سه شنبه , ۸ آذر ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » فارین پالیسی نوشت:با این سه نفر همه چیز ممکن است!

فارین پالیسی نوشت:با این سه نفر همه چیز ممکن است!

 آیا میتوان گفت که محمد بن سلمان نیات خود را با وی در میان گذاشته و کوشنر نیز این مسائل را مستقیما با ترامپ در میان گذاشته است؟ و اگر پاسخ مثبت است، آمریکا، یا به عبارت بهتر کاخ سفید تا کجا از عربستان سعودی و تقابل هایش با رژیم حاکم بر ایران حمایت خواهد کرد؟ آیا در این میان اسرائیل به عنوان نایب آمریکا در منطقه عمل میکند؟

توافق اساسی در واشنگتن و مقامات آمریکایی وجود دارد مبنی بر این که تلاش های در حال انجام محمد بن سلمان برای بازداشت و حذف رقبا و شاهزاده های سعودی، حرکتی در راستای مستحکم ساختن قدرت خود به عنوان پادشاه بعدی عربستان سعودی، آنه م قبل از مرگ پدرش ملک سلمان. حرکت که به پشتیبانی پدر انجام میشود و هر کسی را که احتمالا جلوی تسلط وی بر قدرت را بگیرد از پیش رو برخواهد داشت.

به گزارش «تابناک» ستون نویس فارین پالیسی «داو زاکیم» با بیان مطلب فوق در نشریه فاریرن پالیسی بیان میکند:

مشاور ارشد و داماد رئیس جمهور آمریکا، جرد کوشنر همین اواخر مجددا در ریاض بود. از زمان به قدرت رسیدن ترامپ در آمریکا این سومین سفر کوشنر به عربستان بوده است. او دوباره با محمد بن سلمان ولیعهد دیدار کرد و به نظر میرسد که با او یک ارتباط شخصی مستحکم پیدا کرده است. در نتیجه هیچ تعجبی ندارد که ترامپ که همانند محمد بن سلمان دیدگاه منفی نسبت به ایران دارد از تحولات اخیر در ریاض حمایت کند.

گفته میشود که دونالد ترامپ اعتبار آمریکا نزد متحدان این کشور را کاهش داده است. این موضوع در مورد اروپا و آسیا صدق میکند هرچند در مورد ژاپن و هند اینگونه نیست. اما به هیچ وجه در مورد خاورمیانه این مساله صحت ندارد. تنش های با ترکیه و مصر عملا از کنگره آمریکا ناشی میشود و نه از کاخ سفید. روابط با اسرائیل بسیار بهبود یافته و همین موضوع را میتوان در مورد روابط با عربستان، امارات و تا حدی بحرین و مراکش نیز صادق دانست.

آنچه همه این ها را با هم متحد میسازد، ایران است که از نظر ترامپ منابع اقتصادی ناشی از توافق هسته ای منجر به تقویت فعالیت های منطقه ای ایران شده است.

با این سه نفر همه چیز ممکن است!

محمد بن سلمان شاید یک اصلاح گر باشد، شاید هم نباشد. هنوز مواضع او در این مقام مشخص نشده است. اما بدون هیچ شکی تمام تلاش خود را صرف این کرده است که جلوی نفوذ ایران در منطقه را بگیرد که اکنون از هر زمانی بیشتر به هلال شیعی که ملک عبدالله پادشاه اردن پیش بینی میکرد، نزدیک شده است.

ملک سلمان به خوبی متوجه شده است که بدترین کابوس برای عربستان سعودی در حال رقم خوردن است: نفوذ ایران در عراق و یمن، از شمال تا جنوب عربستان. این که ایران به راحتی میتواند در دل عربستان با استفاده از جمعیت شیعه استان های شرقی، اخلال ایجاد کند. و اگر این مساله را کنار بگذاریم ایران جای پای خود را به شدت در بیروت و دمشق محکم کرده است. به همین دلیل بوده است که عربستان سعد حریری را در حین سفر به ریاض وادار به استعفا از مقام نخست وزیری کرد.

ممکن است اخیرا محمد بن سلمان از تل آویو دیدار کرده باشد، شاید هم نه. اما حتی اگر یک بار هم پای خود را در تل آویو نگذاشته باشد هیچ شکی وجود ندارد مجوز روابط نزدیکتر با اسرائیل – که تهدید ایران را دقیقا همانند عربستان میبیند – را صادر کرده است. و در واقع ولیعهد تنها کسی نیست که جرد کوشنر با آن سخن میگوید: دونالد ترامپ به داماد خود اختیار تام برای مدیریت موضوع صلح بین اعراب و اسرائیل را داده است و کوشنر کسی است که مقدمش در دفتر نتانیاهو همیشه گرامی است.

با توجه به نقش جرد کوشنر در این میان، آیا میتوان گفت که محمد بن سلمان نیات خود را با وی در میان گذاشته و کوشنر نیز این مسائل را مستقیما با ترامپ در میان گذاشته است؟ و اگر پاسخ مثبت است، آمریکا، یا به عبارت بهتر کاخ سفید تا کجا از عربستان سعودی و تقابل هایش با ایران حمایت خواهد کرد؟ آیا در این میان اسرائیل به عنوان نایب آمریکا در منطقه عمل میکند؟

با این رئیس جمهور، این ولیعهد و این نخست وزیر، همه چیز ممکن است.