پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آخرین پایگاه داعش در عراق در محاصره نیروهای دولتی قرار گرفت
قوات عراقية وشيعية تشارك في عملية استعادة القائم يوم 3 نوفمبر تشرين الثاني 2017 - صورة لرويترز (يحظر بيعها او الاحتفاظ بها في الارشيف)

آخرین پایگاه داعش در عراق در محاصره نیروهای دولتی قرار گرفت

فرماندهی عملیات مشترک عراق شامگاه شنبه 1 نوامبر اعلام کرد که نیروهایش، مرکز بخش راوه آخرین پایگاه داعش در غرب استان الانبار را محاصره کرده و در انتظار صدور فرمان برای یورش به این منطقه هستند.

این تحول پس از آن صورت گرفت که نیروهای عراقی، منطقه الرمانه و روستاهای اطراف آن واقع در مرکز الانبار را از تصرف داعش آزاد کردند.

پیش از این فرماندهی عملیات مشترک در بیانیه‌ای دیگر اعلام کرده بود که نیروهای ارتش، عملیات الجزیره و نیروهای داوطب عشایر، در نبرد الرمانه شرکت کردند و با مقاومت چندانی از سوی شبه‌نظامیان، مواجه نشدند.

سپهبد عبدالامیر رشید یارالله فرمانده «عملیات پاکسازی الجزیره و بخش شمالی فرات» که فرماندهی نیروهای ویژه عراقی را هم بر عهده دارد، در این باره گفت: «واحدهای فرماندهی عملیات الجزیره متشکل از لشکر هفتم پیاده نظام، لشکر هشتم زرهی و داوطلبان عشایر، از رود فرات عبور و با کنترل پل الرمانه، بخش الرمانه را به طور کامل از تصرف داعش آزاد کردند».

او همچنین افزود که روستاهای آلبوعبید، آلبوفراج، آلبوشعبان، آلباغوز، الربط، آلبوحردان، العش، ختیله و دغیمه از تصرف داعش آزاد شده و نیروهای عراقی به مرزهای عراق با سوریه رسیدند.

از سویی منابع امنیتی عراق اعلام کردند که نیروهای دولتی، محاصره مرکز بخش راوه را تکمیل کرده و خود را برای یورش به این منطقه پس از صدور فرمان، آماده می‌کنند.

البته ناظران می‌گویند که اعلام از میان بردن داعش، نیازمند زمان بیشتری است زیرا نیروهای این گروه در منطقه‌ای بیابانی که مساحت آن شصت کیلومتر برآورد می‌شود، به تحرکات خود ادامه می‌دهند. این منطقه از بخش الرمانه آغاز شده تا منطقه البعاج در غرب موصل ادامه دارد و به مرز سوریه می‌رسد.

این مساحت، 4 درصد عراق را تشکیل می‌دهد. نیروهای دولتی باید این منطقه را پاکسازی کرده تا بتوانند از میان بردن داعش و پیروزی کامل بر این گروه را اعلام کنند.