چهارشنبه , ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
صفحه اول » حقوق بشر » عفو بین‌الملل خواستار «آزادی فوری و بدون قید و شرط» محمد نظری شد

عفو بین‌الملل خواستار «آزادی فوری و بدون قید و شرط» محمد نظری شد

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خواستار آزادی «بلافاصله و بدون قید و شرط» محمد نظری، زندانی عقیدتی در زندان رجایی‌شهر شد و اعلام کرد که او به دلیل اعتصاب غذا «به شدت بیمار است».

این سازمان از مخاطبان بیانیه خود خواست که با ارسال نامه به مقام‌های جمهوری اسلامی از آنان بخواهند که «بلافاصله و بدون قید و شرط محمد نظری را آزاد کنند».

سازمان عفو بین‌الملل همچنین خواستار آن شد که این زندانی عقیدتی تا زمان آزادی «دسترسی فوری و منظم به مراقبت‌های پزشکی تخصصی در خارج از زندان داشته باشد».

به گفته این سازمان، سلامت این زندانی ۴۶ ساله که نیمی از عمر خود را در زندان سپری کرده، «به علت اعتصاب غذای طولانی مدت به طور جدی رو به وخامت گذاشته است».

محمد نظری که در بیست و چهارمین سال زندان خود به سر می‌برد، از هشتم مرداد ماه اعتصاب غذا کرده است. او خواستار اعمال قانون جدید مجازات اسلامی در پرونده خود است. در صورت اجرای قانون جدید مجازات اسلامی، زندان آقای نظری به ۱۵ سال کاهش پیدا می‌کند و او که ۲۴ سال زندان را سپری کرده باید آزاد شود.

بر اساس گزارشها، آقای نظری روز ۲۷ مهرماه به دلیل وضعیت ناشی از اعتصاب غذا به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شد اما بعد از گذشت یک شب «بدون دریافت درمان مناسب به زندان بازگردانده شد».

در همین حال سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که محمد نظری «در مدت اعتصاب ۲۵ کیلوگرم از وزن خود را از دست داده، فشار خون او بارها افت کرده و از لحاظ فیزیکی بسیار ضعیف شده است به طوری که دیگر نمی‌تواند راه برود یا صحبت کند».

به گفته این سازمان، مسئولان زندان از مدت‌ها پیش توصیه پزشکان زندان مبنی بر نیاز به معاینه آقای نظری توسط پزشک متخصص قلب درخارج از زندان را «نادیده گرفته‌اند».

محمد نظری روز چهارشنبه ۲۶ مهر در هشتاد و یکمین روز از اعتصاب غذایش در زندان رجایی‌شهر، خود را «بی‌کس‌ترین زندانی» توصیف کرده بود که «جز مردم» هیچ گوش شنوایی برایش نمانده است.

بر اساس این نامه، آقای نظری ۲۴ سال گذشته را بدون مرخصی در زندان‌های مهاباد، ارومیه و رجایی‌شهر گذرانده و با اینکه چهار سال و نیم پیش باید آزاد می‌شد، «دست‌های نامرئی قدرت و امنیت» مانع از اجرای قانون شده است.

محمد نظری در سال ۷۳ و هنگامی که ۲۳ ساله بود، پس از بازگشت از یک سفر کوتاه به عراق، در شهرستان بوکان در استان آذربایجان غربی بازداشت و به اتهام هواداری از حزب دموکرات کردستان به اعدام محکوم شد که این حکم سپس به حبس ابد تغییر یافت.

او گفته است که در مدت بازداشت «مورد شکنجه از جمله ضرب و شتم، شلاق به کف و تهدید علیه خواهرش قرار گرفت تا به مشارکت در برنامه ترور چند فرد نزدیک به سپاه اعتراف کند».

در این زمینه به گفته عفو بین‌الملل، آقای نظری در یک دادگاه «به شدت ناعادلانه» به مدت «۳۰ دقیقه» محاکمه شده و اتهامات علیه او«ساختگی»بوده است.

بر اساس گزارش‌ها، محمد نظری در سال‌های گذشته پدر، مادر و برادرش را از دست داده و تنها یک خواهر دارد که در شهر بوکان زندگی می‌کند و امکان سفر به کرج و ملاقات او را ندارد.

محمد نظری ترک و شیعه است و به گفته تعدادی از هم‌بندهای سابق او، حمایت یک شیعهِ ترک از یک حزب کرد، باعث «حساسیت» بیشتر اداره اطلاعات ارومیه و «جلوگیری از آزادی او» در سال‌های گذشته شده است.

او در شهریورماه ٩١ نیز در اعتراض به وضعیت خود لب‌هایش را دوخته و به مدت ۴۰ روز اعتصاب غذا کرده بود.