چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » حقوق بشر » محمد جواد لاری جانی: مصوبات سازمان ملل را قبول نداریم، والسلام!!!

محمد جواد لاری جانی: مصوبات سازمان ملل را قبول نداریم، والسلام!!!

واکنش وقیحانه و عریان محمد جواد لاری جانی از جانب ستادحقوق بشر قوه قضائیه حکومت ایران نسبت به مواضع قاطعانه خانم دکتر عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران: مصوبات سازمان ملل را قبول نداریم، والسلام!!

جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران که تهران را به نقض فاحش حقوق بشر متهم کرد، گفته است، مصوبات سازمان ملل متحد در این باره را قبول ندارد.

عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر روز چهارشنبه با ارائه گزارشی به ادامه نقض حقوق بشر در ایران اعتراض کرد. وی ضمن انتقاد شدید از بازداشت خبرنگاران و نقض حقوق اقلیت‌های دینی در ایران، خواستار پایان دادن به اعدام نوجوانان شد.

جهانگیر روز چهارشنبه در نشست کمیسیون حقوق بشر به افزایش اعدام ها در ایران، فشار بر رسانه‌ها و همچنین فعالان مدنی به عنوان موارد برجسته نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرد.

گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران با اشاره به انتخابات اخیر در ایران ماه گفت: «برگزاری دو انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا موجب شد فضای سیاسی در ایران کمی آزاد تر باشد اما بعد از آن شاهد فشار بر فعالان مدنی و بخصوص روزنامه نگاران بودیم».

وی افزود: با اینکه مجلس ایران طرح هایی برای کاهش اعدام بخصوص اعدام کودکان در دست دارد اما هنوز ایران جزو کشورهایی است که بالاترین آمار اعدام ها را دارد. ایران در ماههای گذشته، باز افرادی که در سن زیر 18 سالگی مرتکب به جرم شده اند، بدون توجه به کنوانسیون حقوق کودک اعدام کرد.

گزارشگر حقوق بشر به نقض حقوق بشر قومیت‌ها و اقلیت های مذهبی نیز اشاره کرد.

جهانگیر به سرکوب و اعدام برخی فعالان سیاسی مدنی در مناطق قومیت‌ها به ویژه در مناطق عرب‌ نشین در اهواز و غیره و در بلوچستان و دیگر مناطق قومییت‎ها اشاره کرد

جهانگیر در گزارش حقوق بشر درباره ایران همچنین از محمدعلی طاهری و حکم اعدام او گفت و همچنین از فشار بر نرگس محمدی انتقاد کرد.

از سوی دیگر محمد جواد لاریجانی، معاون امور بین الملل و رئیس ستاد موسوم به حقوق بشر قوۀ قضائیه ، اظهارات دولت آمریکا را در خصوص نقض حقوق بشر در ایران بی اساس خواند و افزود که در جمهوری اسلامی ایران مبنای حقوق بشر اسلام است و نه مصوبات و منشور سازمان ملل و جمهوری اسلامی ایران باید در اتحاد با کشورهای اسلامی علیه آنچه وی “دیکتاتوری سکولار لیبرال غربی” نامید مقابله کند.

رئیس «ستاد حقوق بشر» قوۀ قضائیه گفته است : «ما حقوق بشر را بر مبنای اسلامی خودمان نگاه می کنیم» و حقوق و کرامت انسانی «در تفکر اسلامی ما صدقه مصوبات سازمان ملل نیست بلکه کرامت اسلامی هبه الهی است.»

رئیس «ستاد حقوق بشر» قوۀ قضائیه ایران همچنین گفته است که جمهوری اسلامی از ورود گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل به ایران جلوگیری می کند، به گفته لاریجانی، گزارشگران با ورود به ایران در کشور «فساد» می کند».
وزارت خارجه ایران گزارش عاصمه جهانگیر را سیاسی و مفرضانه تلقی کرد

به گزارش خبرگزاری مهر، “بهرام قاسمی” سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص گزارش جدید عاصمه خانم “جهانگیر” گزارشگر وضعیت حقوق بشر در ایران به کمیته سوم مجمع عمومی، گفت: «موضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص گزارشگر ویژه و گزارش هایی که به مجمع عمومی و شورای حقوق بشر ارایه می کنند، موضعی اصولی و مبتنی بر ماهیت سیاسی و ناعادلانه انتصاب گزارشگر برای وضعیت حقوق بشر در ایران است. بر همین اساس، معتقدیم گزارش های گزارشگر ویژه بر پایه قطعنامه ای غیرعادلانه و غیرمنصفانه مبتنی بر اهداف و اغراضِ سیاسی و بدخواهانه ی معدود کشورهای مشخص و مغرض تهیه و ارائه می شوند و لذا فاقد مشروعیت و اعتبار است.»

قاسمی افزود: «معتقدیم بهره گیری از رویکردهای سیاسی، غیرصادقانه و مبتنی بر استانداردهایی کاملا دوگانه از سوی اندکی از کشورها در حوزه حقوق بشر، حاصلی جز تضعیف جایگاه و شان مقوله حقوق بشر در سطح جهان و رسوایی بیشتر مدعیان حقوق بشر و برخی از متحدان آنها که همگی از کارنامه ای تاریک در مباحث حقوق بشری برخوردارند، در پی نخواهد داشت.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص پاسخ رسمی ایران به اتهامات وارده در گزارش جدید خانم جهانگیر نیز گفت: «پاسخ رسمی ما به گزارش ارائه و به عنوان سند مجمع عمومی ثبت شده و علاوه بر آن، نماینده کشورمان هم در اجلاس کمیته سوم بیانیه کشورمان در ارتباط با این گزارش را قرائت کرده است».