جمعه , ۲۴ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » تلاش اطلاعات ایران برای منع برگزاری مجلس ترحیم فعال اهوازی ترور شده در هلند

تلاش اطلاعات ایران برای منع برگزاری مجلس ترحیم فعال اهوازی ترور شده در هلند

روز جمعه گزارش دادند که بعد از انتشار خبر ترور احمد نيسى در لاهه هلند، اداره اطلاعات اهواز، پدر او را برای چند ساعت بازداشت کرده و از مولى نيسى خواستند كه مراسم ترحیم فرزند ترور شده‌اش را برگزار نکند اما او این درخواست با نپذیرفت . ديروز پنجشنبه 18 آبان نيز دو برادر احمد نيسى به نام‌های حمد و حسن را بازداشت شدند كه ديشب تنها يكى از آنها بنام حمد آزاد شد.

طبق این گزارش، حسن نيسى برادر احمد مولى نيسى تاكنون در بازداشت بسر مى‌برد، او در سال 2006 نیز دستگير و براى چند سال به دليل فعاليت‌هاى سياسى در زندان كارون اهواز بود.

امروز جمعه 19 آبان نيز راه‌هاى ورودى منطقه شعيبيه توسط نيروهاى امنيتى ايران بسته شد، اما علیرغم ممانعت‌ها و جو امنيتى حاکم در منطقه شعيبيه و حضور نيروهای امنیتی از شهرهاى ديگر استان، مردم عرب از مناطق مختلف در مراسم حاضر شدند. برخی از افرادى كه براى شرکت در مجلس ترحیم به منزل پدری احمد مولی رفته بودند گفتند که نيروهاى زيادى در منطقه حضور داشتند و حتى چادرها و داربستى كه براى اين مراسم در نظر گرفته شده بود توسط نيروهاى امنيتى و لباس شخصی‌ها پايين آورده شد.

به گفته يک منبع مطلع: نيروهاى اداره اطلاعات اهواز از برگزارى هرگونه مراسم شعرخوانی عربى و يزله (مراسم پايكوبى ویژه) جلوگيرى كردند و لباس شخصى‌ها به منظور کنترل اوضاع در میان مردم نشسته بودند. اين منبع افزود: نيروهاى امنيتى در رَاه‌هاى ورودى به منطقه شعيبيه در حومه شوشتر چندين پست بازرسى نصب کرده تلاش کردند از ورود مردم به شعیبیه جلوگيرى كنند.