چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ائتلاف عربی: پرتاب موشک به ریاض اعلام جنگ ایران علیه سعودی است

ائتلاف عربی: پرتاب موشک به ریاض اعلام جنگ ایران علیه سعودی است

ائتلاف عربی به رهبری سعودی روز دوشنبه 6 نوامبر 2017 با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، در واکنش به شلیک موشک از خاک یمن به ریاض پایتخت سعودی توسط حوثی‌ها، این ائتلاف تصمیم گرفته تا تمام راه‌های زمینی، دریایی و هوایی یمن را به طور موقت ببندد.

ائتلاف عربی در این بیانیه اعلام کرد که تحویل موشک‌های بالستیک به حوثی‌ها بجهت پرتاپ به سوی ریاض، به مثابه دشمنی مستقیم و اعلام جنگ ایران علیه پادشاهی سعودی دانسته است.

در بیانیه ائتلاف عربی تاکید شده که پادشاهی سعودی حق پاسخگویی در زمان مناسب برای دفاع از سرزمین خود را طبق ماده 51 منشور سازمان ملل متحد، محفوظ می‌دارد.  لذا ائتلاف عربی در راستای دفاع از امنیت و ثبات سرزمین خود همه راه‌های هوایی، دریایی و زمینی یمن را به طور موقت می‌بندد.

فرماندهی ائتلاف عربی از جامعه جهانی خواسته تا ایران را به خاطر نقض قوانین بین‌المللی مجازات کند.

این ائتلاف از هیئت‌های دیپلماتیک خواست تا در مناطقی که تحت کنترل دولت قانونی یمن نیست حاضر نداشته باشند. ائتلاف عربی همچنین از شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست کرد تا ایران را به دلیل نقض آشکار قطعنامه 2216 و ارسال تسلیحات به حوثی‌ها مجازات کند.

ائتلاف عربی از همه طرف‌های ذینفع مرتبط با نهادهای بین‌المللی دعوت کرد تا جهت ورود و خروج از یمن به مراکز بازرسی رسمی تحت کنترل دولت قانونی این کشور مراجعه کنند. ائتلاف همچنین از مردم یمن خواست تا به امدادرسانانی که در ماموریت‌های انساندوستانه وارد مناطق مختلف یمن می‌شوند بخواهند تا از مناطق عملیاتی و مراکز تجمع شبه‌نظامیان حوثی دور شوند.