یکشنبه , ۳۱ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » انگلستان حکومت روسیه را به لاپوشانی جنایات شیمیایی رژیم اسد متهم کرد

انگلستان حکومت روسیه را به لاپوشانی جنایات شیمیایی رژیم اسد متهم کرد

ساعتی پس از انتشار گزارش رسمی سازمان ملل متحد در ارتباط با حمله شیمیایی به دست بشار اسد، و همزمان با انتقاد روسیه از این گزارش، وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای شدیداللحن این کشور را به لاپوشانی جنایات شیمیایی حکومت سوریه متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، روز جمعه پنجم آبان‌ماه، روسیه را متهم کرد که تلاش می‌کند متوسل شدن حکومت بشار اسد در سوریه به استفاده از گاز مرگبار سارین را از نظرها پنهان نگه دارد.

به گفته آقای جانسون، این رفتار حکومت روسیه تنها به اجماع جهانی درباره تسلیحات شیمیایی ضربه‌ای مهلک می‌زند.

در واکنش بهگزارش سازمان ملل از دست داشتن حکومت بشار اسد در سوریه در حمله شیمیایی مرگبار خان شیخون، روسیه در مقام بزرگ‌ترین حامی اسد روز جمعه این گزارش را به باد انتقاد گرفته و آن را بی‌اعتبار خواند.

سازمان ملل روز پنج‌شنبه در گزارشی به شورای امنیت اعلام کرد که حکومت بشار اسد مسئول حمله شیمیایی روز ۱۵ فروردین‌ماه سال جاری به خان شیخون است.

در این گزارش تصریح می‌شود که استفاده از گاز مرگبار سارین در خان شیخون موجب مرگ دست‌کم ۸۰ غیرنظامی شده است.

آن طور که خبرگزاری فرانسه می‌گوید، در واکنش به این گزارش، یک مقام عالی‌رتبه وزارت خارجه روسیه روز جمعه، پنجم آبان‌ماه، با وارد کردن چندین ایراد این گزارش را عملاً بی‌اعتبار خواند.

به گفته سرگی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، گزارش سازمان ملل حاوی «موارد ناهمخوان بسیار و شواهد ناآزموده» است.

این مقام روسیه همچنین وعده داد که دولت روسیه یافته‌های موجود درباره خان شیخون را بررسی کرده و «به‌زودی» پاسخی به گزارش حاضر منتشر کند.

این در حالی است که در بیانیه شدیداللحن وزیر خارجه بریتانیا اشاره می‌شود که روسیه «مکررا سعی کرده است به تلاش‌ها برای رسیدن به حقیقت حمله خان شیخون لطمه بزند».

او در ادامه از روسیه خواست تا «از لاپوشانی برای متحد نفرت‌انگیزش» دست بردارد.(رادیوفردا)