جمعه , ۱۱ آذر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » اظهار مخالفت قاطع رئیس جمهور فرانسه در ابوظبی با سیاستهای نظام حاکم بر ایران!

اظهار مخالفت قاطع رئیس جمهور فرانسه در ابوظبی با سیاستهای نظام حاکم بر ایران!

 

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز چهارشنبه در اظهاراتی ضد رژیم ایران گفت: من خواستار ایستادگی قاطع و محکم در برابر نظام ایران در خصوص برنامه موشک بالستیک و نفوذ تهران در خاورمیانه هستم.

آلکساندر جورجینی سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در یک کنفرانس خبری  گفت: ما اتهامات آمریکا را جدی می گیریم و اهمیت فوق العاده زیادی برای پایبندی تهران به تعهدات بین المللی اش قائل هستیم از جمله ممنوعیت ارسال سلاح که بر اساس قطعنامه های 2216 و 2231 شورای امنیت، بر این مساله تاکید شده است.

به گزارش تسنیم، رئیس جمهور فرانسه که روز چهارشنبه برای یک سفر دو روزه وارد ابوظبی شده است، در مراسم افتتاح موزه جدید لوور در این شهر شرکت می کند. وی با شیخ محمد بن زاید آل نهیان حاکم ابوظبی درباره اوضاع سیاسی منطقه دیدار و گفتگو کرده است.

مکرون در مصاحبه با روزنامه دولتی الاتحاد که متن آن در وبسایت سفارت فرانسه منتشر شده است، بار دیگر بر موضع کشورش در حمایت از توافق هسته ای 2015 میلادی بین نظام ایران و قدرت های جهانی تاکید کرد و گفت: در عین حال این مساله برای ما مهم است که در برابر نظام ایران محکم بایستیم، در قبال فعالیت های منطقه ای اش و برنامه موشک بالستیک.

در شرایطی که تنش ها در لبنان به خاطر استعفای غیرمنتظره سعد حریری نخست وزیر بالا گرفته و حمله موشکی حوثی های یمن به ریاض نگرانی های زیادی را در محافل غربی و منطقه ای به وجود آورده است، مکرون نسبت به تشدید تنش ها در منطقه خاورمیانه هشدار داده است.

وی در این باره گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری، به صلح در منطقه و بازیگران مسئولیت پذیر در این منطقه نیاز داریم تا برای برقراری ثبات در خاور میانه تلاش کنند. باز شدن یک جبهه دیگر تنها موجب تشدید تنش ها و بی ثباتی بیشتر در منطقه خواهد شد.
وزارت خارجه فرانسه نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که پاریس اتهامات مطرح شده از سوی آمریکا درباره اینکه  نظام ایران 2 قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده، کاملا جدی می گیرد و از تهران می خواهد تا به همه تعهدات بین المللی اش پایبند باشد.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل روز سه شنبه ایران را متهم به عرضه موشک به حوثی های یمن کرده و از سازمان ملل خواسته است تا تهران را به خاطر این اقدامات پاسخگو کند.
ژان ایو لو درایان وزیر خارجه فرانسه گفته است که انتظار یک دیدار و نشست چالش برانگیز را با همتای ایرانی خود در تهران خواهد داشت. وزیر خارجه فرانسه قرار است اواخر ماه جاری میلادی به ایران سفر کند.