دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » آمریکا حریری را همچنان نخست وزیر لبنان می‌داند!

آمریکا حریری را همچنان نخست وزیر لبنان می‌داند!

با استعفای آقای حریری، ممکن است لبنان به صحنه اصلی رقابت‌های منطقه‌ای ایران و عربستان تبدیل شود.

دولت آمریکا از دولت‌ها و گروه‌های سیاسی خواسته است “در این مقطع حساس” به حاکمیت، استقلال و قانون اساسی لبنان احترام بگذارند.

به گزارش بی بی سی فارسی چند روز پس از استعفای ناگهانی سعد حریری از نخست‌وزیری لبنان، کاخ سفید در اطلاعیه‌ای او را همچنان نخست‌وزیر لبنان و متحد ایالات متحده آمریکا خطاب کرده است.

در این اطلاعیه به دولت‌ها و احزاب سیاسی هشدار داده شده است که آمریکا از هر تحرک نظامی جلوگیری خواهد کرد؛ از جمله “فعالیت شبه‌نظامیان لبنان و هر نیروی خارجی که ثبات و نظم داخلی لبنان را بر هم بزند، یا از خاک لبنان برای تهدید دیگران استفاده کند.”

کاخ سفید تاکید کرده که نیروی نظامی لبنان را به عنوان تنها مرجع قانونی حفظ امنیت در داخل این کشور به رسمیت می‌شناسد.

میشل عون به کاردار عربستان: وضعیت استعفای سعد حریری غیرقابل قبول است
هشدار آمریکا نسبت به استفاده از لبنان در جنگ های نیابتی
سعد حریری با انتقاد از ایران استعفا کرد

هادی نیلی، خبرنگار بی‌بی‌سی در واشنگتن می‌گوید بیانیه کاخ سفید نشانه‌هایی از تغییر لحن دولت آمریکا در قبال ماجرای استعفای سعد حریری دارد.

هرچند دونالد ترامپ در ابتدا و بلافاصله از اقدام‌ ولیعهد سعودی حمایت بی‌قید و شرط نشان داد اما بیانیه کاخ سفید که صبح شنبه به وقت واشنگتن منتشر شد، مشابه لحن بیانیه دیروز وزارت خارجه آمریکا، بدون اشاره به استعفا، سعد حریری را همچنان نخست‌وزیر لبنان خوانده است.

دیروز، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در اولین واکنش رسمی بعد از استعفای آقای حریری، درباره جنگ‌های نیابتی منطقه هشدار داده بود.
ابهام درباره وضعیت سعد حریری در عربستان

سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، چند روز پیش به طور ناگهانی در حالی که در عربستان سعودی بود، اعلام استعفا کرد و با انتقاد از ایران و حزب‌الله لبنان گفت جانش در خطر است.

میشل عون، رییس جمهور لبنان، استعفای آقای حریری را نپذیرفته است. او درباره موقعیت نخست‌وزیر لبنان ابراز نگرانی کرده و خواستار بازگشت او از عربستان شده است.

در رسانه‌ها بازنگشتن آقای حریری به لبنان به این شایعه دامن زده که برای او در عربستان محدودیت‌هایی ایجاد شده است.