شنبه , ۱۸ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » در درگیری در مرز چالدران ایران ۸ نگهبان مرزی کشته شدند

در درگیری در مرز چالدران ایران ۸ نگهبان مرزی کشته شدند

رسانه‌های ایران از کشته‌شدن ۸ مرزبان ایرانی در شمال غربی این کشور خبر می‌دهند. در ماه‌های اخیر گروه‌های مسلح کرد حملات خود را به این نواحی شدت داده‌اند. یک مقام استانداری آذربایجان غربی از ادامه درگیری خبر داده است.

به گزارش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بعد از ظهر روز جمعه (سوم نوامبر/ ۱۲ آبان) در پی درگیری نیرو‌های مرزبانی ناجا با گروه‌های مسلح در منطقه مرزی چالدران، ۸ تن از نیرو‌های هنگ مرزی چالدران کشته شدند. این گزارش از تلفات سنگین به گروه‌های یادشده که “تروریستی” توصیف شده‌اند خبر می‌دهد.

علیرضا رادفر معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی در گفت‌وگو با ایرنا، با تایید خبر درگیری‌های امروز در منطقه مرزی چالدران گفت : «این درگیری عصر جمعه در نقطه صفر مرزی به وقوع پیوست و تعقیب تروریست‌ها در منطقه همچنان ادامه دارد.»

به گفته وی سه نفر از مرزبانان کشته‌شده کادر و ۵ نفر دیگر سرباز وظیفه بوده‌اند.

افزایش کشمکش با نیروهای کرد

چالدران با حدود ۴۵ هزار نفر جمعیت در شمال غربی آذربایجان غربی قرار دارد و مرکز آن شهر سیه‌چشمه است؛ چالدران از مرتفع‌ترین شهرهای ایران است.

مرزهای شمال غربی ایران و برخی ازشهرهای این منطقه در ماه‌های اخیر صحنه درگیری دستجات مسلح کرد و نیروهای دولتی بوده است. جمهوری اسلامی این نیروها را به کمک‌گرفتن از عربستان و آمریکا و اسرائیل متهم می‌کند و احیای حرکات مسلحانه آنها را همسو با نیات و اراده این کشورها توصیف می‌کند.

با بحران سیاسی اخیر در اقلیم کردستان عراق و تضعیف دولت حزب دموکرات کردستان عراق، ادامه حضور دستجات کرد ایرانی در این منطقه که پیوسته با مخالفت جمهوری اسلامی ایران روبرو بوده، دشوارتر می‌شود.

سپاه پاسداران پیش از این نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که نیروی زمینی آن در منطقه عملیاتی شمال استان آذربایجان غربی با اعضای یک گروه مسلح درگیر شده‌اند. در این بیانیه که یک هفته پیش (۴ آبان) منتشر شد، آمده است که درگیری در  منطقه عمومی چالدران در استان آذربایجان غربی «انهدام کامل چهار تروریست عضو یک تیم تروریستی و مصادره سلاح‌، تجهیزات ارتباطی و مهمات آنان را در پی داشته است.»

پیرانشهر و سردشت و سنندج و مهاباد نیز در ماه‌های گذشته صحنه درگیری دستجات مسلح کرد و نیروهای نظامی ایران بوده‌اند.

حزب کومله و شاخه‌های مختلف حزب دموکرات کردستان از فعال‌ترین دستجات مسلح در درگیری‌های اخیر در شمال غربی ایران هستند.