سه شنبه , ۷ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » وزیر اطلاعات اسرائیل ایران را به حمله نظامی تهدید کرد

وزیر اطلاعات اسرائیل ایران را به حمله نظامی تهدید کرد

اسرائیل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل اعلام کرده که اگر تلاش‌های ترامپ کارساز واقع نشوند، اسرائیل مستقلا برای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای به شکل نظامی عمل خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه (۲۶ اکتبر/ ۴ آبان) از سفر وزیر اطلاعات اسرائیل به ژاپن خبر داد. اسرائیل کاتز برای جلب نظر مساعد مقامات ژاپن علیه برنامه هسته‌ای ایران به توکیو سفر کرده است.

بنا بر اظهارات کاتز، اسرائیل برای جلوگیری از تجهیز ایران به سلاح‌های هسته‌ای در صورت لزوم از توان نظامی خود بهره خواهد گرفت.

 تقابل آمريكا و ايران: تحريم سپاه پاسداران و آینده برجام

وزیر اطلاعات اسرائیل در عین حال گفته است: «هرگاه تلاش‌های رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ نتایج لازمه را در زمینه جلوگیری از تجهیز ایران به سلاح‌های هسته‌ای به بار نیاورد، آنگاه اسرائیل مستقلا به شکل نظامی عمل خواهد کرد.»

تشدید محدودیت‌ها

اسرائیل کاتز همچنین خواستار افزایش محدودیت‌های پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای کشورهای عضو گروه پنج به اضافه یک و ایران شد و گفت که تنها از این طریق می‌توان مانع از ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای از سوی ایران گشت.

اسرائیل تا کنون دو بار از طریق حمله نظامی به تهدیدات اتمی کشورهای دیگر واکنش نشان داده است. نیروی هوایی اسرائیل در سال ۱۹۸۱ در عراق و در سال ۲۰۰۷ در سوریه اقدام به بمباران مراکزی نمود که گفته می‌شد تاسیسات اتمی بوده‌اند.

خبرگزاری رویترز تکرار چنین حمله‌ای از سوی اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران را بعید ارزیابی می‌کند.

در این گزارش آمده است که چنین حمله‌ای گرچه می‌تواند منجر به تقویت آن دسته از نیروهایی در آمریکا شود که خواستار پیشبرد سیاست قاطعانه‌تری نسبت به ایران هستند، اما تقویت نیروهای بنیادگرا در ایران را نیز سبب خواهد شد.

افزون بر این، چنین اقدامی می‌تواند باعث شکاف افتادن بین آمریکا و متحدان اروپایی‌اش که پایبند به برجام هستند، گردد.