است. بر اساس این گزارش، در این تحقیقات مشخص شد متهمان با استفاده از اسناد مجعول و اظهار خلاف واقع و همچنین تبانی با برخی از کارکنان دستگاه‌های مختلف، اقدام به خروج غیرقانونی این میزان کالا از گمرک کرده اند.

ایران

تحلیل نیویورک پست از اختلافات تهران و ریاض
روزنامه امریکایی نیویورک پست در گزارشی با اشاره به اختلافات بین ایران و عربستان در منطقه نوشته است: سعودی‌ها که برای مدت‌های طولانی یکی از قدرت‌های جهان عرب بودند، امروز از نظر استراتژیک مستأصل شده‌اند. با وجود صدها میلیارد دلاری که خرج خرید سلاح کردند، اقدام نظامی‌شان ضعیف بوده است. به گزارش ایلنا، در بخش دیگری از این گزارش ادعا شده است: نیروهای مورد حمایت ایران در مبارزه‌ای تن به تن روی زمین می‌جنگند در حالی که سعودی‌ها به صورت هوایی و امن مبارزه می‌کنند. در نتیجه ایرانی‌ها قدرتمندتر و مورد احترام‌تر هستند در حالی که حکام سعودی‌ها منفور شمرده می‌شوند. علاوه بر این، تهران در سراسر منطقه متحدانی دارد در حالی که سعودی‌ها هرگز موفق به جذب کشورهای منطقه در این حد نشده‌اند. این روزنامه نوشت: متحد اصلی ما در منطقه خاورمیانه (عربستان) می‌تواند با یک قدم اشتباه یک جنگ منطقه‌ای بزرگ را رقم بزند در حالی که می‌دانیم مسلماً نمی‌تواند در آن پیروز شود. ما هم مجبور به حمایت و حفظ پادشاهی عربستان هستیم که برای این کار باید خون سربازان امریکا ریخته شود.

عذرخواهی جانسون به علت سخنانش درباره زاغری
وزیر خارجه انگلیس به علت اینکه گفته بود نازنین زاغری در ایران مشغول به آموزش خبرنگاران بوده است، عذرخواهی کرد. به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، بوریس جانسون برخلاف اظهارنظر پیشین خود که گفته بود زاغری در ایران در حال آموزش به خبرنگاران بوده است گفت شکی ندارد که او برای تعطیلات و برای بازدید از اقوام خود در ایران بوده است. گاردین پیش‌تر گزارش داد که دولت انگلیس در حال بررسی اعطای محافظت سیاسی به نازنین زاغری در راستای تسهیل آزادی او از زندان در ایران است. نازنین زاغری تبعه ایرانی-انگلیسی که توسط سازمان اطلاعات سپاه ثارالله کرمان دستگیر شده، به 5 سال حبس محکوم شده است.

نامه محرمانه الجبیر به بن سلمان علیه ایران
یک روزنامه لبنانی نامه‌ای محرمانه از سوی عادل الجبیر به محمد بن سلمان منتشر کرده است که در این نامه تلاش عربستان برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل به منظور مقابله با ایران مورد اشاره قرار گرفته است. به گزارش ایسنا به نقل از الاخبار، در این نامه بسیار فوری و محرمانه با اشاره به توافق استراتژیک مشترک عربستان و امریکا آمده است: «ایجاد روابط نزدیک میان عربستان و اسرائیل متضمن خطرپذیری از سوی عربستان علیه ملت‌های اسلامی است و عربستان وارد این رابطه نمی‌شود مگر اینکه احساس کند دشمنی امریکا با ایران صادقانه است.» الجبیر در این نامه با تکرار اتهامات واهی مبنی بر حمایت ایران از تروریست‌ها و دخالت در امور دیگران، عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل را سبب شکوفایی و صلح و ثبات در خاورمیانه دانست و همچنین توافق عربستان و اسرائیل بر سر مسائلی چون افزایش تحریم‌های امریکایی و بین‌المللی در رابطه با موشک‌های بالستیک علیه ایران، بازنگری در توافق هسته‌ای ایران و جلوگیری از رسیدن ایران به درآمدهای بلوکه شده و ایجاد فشار بر نظام ایران از این طریق را خواستار شد.