شنبه , ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آسوشیتدپرس: جزئیاتی از محدودیتهای جدید پیش‌نویس لایحه کورکرـ کاتن، علیه حکومت ایران

آسوشیتدپرس: جزئیاتی از محدودیتهای جدید پیش‌نویس لایحه کورکرـ کاتن، علیه حکومت ایران

آسوشیتدپرس جزئیات پیش‌نویس لایحه کورکر ـ کاتن را که در سنای آمریکا مطرح است، انتشار داد که بر اساس آن محدودیتهای جدیدی پیش‌بینی شده که در صورت عدم پایبندی جمهوری اسلامی ایران به این محدودیتها، تحریمهای اتمی به‌طور خودکار به اجرا گذاشته خواهد شد.

بر اساس این پیش نویس، هرگونه تلاش برای تبدیل سکوهای پرتاب موشکهای ماهوار‌ه بر به پرتاب‌کننده موشک قاره‌پیما از جمله مواردیست که عدول از آن باعث بازگشت خودکار تحریمها می‌شود.

هم‌چنین آزمایش، تولید یا استقرار موشکهای قاره‌پیما که قادر به حمل کلاهک باشند و تبدیل موشکهای ماهواره‌بر به موشکهای جنگی قاره‌پیما و نیز هرگونه فعالیتهای مخفیانه برای تولید مواد اتمی یا تجهیزات لازم برای تولید مواد اتمی، از موارد بازگشت خودکار تحریمها محسوب می‌شود.

آسوشیتدپرس افزود، پیش‌نویس لایحه کورکرـ کاتن محدودیت‌های گسترده‌یی را علیه حکومت ایران اعمال می‌کند تا نتواند در چارچوب مقررات فعلی برجام، به سلاح اتمی دست یابد. هدف این لایحه ایجاد مقررات و ضوابطی دائمی، در مورد مسائلی مانند غنی‌سازی اورانیوم و ذخایر آن و نیز کارکرد برخی سانتریفوژهاست.

در این لایحه، مخالفت حکومت ایران با درخواست بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «برای بازدید کافی از هر پایگاهی، از جمله پایگاههای نظامی» می‌تواند به‌معنی نقض برجام از طرف ایران تلقی شود.