شنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه:

آخرین تحولات خاورمیانه:

عقب نشینی بارزانی و موافقت اقلیم با تعلیق نتایج همه پرسی و برقراری مذاکره با بغداد/الجبیر: مقابله با ایران منوط به تغییر رفتار قطر است!/گزارش سازمان ملل از وضعیت وخیم 11 میلیون کودک یمنی

  گزارش سازمان ملل از وضعیت وخیم 11 میلیون کودک یمنی، بیانیه جدید قطر در مورد بحران با چهار کشور عربی، درگیری نیروهای عراقی و نیروهای وابسته به بارزانی در شمال موصل و سخنان عجیب الجبیر علیه ایران و قطر از جمله مهم ترین و آخرین خبرها و رویدادهای 24 ساعت گدشته خاورمیانه بوده اند. در این میان خبر مهم دیگر را باید عقب نشینی بارزانی و موافقت اقلیم با تعلیق نتایج همه پرسی دانست
به گزارش تابناک به نقل از اسکای نیوز، دولت اقلیم کردستان طی بیانیه‎ای رسمی با تعلیق نتیحه همه پرسی، پیشنهاد آتش بس و برقراری مذاکره با بغداد را ارائه کرد.

در این بیانیه آمده؛ اقلیم کردستان به منظور جلوگیری از بروز خشونتهای بیشتر و درگیری با ارتش عراق مسئولانه و متعهدانه رفتار خواهد کرد.

در این بیانیه همچنین آمده است؛ تداوم برخورد و درگیری میان ارتش عراق و پیشمرگه که 17 اکتبر 2017 رخ داد باعث خسارت به هر دو طرف و بروز ناآرامی در بخشهای مختلف عراق شد. ادامه این تقابل و درگیری ضمن اینکه هیچ پیروزی نخواهد داشت منجر به هرج و مرج و بی نظمی خواهد شد و بر زندگی همه تاثیر خواهد گذاشت.

عقب نشینی بارزانی و موافقت اقلیم با تعلیق نتایج همه پرسی و برقراری مذاکره با بغداد/الجبیر: مقابله با ایران منوط به تغییر رفتار قطر است!/گزارش سازمان ملل از وضعیت وخیم 11 میلیون کودک یمنی

بنابراین به خاطر همه مسئولیت و تعهداتمان نسبت به مردم کردستان و مردم عراق به دولت بغداد، مردم و افکار عمومی جهان پیشنهاد می‌کنیم که؛ 1- همه عملیاتهای نظامی متوقف و آتش بس برقرار شود.

2- نتیجه همه پرسی برگزار شده در کردستان به حالت تعلیق درمی آید.

3-یک مذاکره بین اقلیم کردستان و دولت بغداد براساس قانون اساسی آغاز شود.

طی هفته های اخیر تنش و درگیریهای میان نیروهای فدرال عراق و نیروهای وفادار به بارزانی رئیس اقلیم کردستان بر سر کنترل استان کرکوک صورت گرفته بود.

این درگیریها نهایتا با عقب نشینی نیروهای بارزانی خاتمه یافته بود.

گزارش سازمان ملل از وضعیت وخیم 11 میلیون کودک یمنی
 دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل متحد از نیاز مبرم میلیون ها کودک یمنی به کمک های انسانی در پی تجاوز به این کشور از سال ۲۰۱۵ خبر داد.

در همین راستا، این دفتر اعلام کرد که بیش از یازده میلیون کودک یمنی به دلیل جنگ موجود در این کشور که از سال ۲۰۱۵ آغاز شده است نیاز مبرم به کمک های انسانی دارند.

گفتنی است که عربستان سعودی با چراغ سبز آمریکا و همراهی برخی دیگر از کشورهای عربی وابسته به خود بیش از دو سال و نیم است تجاوز به یمن را آغاز کرده است.

عقب نشینی بارزانی و موافقت اقلیم با تعلیق نتایج همه پرسی و برقراری مذاکره با بغداد/الجبیر: مقابله با ایران منوط به تغییر رفتار قطر است!/گزارش سازمان ملل از وضعیت وخیم 11 میلیون کودک یمنی

در طول این تجاوز هزاران نفر از مردم یمن از جمله کودکان شهید و زخمی و خسارات زیادی نیز به زیرساخت های این کشور وارد شده است.

بیانیه جدید قطر در مورد بحران با چهار کشور عربی
وزارت امور خارجه قطر در بیانیه ای از سخنان «شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت پیرامون بحران قطر که در افتتاحیه مجلس امت کویت بیان گردید تمجید کرد.

بر اساس این بیانیه، قطر بر اساس درخواست امیر کویت از شهروندان قطری خواست هیچ توهینی به مقامات و شخصیت‌های کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نداشته باشند.

این بیانیه می افزاید که قطر به عادلانه بودن موضع خود در قبال این بحران ایمان دارد و بر گفتگوی مبتنی بر احترام متقابل و اصول و ارزش های خود تاکید می کند.

در بیانیه مذکور همچنین بر حق قطر در «دفاع مشروع» از خود در همه محافل بین‌المللی تاکید شده است.

 درگیری نیروهای عراقی و نیروهای وابسته به بارزانی در شمال موصل
 منابع عراقی از درگیری های شدید میان نیروهای این کشور و نیروهای بارزانی در شمال موصل و اعزام گسترده نیروهای عراقی به منطقه مخمور پس از یورش نیروهای وابسته به جدایی طلبان به آن خبر دادند.

به گزارش النهرین، یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد: نیروهای زیادی از واکنش سریع و مبارزه با تروریسم دولت مرکزی به منطقه مخمور در استان نینوا پس از درگیری میان لشگر ۱۶ ارتش عراق و نیروهای وابسته به بارزانی گسیل شدند.

این منبع بیان کرد: این نیروها از موصل عازم مخمور شده اند. اعزام این نیروها پس از آن رخ داد که نیروهای وابسته به جدایی طلبان به نیروهای ارتش عراق حمله کردند و دو نفر از آنها را زخمی کردند.

مخمور شهری عراقی است در استان نینوا در شمال عراق که از شهر موصل ۵۰ کیلومتر فاصله دارد.

این در حالی است که ریان الکلدانی از فرماندهان حشد شعبی عراق از نبرد سنگین با نیروهای پیشمرگه در ناحیه تل سقف در شمال موصل خبر داد و افزود: عملیات میان نیروهای مبارزه با تروریسم و حشد شعبی با شبه نظامیان بارزانی در این ناحیه است.

ناحیه تل سقف در شمال شهر موصل و ۳۰ کیلومتری آن واقع شده است که منطقه ای مسیحی نشین است و دو کلیسا در آن قرار دارد و حدود ۱۰ هزار نفر سکنه دارد که از کاتولیک ها هستند.

الجبیر: مقابله با ایران منوط به تغییر رفتار قطر است!
عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی گفت که قطر برای این کشور مسأله بزرگی نیست.

وی طی سخنانی در یک کنفرانس در لندن گفت: قطر مسأله مهمی نیست، مسأله کوچکی است و ما باید بر سر موضوعات دیگری متمرکز شویم.

عقب نشینی بارزانی و موافقت اقلیم با تعلیق نتایج همه پرسی و برقراری مذاکره با بغداد/الجبیر: مقابله با ایران منوط به تغییر رفتار قطر است!/گزارش سازمان ملل از وضعیت وخیم 11 میلیون کودک یمنی

الجبیر گفت: برخی مسائل بسیار مهمتری وجود دارند که عربستان باید با آن تعامل کند و از جمله این مسائل ایران، سوریه و یمن است.

وزیر خارجه سعودی اخبار رسانه‌های حامی قطر درباره عربستان و مواضع آن‌ها در قبال بحران کنونی خلیج فارس را کذب دانست و گفت: عربستان برای جلوگیری از تأمین بودجه تروریسم تلاش می‌کند و اینکه برخی از رسانه‌ها، به‌دنبال توجیه انفجاری تروریستی هستند، غیرقابل است.

الجبیر گفت: قطر قبل از هرچیزی باید اعتراف کند که مشکل دارد و بعداً باید آن را حل کند. ما در عربستان مشکل داشتیم و اعتراف کردیم و آن را تغییر دادیم و تلاش در زمینه آموزش و بانک‌ها و سایر مسائل را آغاز کردیم.

وی در ادامه افزود: قطر باید گام‌های مشخصی بردارد و عملکرد خود را که تلاش‌های ما را از بین می‌برد، تغییر دهد.

الجبیر گفت: اگر بتوانیم رفتار قطر را تغییر دهیم، در شورای همکاری خلیج فارس قوی خواهیم بود و می‌توانیم با ایران و تروریسم مقابله کنیم.