چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » وحشت حاکمیت از تجمع بزرگ مردم در پاسارگاد و اقدامات سرکوبگرانه گسترده برای ممانعت از آن

وحشت حاکمیت از تجمع بزرگ مردم در پاسارگاد و اقدامات سرکوبگرانه گسترده برای ممانعت از آن

به گزارش مشرق «یک مقام امنیتی» نظام در روز ۴آبان از برنامه «گروهک منافقین(مجاهدین)و عناصر آشوبگر ضدانقلاب برای ایجاد اغتشاش و هرج و مرج در هفته آینده به‌مناسبت بزرگداشت کوروش خبر داد» و گفت: «تشویق هواداران برای حضور در این بزرگداشت، درگیری با نیروهای انتظامی و گرفتن فیلم و عکس جهت انتشار در رسانه های منافقین و همچنین کُشته سازی از این درگیری ها، از دیگر محورهای برنامه ریزی شده گروه های ضد انقلاب در این روز خواهد بود.». این مقام امنیتی افزود: « راه‌انداختن تجمع اعتراضی علیه مفاسد و مشکلات اقتصادی در کشور و سپس به انحراف کشاندن آن با طرح شعارهایی علیه نظام و مقدسات اسلامی یکی از برنامه‌های اصلی این گروههاست».

اداره «حفاظت اطلاعات» از طریق اداره مخابرات با بسیاری از کسانی که سال گذشته به پاسارگاد رفته بودند؛ تماس گرفته و آنها را تهدید کرده که امسال نباید به پاسارگاد بروند.

معاونت پیشگیری از جرائم؛ برای مردم پیام صوتی فرستاده مبنی بر این‌که «شما در تجمع غیرقانونی ۷آبان ۹۵در پاسارگاد حضور داشتید. تجمع غیرقانونی جرم است. به‌منظور جلوگیری از تعقیب قضایی و سابقه‌دار شدن و محرومیت از حقوق اجتماعی از حضور مجدد در ۷ آبان ۱۳۹۶در این محل جدا اجتناب نمایید. معاونت پیشگیری از جرم».

حاکمیت تورهای مسافرتی به پاسارگاد را لغو و از هفته‌ها پیش خانه‌های اطراف پاسارگاد را اجاره کرده و اهالی را تهدید کرد که از روز ۵آبان باید خانه‌های خود را خالی کنند. اهالی محل را از اجاره دادن منازل خود به دیگران منع کردند. هرگونه تردد به این محل ممنوع است و بیماران و کارمندان تنها با ارائه کارت و مجوزی که از سپاه دریافت می‌کنند، امکان تردد به خانه هایشان را دارند. مغازه‌داران را نیز مجبور کرده‌اند که روز ۷ آبان مغازه‌های خود را باز نکنند.

حراست شرکت پالایش گاز فجر جم طی اطلاعیه‌یی خطاب به کارکنان خود اعلام کرده است اگر کسی در تجمع ۷ آبان شرکت کند با وی برخورد خواهد شد.

یگان ویژه ضدشورش از هفته گذشته در حسینیه این منطقه مستقر شده است. مسجد منطقه نیز توسط نیروهای امنیتی که برای سرکوب مردم به منطقه آمده‌اند، اشغال شده است.

نهادهای امنیتی در همین راستا از حدود یک ماه پیش با فاصله سه کیلومتر از مقبره کوروش بزرگ از هر طرف به طول هشت کیلومتر نرده کشی کرده و در مسیر تردد خودروها به پاسارگاد مانع ایجاد کرده‌اند. در هر ۵۰متر نیز دوربینهای قوی نصب کرده‌اند.

در نهایت امروز راههای منتهی به پاسارگاد را مسدود و از حضور مردم در اطراف مقبره «کوروش بزرگ» جلوگیری و برخی از فعالان و مردم عادی را نیز بازداشت کردند که از جمله بازداشت شدگان می توان به محمد نوریزاد اشاره کرد.

تمام این اقدامات نشان از وحشت حاکمیت از مردم ایران دارد، و این درست همان مطلبی است که رئیس جمهور آمریکا چندی پیش در سازمان ملل متحد بیان کرد و گفت حکومت ایران بیش از همه از مردم خود می ترسد.