دوشنبه , ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » لاریجانی در دفاع ازسپنتا نیکنام: اظهارنظر مجدد شورای نگهبان بعد از اتمام فرصت قانونی، باعث ایجاد اختلال می‌شود

لاریجانی در دفاع ازسپنتا نیکنام: اظهارنظر مجدد شورای نگهبان بعد از اتمام فرصت قانونی، باعث ایجاد اختلال می‌شود

علی لاریجانی در حاشیه نشست سران سه قوه در جمع خبرنگاران حاضر شد و در پاسخ به پرسشی درباره اشتغال اقلیت‌های دینی در شوراهای اسلامی شهر اظهار کرد: در این خصوص صحبت کردیم که باید گفت تفسیر قانون اساسی به عهده شورای نگهبان بوده که در نص قانون اساسی آمده است اما بحث این است که آیا از اصل چهارم قانون اساسی برداشت درستی داریم یا خیر که محل بحث است.

وی افزود: اگر بخواهیم از اصل چهارم استفاده کنیم تا سایر اصول را تغییر دهیم که تصور می‌شود فلان اقدام خلاف شرع باشد، چنین چیزی وجود ندارد چرا که در اصل ۴ و ۹۵ نحوه نظارت شورای نگهبان بر مصوبات مجلس مشخص شده که این شورا دو زمان ۱۰ روزه فرصت دارد تا مصوبات را بررسی کند.

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه اگر بعد از تصویب قانونی مجددا به موضوع برگردند محل اختلاف نظر ماست، اظهار کرد: در این زمینه دو شأن وجود دارد؛ اول اینکه محل اختلاف، اصل مبنای این اقدام است که در سایر امور هم موجب اختلاف نظر خواهد بود به این معنا که اگر قانونی تصویب شود و دو ۱۰ روز هم از زمان آن بگذرد اما شورای نگهبان بعد از آن مجددا قصد بررسی و اظهارنظر درباره قانونی را داشته باشد این موضوع در کار اختلال ایجاد می‌کند.

لاریجانی افزود: مسیر قانون اساسی را به این شکل نمی‌بینیم که باید موضوع در جایی به نتیجه برسد اما در موضوع مصلحت‌سنجی ممکن است علیرغم اینکه شأن شورای نگهبان نباشد اما درباره کل کشور باید مصلحت‌سنجی صورت گیرد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون گزارش سه‌ماهه وزارت امور خارجه در خصوص اجرای برجام گفت: وزارت امور خارجه گزارش‌های سه‌ماهه در خصوص نحوه اجرای برجام می‌دهد و کمیسیون امنیت ملی نیز گزارش‌هایی شش ماهه ارائه می‌کند که با توجه به حساسیت مسائل اخیر داشته می‌توانند مطابق ماده ۴۹ آیین‌نامه به صورت سه ماهه نیز گزارشی به مجلس ارائه کنند که سیمای روشنی از اقدامات آمریکا ارائه داده و برخی پیشنهادات عملی مطرح شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه در جلسه رؤسای قوا بحث نسبتا مفصلی راجع به سناریوهای مختلف و روش کار از نظر ملت ایران در مقابل عملکرد طرف مذاکره‌کننده برجام انجام شد، اظهار کرد: مسیر جمهوری اسلامی داهیانه و دقیق بوده و دشمن بیشتر به دنبال ایجاد اضطراب است و در رسانه‌ها بارها گفته می‌شود که آمریکایی‌ها ما را تحریم کرده‌اند اما ذات اظهارات آنها را که می‌بینید بیش از اینکه در مقام عمل جدی باشد، به فکر پروپاگاندا هستند.

وی تأکید کرد: البته قطعا اقدامات ایذایی انجام می‌شود و قبول داریم که گاهی نقض برجام صورت می‌گیرد اما باید هدف آنها را بشناسیم که قصد دارند روی مسائل اقتصادی ایران تأثیر بگذارند لذا در این جلسه تصمیماتی در زمینه مسائل هسته‌ای گرفته‌ایم که بخش‌های اجرایی چه اقداماتی کنند.

لاریجانی ادامه داد: از رسانه‌ها خواهش می‌کنیم توجه داشته باشند حریف به دنبال ایجاد اضطراب در مسائل اقتصادی و سرمایه‌گذاری در کشور است که باید آن را شناخت؛ حتی اگر دیده باشید رئیس‌جمهور فعلی آمریکا از هر فرصتی استفاده کرده تا نقش مخرب روانی ایجاد کند که در آن بستر نباید حرکت کرد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به تصمیم‌گیری‌هایی که در جلسه سران قوا در حوزه اقتصادی گرفته شد، عنوان کرد: در این جلسه درباره گشایش‌های اقتصادی در داخل بحث شد که در شرایط فعلی راه‌های خوبی برای حمایت سه قوه جهت سرمایه‌گذاری وجود دارد که می‌توان آن را انجام داد همچنین درباره خطوط کلی بحث شد و راهکارهای اجرایی مورد توجه قرار گرفت که حتما برای فعال‌شدن این سازوکارها اقدام می‌کنیم.

وی در ادامه با تشکر از قوه قضاییه برای وقت گذاشتن جهت حل مشکلات مؤسسات اعتباری اظهار کرد: قطعا از حقوق مردم صیانت می‌کنیم و این مسیری که قرار است تا ۲۰۰ میلیون تومان به سپرده‌گذاران پرداخت شود باید با سرعت بیشتری صورت گیرد و برای مابقی هم برنامه‌ریزی می‌شود که در این خصوص نمایندگانی از هر قوه مشخص شد تا ظرف مدت کوتاهی موضوع به سامان برسد ضمن اینکه با متخلفان هم برخورد صورت می‌گیرد پس کسانی که در این مؤسسات سرمایه داشتند بدانند که ما مستمرا در حال پیگیری هستیم و راهکارهایی برای حل مشکل آنها اندیشیده‌ایم.

لاریجانی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا درباره سؤال نمایندگان از رئیس‌جمهور نیز در این جلسه گفت‌وگو شد یا خیر، بیان کرد: در این جلسه در این خصوص صحبت نشد بلکه برای حل مشکل مردم صحبت شد و درگیر حل آن هستیم که وقت گذاشته و حل شود.