سه شنبه , ۷ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

خاورمیانه در 24 ساعت گذشته به مانند روزهای گذشته، رویدادها و تحولات متعددی به خود دید. ملاقات سعد حریری با سفیران ایتالیا و روسیه در ریاض، دیده شدن ابوبکر بغدادی در شهر بوکمال سوریه، درخواست مقام سابق سیا برای بمباران زیرساخت های سپاه و هشدار وزیر خارجه عراق در مورد وقوع جنگ در خاورمیانه، از جمله این رویدادها و خبرها بوده اند. در این میان، باید به حمله بی سابقه اردوغان به روایت عربستان از اسلام نیز اشاره کرد.

رئیس جمهوری ترکیه طی سخنانی با انتقادی تند و کم سابقه علیه مقام های سعودی، از به کار بردن واژه اسلام میانه رو توسط آنها انتقاد کرده و گفته: این اصطلاح ساخته و پرداخته غربی هاست.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه امروز طی سخنانی که به مناسبت هفتاد و نهمین سالگرد بزرگداشت مصطفی کمال آتاتورک بنیانگذار ترکیه ایراد می کرد، با انتقاد تلویحی از نامگذاری حرکات به ظاهر اصلاح طلبانه «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به نام «اسلام میانه رو»، گفت که واژه اسلام میانه رو یک واژه غربی است و به جای اینکه جلوی تندروی را بگیرد، به اصول اسلام ضربه خواهد زد.

حمله تند و کم سابقه اردوغان به روایت عربستان از اسلام/ ملاقات سعد حریری با سفیران ایتالیا و روسیه در ریاض/ دیده شدن ابوبکر بغدادی در شهر بوکمال سوریه/ باید تمام زیرساختهای سپاه را بمباران کنیم!

بر اساس این گزارش، اردوغان گفت: واژه اسلام میانه رو باز هم مطرح شده است. ابداع واژه اسلام میانه رو متعلق به غرب است. چیزی به نام اسلام میانه رو یا غیر میانه رو وجود ندارد. اسلام تنها یکی است. هدف استفاده از چنین واژه هایی تضعیف اسلام است.

وی افزود: آنها (سعودی) می گویند ما به اسلام میانه رو باز خواهیم گشت؛ اما هنوز حق رانندگی را به زنان نمی دهند. آیا چنین چیزی در اسلامی داریم؟ من حدس می زنم آنها زمانی این حق را اعطا می کنند که میانه رو شوند.

 ملاقات سعد حریری با سفیران ایتالیا و روسیه در ریاض

دفتر رسانه‌ای وابسته به سعد حریری اعلام کرد، وی امروز جمعه در خانه‌اش در شهر ریاض با سفرای روسیه و ایتالیا دیدار کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه دیلی استار، بر اساس این بیانیه، سعد حریری،‌ نخست وزیر مستعفی لبنان، امروز در خانه اش در ریاض با لوکا فراری، سفیر ایتالیا در عربستان و سرگئی کوزلوف، سفیر روسیه در عربستان دیدار کرده است.

جزئیات بیشتری درباره این نشست منتشر نشده است.

حمله تند و کم سابقه اردوغان به روایت عربستان از اسلام/ ملاقات سعد حریری با سفیران ایتالیا و روسیه در ریاض/ دیده شدن ابوبکر بغدادی در شهر بوکمال سوریه/ باید تمام زیرساختهای سپاه را بمباران کنیم!

دیده شدن ابوبکر بغدادی در شهر بوکمال سوریه

یکی از رسانه‌های وابسته به «حزب الله» روز جمعه اعلام کرد، گزارش‌ها حاکی از آن است که در عملیات پاکسازی ارتش سوریه در دیرالزور، ابوبکر بغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش در شهر بوکمال (از توابع استان دیرالزور) حضور داشته است.

در این گزارش نیروهای وابسته به مقاومت، به اینکه آیا بغدادی در عملیات پاکسازی دیرالزور دستگیر شده یا خیر، اشاره‌ای نشده است.

بوکمال شهری در مرز عراق و سوریه است که نیرو‌های ارتش سوریه هفته گذشته آن را از اشغال داعش آزاد کرد. نیرو‌های ارتش سوریه و همپیمانان آنان در ادامه عملیات گسترده در جبهه دیرالزور موفق شدند، اوایل هفته جاری این شهر را از اشغال تروریست‌های داعش آزاد کنند.

رئیس اسبق سیا: باید همه زیرساخت های سپاه را بمباران کنیم

«جیمز وولسی»، رئیس سابق دستگاه جاسوسی آمریکا (سیا) در مصاحبه اختصاصی خود با نشریه صهیونیستی جروزالیم پست گفت: آمریکا باید برای کاهش تهدیدات هسته ای و تروریستی ایران تمامی زیرساخت های سپاه پاسداران و همچنین کلیه تأسیسات هسته ای ایران را از بین ببرد.

بر اساس این گزارش، وولسی مدعی شد: مرتبه بعدی، سپاه با آمریکا چشم در چشم خواهد شد. ما باید با استفاده از بمب جی‌بی‌یو-۴۳ خود به زیرساخت های آنها حمله کنیم.

وی که از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ و در زمان ریاست جمهوری «بیل کلینتون» ریاست سازمان سیا را بر عهده داشته، در ادامه سخنان خصمانه خود علیه کشورمان افزود: ما باید تا جایی که می توانیم، همه چیز (سپاه) را نابود کنیم.

وی همچنین در خصوص بازداشت کشتی آمریکایی توسط سپاه در خلیج فارس ـ که در ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی رخ داد ـ تأکید کرد: من فکر می کنم بازداشت کشتی آمریکایی از سوی آنها به منزله ارتکاب عمل جنگی است.

حمله تند و کم سابقه اردوغان به روایت عربستان از اسلام/ ملاقات سعد حریری با سفیران ایتالیا و روسیه در ریاض/ دیده شدن ابوبکر بغدادی در شهر بوکمال سوریه/ باید تمام زیرساختهای سپاه را بمباران کنیم!

این مقام ارشد اسبق دستگاه اطلاعاتی آمریکا همچنین مدعی شد: ما از بمب جی‌بی‌یو-۴۳ علیه زیرساخت های شهری استفاده نخواهیم کرد، بلکه علیه زیرساخت های نظامی استفاده خواهیم کرد و باید حواسمان به هرآنچه مرتبط با برنامه هسته ای ایران است، باشد.

وی همچنین این اقدام آمریکا را برای جبران شکست واشنگتن در لبنان و در زمان ریاست جمهوری «رونالد ریگان» در سال ۱۹۸۳ که از سوی حزب الله متحمل شد، ضروری دانست.

وولسی مدعی شد: اگر آمریکا و اسرائیل و دیگر متحدین آنها به دنبال ضربه زدن به ایران و عقب نشاندن آنها در خلیج فارس هستند، باید اقتصاد ایران را در هم شکسته و قیمت نفت را پایین بیاورند؛ این تنها راه (ضربه زدن به ایران) است.

وزیر خارجه عراق: هر جنگی در منطقه رخ دهد، همه زیان خواهند دید

وزیر خارجه عراق با هشدار درباره وقوع هرگونه جنگی در منطقه تأکید کرد: اگر جنگی در منطقه رخ دهد، همه از پیامدهای آن متضرر خواهند شد.

«ابراهیم الجعفری» گفت: آثار و پیامدهای هر گونه جنگی در منطقه، همه را دربر می‌گیرد و نمی‌توان گفت، تنها برخی طرف‌ها از این جنگ زیان می‌بینند.

الجعفری در مصاحبه با شبکه الجزیره در برنامه «لقاء الیوم» که به زودی مصاحبه کامل آن منتشر می‌شود، درباره بحران قطر نیز این موضوع را بسیار ناراحت‌کننده و اقدامی ناصواب خواند و بر ضرورت گفت‌وگو برای حل این بحران تأکید کرد.

وزیر خارجه عراق همچنین ضرورت روی آوردن طرف‌های بحران در شورای همکاری خلیج‌فارس به گفت‌وگو را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در آن واحد با خطرهای مشترکی مواجه هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی عراق با اشاره به اینکه «هیچ کس عاجز از گفت‌وگو نیست و گفت‌وگو تنها زبان عصر حاضر است»، کشورهای مربوطه را به توجه به این امر و اجتناب از هر گونه اقدامی که به تشدید تنش‌ها منجر شود، دعوت کرد.

این مقام عراقی همچنین تصریح کرد، عراق از زمان آغاز بحران قطر همواره طرف‌های بحران را به حفظ روابط برادرانه فراخوانده است همچنانکه عراق چنین حساسیت‌های موجود بین برادران عرب را نمی‌پذیرد.