دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » عربستان سعودی به شورای امنیت: حمایت ایران از تروریسم امنیت جهان را تهدید می‌کند

عربستان سعودی به شورای امنیت: حمایت ایران از تروریسم امنیت جهان را تهدید می‌کند

هیات نمایندگی  عربستان سعودی در سازمان ملل روز چهارشنبه ۸ نوامبر ۲۰۱۷ و پیش از جلسه غیرعلنی شورای امنیت درباره اوضاع انسانی در یمن، طی نامه‌ای به سازمان بین‌الملل متحد، که ایران را حامی تروریسم و اقدامات تخریبی که امنیت سعودی، منطقه و جهان را تهدید می‌کند، معرفی کرد و از این سازمان خواست اقدامات مناسب برای مقابله با حکومت ایران را در دستور کار قرار دهد.

در نامه هیات نمایندگی عربستان سعودی، به اقدام‌های شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران علیه سعودی اشاره و تاکید شده که روی آوردن حوثی‌ها و همپیمانانش به خشونت از زمان آغاز بحران یمن، خودداری آن‌ها از پذیرش دولت قانونی و عدم پایبندی‌شان به قطعنامه شورای امنیتريال منجر به وقوع فجایع بشری شده و راه‌حل‌های سیاسی برای مشکلات یمن را پیچیده‌تر کرد.
هیات سعودی همچنین تاکید کرد که ایران به شکل مستمر به حوثی‌ها اسلحه قاچاق می‌کند و دخالت مستقیم حزب‌الله برای قاچاق و به کارگیری تسلیحات، نشانه آشکاری از نادیده‌انگاری تعهدات بین‌المللی از سوی ایران، رفتارهای خصمانه این کشور و حمایت از ویرانی و تروریسم است که امنیت سعودی، منطقه و جهان را تهدید می‌کند.

هیات نمایندگی عربستان سعودی همچنین گفت که بررسی بقایای دو موشکی که حوثی‌ها در روزهای ۴ نوامبر ۲۰۱۷ و ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۷ به سوی اراضی این کشور شلیک کردند، نقش ایران در ساخت این موشک‌ها را روشن می‌کند.

عربستان سعودی پیش از این بارها قاچاق تسلیحات ساخت حکومت ایران به یمن را که نقض آشکار قطعنامه‌های ۲۲۱۶ صادره سال ۲۰۱۵ میلادی و ۲۲۳۱ صادره سال ۲۰۱۶ میلادی است، ناکام کرده بود.
هیات نمایندگی عربستان سعودی در سازمان ملل تاکید کرد این کشور برای حفظ سلامت و امنیت اراضی خود و براساس میثاق سازمان ملل و قوانین بین‌المللی، اقدامات مناسب برای پاسخ به اقدامات خشونت‌آمیز حوثی‌ها انجام خواهد داد.

در همین چارچوب ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه ۷ نوامبر حکومت ایران را متهم کرد موشکی که حوثی‌ها ماه ژوئیه به سمت اراضی عربستان سعودی شلیک کردند، را در اختیار آنها قرار گذاشت.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد فاش کرد اطلاعاتی که پادشاهی عربستان سعودی منتشر کرده نشان می‌دهد موشکی که حوثی‌ها در ماه ژوئیه به سمت اراضی سعودی پرتاب کردند، یک موشک ایرانی از نوع قیام بود.

نیکی هیلی درباره این موشک گفت که پیش از آغاز جنگ یمن، این نوع موشک در یمن وجود نداشت. او از سازمان ملل خواست مسئولیت نقض دو قطعنامه شورای امنیت را متوجه ایران کند.( العربیه)