دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » رکس تیلرسون: دعوای ما با مردم ایران نیست، هدف آمریکا حمایت از گرایش‌های تجددخواه در ایران برای تغییر رژیم است

رکس تیلرسون: دعوای ما با مردم ایران نیست، هدف آمریکا حمایت از گرایش‌های تجددخواه در ایران برای تغییر رژیم است

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه سوم آبان ضمن تأکید بر این‌که تحریم‌های کشورش علیه ایران «رفتارهای شرورانه» جمهوری اسلامی را هدف گرفته گفت که «دعوای ما با مردم ایران نیست. اختلافات ما با رژیم انقلابی است.»

آقای تیلرسون در جریان سفرش به هند گفت که تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران رفتارهای منفی این کشور را هدف قرار می دهند. او تصریح نمود که هدف دیگر تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران یاری رساندن به مردم این کشور برای حاکم شدن بر سرنوشت خویش است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای تیلرسون که این سخنان را در جریان یک کنفرانس خبری در دهلی نو با حضور همتای هندی اش “سوشما سواراج” ایراد می کرد، اظهار داشت که ایالات متحده قصد ندارد راه دادوستدهای تجاری «قانونی» هند یا هر کشور هم‌پیمان دیگر غرب با ایران را مسدود کند.

تیلرسون تأکید نمود که هدف آمریکا محدود کردن فعالیت های بی ثبات کنندۀ ایران در خاورمیانه از جمله توسعۀ موشک های بالستیکی این کشور، مشارکتش در جنگ های داخلی سوریه و یمن و تحویل اسلحه به گروه های تروریستی است. تیلرسون تصریح نمود که آمریکا هیچ خصومتی با مردم ایران ندارد و هدف واشنگتن تنها مقابله با “رژیم انقلابی” این کشور است.

وی گفت که تدابیر و تحریم های آمریکا علیه رژیم اسلامی و سپاه پاسداران ایران در واقع مقابله با توانایی مالی و فعالیت های بی ثبات کننده و رفتارهای منفی آنها در خاورمیانه است. او اضافه کرد که آمریکا در پی حمایت از صداها و گرایش های تجددخواه در داخل ایران به منظور برانگیختن تغییر رژیم در این کشور است.

وزیر امور خارجۀ آمریکا اظهار داشت : مردم ایران تحت رژیم سرکوبگر اسلامی ایران زندگی می کنند و نبرد دولت آمریکا نه علیه مردم این کشور، بلکه علیه رژیم اسلامی ایران است. تیلرسون به سرمایه گذاری هند در بندر چابهار اشاره کرد و افزود که هیچ تناقضی میان تحریم های آمریکا علیه ایران و سرمایه گذاری های هند در چابهار وجود ندارد و دولت واشنگتن قصد ندارد مانع از همکاری های تجاری قانونی شرکت های هندی یا اروپایی با ایران شود.