چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » دولت عراق: مشارکت احزاب دارای شاخه نظامی در انتخابات پارلمانی ممنوع است

دولت عراق: مشارکت احزاب دارای شاخه نظامی در انتخابات پارلمانی ممنوع است

دولت عراق با تعیین روز 15 مه 2018 برای برگزاری انتخابات پارلمانی، اعلام کرد احزابی که دارای شاخه نظامی هستند، حق مشارکت در این انتخابات را ندارند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، دولت این کشور سه‌شنبه 31 اکتبر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «دولت فدرال مسئولیت فراهم کردن فضایی امن برای برگزاری انتخابات و بازگرداندن آوارگان به مناطقشان را بر عهده دارد».

دولت عراق با بیان این‌که رای گیری، الکترونیکی خواهد بود، افزود: «احزابی که دارای شاخه نظامی هستند، حق مشارکت در انتخابات را ندارند».

شایان ذکر است که کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق، پیشنهاد داده بود انتخابات روز 12 مه 2018 برگزار شود.

تعیین زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای اداری استان‌ها، به بحث و جدل بر سر موعد برگزاری آن، پایان داد.

منع احزاب دارای شاخه نظامی از مشارکت در انتخابات می‌تواند بر شدت اختلاف‌های داخلی بیافزاید. این تصمیم می‌تواند شخصیت‌های برجسته‌ای را از نامزدی در انتخابات منع کند.

هادی العامری که پیشتر وزیر راه و ترابری عراق بود و در حال حاضر نماینده پارلمان عراق است، رهبری گروه «بدر» را بر عهده دارد که گروهی شبه‌نظامی است.

قیس الخزعلی که روابط نزدیکی با نوری المالکی نخست‌وزیر پیشین عراق و حزب الدعوه دارد، رهبری گروه شبه‌نظامی «عصائب اهل الحق» را بر عهده دارد.

ابو مهدی المهندس، از رهبران سابق حزب الدعوه و نماینده پیشین پارلمان عراق است که از مهم‌ترین فرماندهان حشد الشعبی به شمار می‌آید.

اوس الخفاجی که دبیرکل نیروهای «ابوالفضل العباس» از مهم‌ترین گروه‌های ائتلاف حشد الشعبی است، تا سال 2010 یکی از برجسته‌ترن شخصیت‌های گروه صدر به شمار می‌آمد.

تصمیم دولت عراق برای تعیین زمان برگزاری انتخابات پارلمانی، با استقبال ایالات متحده آمریکا روبرو شد. ایالات متحده الام کرد که از عراق برای برگزاری انتخابات آزاد و سالم، پشیتبانی لجستیکی و مالی خواهد کرد