دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » تویوتا فقط به داعش اتوموبیل نمیفروشد، به سفارتخانه های رژیم ایران هم میفروشد!

تویوتا فقط به داعش اتوموبیل نمیفروشد، به سفارتخانه های رژیم ایران هم میفروشد!

از فروش تویوتا به داعش تا فروش«تویوتا» به سفارت ایران!

سرویس سیاست مشرق- روز سه شنبه(24 اکتبر)، نسخه ویژه هندوستان روزنامه بریتانیایی «تلگراف» خبری  منتشر کرد: شعبه هندی شرکت خودروسازی تویوتای ژاپن بابت فروش «یک» دستگاه خودروی این شرکت به سفارت ایران در هند، از آمریکا عذرخواهی کرد!شعبه هندی تویوتا باارسال یک نامه به آمریکایی ها اطمینان داد که دیگر دست به چنین اقدامی نخواهد زد.

ماجرا از این قرار است که شرکت «تویوتا کرلوسکار موتورز لیمیتد»( TKML) شرکت وابسته به تویوتاموتورز ژاپن که در هند فعال است، سال گذشته یک دستگاه خودرو به سفارت ایران در هند فروخت . حال بابت این معامله در نامه ای به «کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده»، به طور ضمنی از این اقدام عذر خواسته است.

در بخشی از این نامه آمده است:

” کل ارزش خالص این معامله حدود 2 میلیون ین(معادل 17.500 دلار امریکا) بوده و در کل عایدات تویوتا رقم قابل توجهی نیست. تویوتا معتقد است که این تراکنش مالی، تویوتا و مجموعه های وابسته به آن را مشمول تحریم های ایالات متحده نخواهد کرد.”

در نهایت TKML در آخر این نامه افزود: ” TKML قصد دارد که اقدامات فوق الذکر(معامله با طرف ایرانی) را متوقف کند.”

به گزارش این روزنامه هنوز معلوم نیست که شرکت مادر تویوتا در ژاپن(که 89 درصد سهام TKML را در اختیار دارد) چنین دستورالعملی به شرکت تابعه خود در هند صادر کرده یا این شرکت راسا اقدام به ارسال این نامه کرده است.

به هر حال، این خبر عجیب خود به سادگی نشان می دهد که «منتفع» شدن ایران از منافع برجام همچنان با قوت و شدّت سابق خود ادامه دارد!

ظاهرا خبر «آفتاب تابان» برجام هنوز به کشور«آفتاب تابان»(ژاپن) نرسیده است یا «ابر» برجام هنوز آسمان هندوستان را صفا نداده است، که شعبه هندی تویوتا از بابت فروش «یک» دستگاه خودروی ناقابل خود را موظف به عذرخواهی از کدخدا می پندارد.

تویوتا داعش

تویوتا که بابت فروش یک ماشین به سفارت ایران در هند عذرخواهی کرده است شرکتی است که بهترین ماشین‌های خود را به تروریست‌های داعشی می فروخت.

سرویس سیاست مشرق – خبر تلخ و قابل تامل بود. شعبه هندی شرکت خودروسازی تویوتای ژاپن بابت فروش «یک» دستگاه خودروی این شرکت به سفارت ایران در هند، از آمریکا عذرخواهی کرد!

ماجرا از این قرار است که شرکت «تویوتا کرلوسکار موتورز لیمیتد» ( TKML) شرکت وابسته به تویوتاموتورز ژاپن که در هند فعال است، سال گذشته یک دستگاه خودرو به سفارت ایران در هند فروخت . حال بابت این معامله در نامه ای به «کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده»، به طور ضمنی از این اقدام عذر خواسته است.

در نهایت TKML در آخر این نامه افزود: ” TKML قصد دارد که اقدامات فوق الذکر(معامله با طرف ایرانی) را متوقف کند.”

این موضوع سه نکته اساسی را به ذهن می‌رساند. نکته اول اینکه با وجود اینکه گفته می‌شود برجام گشایش ایجاد کرده است اما در این زمینه دیده می‌شود که نه تنها سد تحریم‌ها ترک بر نداشته بلکه در این موارد به شدت شرکت‌های خارجی به تحریم‌ها پایبند هستند.

دوم اینکه روح تحریم‌ها و ترس از مجازات بر روح و جسم برجام همواره غلبه داشته و از این منظر همواره برجام مورد نقض قرار گرفته است. اینکه یک شرکت ژاپنی از آمریکا عذرخواهی می کند به خاطر همین ترس و تحریم شدن و خدشه دار شدن منافعش است.

جالب اینجاست که همین تویوتا شرکتی است که منافع بسیاری از تحولات خاورمیانه خصوصا جنگ داعش در سوریه و عراق کسب کرد و خودروهای خود را به داعشی‌ها می‌فروخت حالا به جای عذرخواهی از این موضوع نسبت به فروش یک دستگاه خودرو به سفارت ایران از آمریکا عذرخواهی می کند.

سئوالی که در این موضوع مطرح می شد این بود که منبع خودروهای تویوتا ژاپنی که تروریست‌های داعش از آن استفاده می‌کرد، چیست؟ این سؤالی است که معمولا توسط دنبال کنندگان تحرکات این گروه تروریستی مطرح می‌شد. حتی آمریکا وارد این ماجرا شده و این سؤال را از شرکت ژاپنی تویوتا پرسیده بود. تحلیلگران آمریکایی از اینکه خودروهایی مانند هایلوکس و لندکروز ساخت شرکت تویوتا به برندی برای داعش تبدیل شده ابراز تأسف می کردند.

آن زمانی که شرکت تویوتا می‌بایست رژیم نظارتی سختی برای فروش خودروهای خود آنهم به تروریست‌ها اعمال می‌کرد انجام نداد و اینک به نظر می‌رسد که وزارتخارجه ایران ضمن مطالبه توضیح از این شرکت و کشور مبدا آن یعنی ژاپن باید اقدامات لازم را برای عذرخواهی رسمی این شرکت انجام دهد.