چهارشنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » درآستانه سفر پوتین و علی اف به تهران، نماینده پوتین ادعا کرد روسیه مانع از بروز درگیری بین آمریکا و ایران در سوریه می‌شود

درآستانه سفر پوتین و علی اف به تهران، نماینده پوتین ادعا کرد روسیه مانع از بروز درگیری بین آمریکا و ایران در سوریه می‌شود

نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه گفت: مسکو از تمام امکانات خود برای ممانعت از بروز درگیری بین نظامیان آمریکایی و ایرانی در خاک سوریه استفاده کرده است.

“الکساندر لاورنتییف” نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه در مصاحبه با دو شبکه تلویزیون «راشا تودی» و «راسیا-24»، اعلام کرد که این کشور از تمامی امکانات خود استفاده خواهد کرد تا در خاک سوریه درگیری بین نظامیان ایرانی که در حال کمک به ارتش سوریه هستند با نیروهای ائتلاف به سرکردگی آمریکا (که بصورت غیرقانونی و بدون مجوز دولت سوریه در خاک سوریه حضور دارند) پیش نیاید.

الکساندر لاورنتیف نماینده پوتین در امور سوریه

نماینده ویژه ولادیمیر پوتین در پاسخ به سئوالی در این باره گفت: «من فکر می کنم که احتمال بروز درگیری بین نظامیان ایرانی و آمریکایی بسیار کم است و مسلما ما از تمامی امکانات خود برای اجتناب از چنین درگیری استفاده خواهیم کرد. و دقیقا به همین دلیل است که ما با طرف آمریکایی مکانیزم منطقه کاهش تنش در جنوب شرقی خاک سوریه را بکار گرفته‌ایم و تاکنون که در این رابطه موفق عمل شده و مشکلی پیش نیامده است.»

لاورنتییف همچنین تاکید کرد که درخواست برای برکناری “بشار اسد” رئیس جمهوری سوریه بعنوان شرطی برای مذاکرات مربوط به حل و فصل مشکلات در سوریه، به نتیجه بخش بودن این روند منجر نخواهد شد.

وی توضیح داد: «ما دائما از مخالفین سوری خواسته ایم تا بطور کلی از چنین درخواستی بعنوان پیش شرط برای مذاکرات برای حل و فصل مشکلات در سوریه خودداری کنند. همانطور که می دانید برکناری بشار اسد از سمت ریاست جمهوری سوریه در شرایط کنونی، غیرمنطقی و غیرعملی است و مسلما اگر مذاکرات سیاسی با چنین پیش شرطی ادامه یابد، نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت.»

این دیپلمات روس یادآور شد که رهبران سوریه و شخص بشار اسد به حل و فصل سیاسی بحران در این کشور کاملا علاقه مند هستند. رئیس جمهوری سوریه به خوبی ضرورت گفت‌وگوهای ملی برای یافتن راه حلی مورد قبول همه طرفین برای پایان مناقشه به درازا کشیده شده در این کشور را درک می کند.

درگیری‌های نظامی در سوریه که از ماه مارس سال 2011 آغاز شده، بر اساس اطلاعات سازمان ملل متحد، تاکنون بیش از 220 هزار نفر قربانی داشته است.

الکساندر لاورنتییف در مورد هفتمین دور مذاکرات آستانه که روز دوشنبه آغاز شده، نیز گفت: «کشورهای ضامن آتش‌بس (روسیه، ایران و ترکیه) در این دور از مذاکرات مسئله برگزاری کنگره ملل سوریه را نیز بررسی می کنند.»

نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه افزود: «این ابتکارعمل روسیه در مرحله هماهنگی است و ما بر این عقیده هستیم که برگزاری چنین کنگره ای در حال حاضر بسیار مهم و بجاست و ما تلاش می کنیم تا مقدمات آن را فراهم کرده و در آن تا جای ممکن تعداد گسترده تری از نمایندگان تمامی نیروهای سیاسی، اقوام و مذاهب در سوریه، شرکت داشته باشند.

این مقام روس یادآور شد که البته هنوز مکان و زمان دقیق برگزاری کنگره ملل سوریه مشخص نشده و طرف روسی در حال رایزنی در این خصوص با همتایان خود در جریان مذاکرات آستانه است.