یکشنبه , ۶ آذر ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » “مصونیت دیپلماتیک برای نازنین زاغری”

“مصونیت دیپلماتیک برای نازنین زاغری”

دولت بریتانیا قصد دارد برای آزادی شهروند ایرانی-بریتانیایی او را تحت پوشش دیپلماتیک قرار دهد. در این صورت او دارای مصونیت دپیلماتیک خواهد بود. پیش‌تر همسر زاغری رتکلیف با وزیر امور خارجه بریتانیا گفت‌وگو کرده بود.

روز دوشنبه (۱۳ نوامبر / ۲۲ آبان) خبرگزاری رویترز به نقل از یک سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا گزارش داد که دولت این کشور در حال بررسی اعطای مصونیت دپیلماتیک به نازنین زاغری رتکیلف است.

به گفته سخنگوی می، وزیر امور خارجه بریتانیا با همسر زاغری رتکلیف گفت‌وگو کرده و این یکی از گزینه‌هایی است که برای آزادی این شهروند ایرانی بریتانیایی در نظر گرفته شده است.

روزنامه گاردین نیز به نقل از سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا نوشت که خانم می پیرامون آزادی زاغری رتکلیف دو بار با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفت‌وگو کرده است.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا قرار است که در سال جاری میلادی با “پیشنهادهایی” برای آزادی خانم زاغری به ایران سفر کند.

تماس تلفنی همسر زاغری با جانسون

جانسون پیش‌تر گفته بود که نازنین زاغری پیش از دستگیری در ایران مشغول آموزش روزنامه‌نگاری به چند جوان ایرانی بوده است. این اظهارات او موجی از اعتراضات را برانگیخت. ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری از وزیر خارجه بریتانیا خواست، حرف خود را پس بگیرد.

وکیل و بستگان نازنین زاغری بارها تاکبد کرده اند که سفر او به ایران برای دیدار با بستگانش بوده است.

جانسون روز یکشنبه (۱۲ نوامبر) با ریچارد رتکلیف زاغری گفت‌وگو کرد. رتکلیف  از سیاستمدار بریتانیایی خواسته است، در سفر به ایران او را با خود ببرد.

نازنین زاغری راتکلیف مدیر پروژه‌های شرکت رسانه‌های گروهی “تامسون رویترز” است. او در فروردین ۱۳۹۵ در تهران دستگیر و در دادگاه انقلاب به ۵ سال زندان محکوم شد.