یکشنبه , ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » فرانسه: اتهام نقض قطعنامه‌های شورای امنیت توسط ایران را جدی می‌گیریم

فرانسه: اتهام نقض قطعنامه‌های شورای امنیت توسط ایران را جدی می‌گیریم

وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد پاریس اتهامات واشنگتن علیه تهران را، که با ارسال سلاح به شورشیان حوثی یمن قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده، جدی می‌گیرد و از ایران می‌خواهد به کلیه تعهدات بین المللی خود پایبند باشد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل روز گذشته ایران را متهم به تجهیز شورشیان حوثی یمن به تسلیحات موشکی کرد و گفت بر اساس اطلاعاتی که سعودی‌ها منتشر کرده‌اند، موشک بالیستیکی که حوثی‌ها ماه ژوئیه به عربستان شلیک کردند، موشک «قیام» ایرانی بوده است.

نیکی هیلی با صدور بیانیه ای گفت، موشکی که شنبه شب در نزدیکی ریاض پایتخت عربستان رهگیری و ساقط شد نیز «ممکن است منشا ایرانی داشته باشد،» و در ادامه افزود سازمان ملل متحد باید از تهران بخواهد به دلیل نقض دو قطعنامه شورای امنیت پاسخگو باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، معاون سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در یک نشست خبری گفت، ما اظهارات آمریکایی‌ها را جدی گرفته و بر اهمیت پایبندی ایران به کلیه تکالیف بین المللی اش، از جمله ممنوعیت ارسال اسلحه طبق قطعنامه‌های ۲۲۱۶ و ۲۲۳۱ شورای امنیت، تاکید می‌کنیم.

با این حال، وی به این پرسش خبرنگاران که آیا پاریس از اقدامات احتمالی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه تهران در این زمینه حمایت خواهد کرد یا خیر، پاسخ نداد.

کاخ سفید آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت پیش از آغاز درگیری‌ها در یمن، موشک‌هایی مانند آنچه حوثی‌ها به سمت عربستان پرتاب کردند در یمن وجود نداشت و از این رو از سازمان ملل می‌خواهد تحقیقات کامل در خصوص دخالت ایران و دامن زدن به جنگ یمن انجام شود.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه هفته گذشته گفته بود که پاریس در زمینه برنامه توسعه موشکی بالیستیک و همچنین سیاست ایران برای ایجاد پلی بین آن کشور و سواحل مدیترانه، از طریق عوامل مورد حمایت خود در منطقه، «اختلافات عمیقی» با تهران دارد.

وی روز ۳۱ اکتبر و پس از نشست شورای امنیت در مقر سازمان ملل متحد گفته بود انتظار دارد اواخر ماه میلادی جاری و در جریان سفر به ایران، ملاقات و گفت‌وگویی «چالش برانگیز» در مورد برنامه موشکی و رفتار ایران، با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود در تهران داشته باشد.(صدای آمریکا)