دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » سیاست اتاق خالی از فکر برنامه ریزهای نظام در قبال نمایشهای بی رونق جمعه

سیاست اتاق خالی از فکر برنامه ریزهای نظام در قبال نمایشهای بی رونق جمعه

سيد رضا تقوي از ریاست شواری سیاست گذاری نمازجمعه برکنارشده و ظرف یکی دوهفته آینده کنار مینشیند! علی خمینی هم به عنوان خطیب پیش از خطبه های نمازجمعه از این هفته، پایش به خطبه های نمازجمعه گشوده شده است! 

فرار مردم نمازخوان، از نمایشهای بی رونق جمعه، اتاق خالی از فکر برنامه ریزهای نظام را برای خانه تکانی درشورای سیاست گذاری نمازجمعه تحریک کرده و به خیال این افتاده اند که هم از خانواده آیت الله سیدروح الله خمینی هزینه کننده و هم پیر و فرتوتهای فسیل شده را با جوانترهای عمامه به سر جایگزین نمایند!!

خبرهاي غير رسمي حاکی از این است که بزودی در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه هم تغییراتی صورت خواهد گرفت. آنطور كه در خبرها آمده قرار است بزودي حجت الاسلام «سيد رضا تقوي» از جایگاه ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خداحافظی خواهد کرد و جای خود را پس از گذشت 17 سال به حجت الاسلام «محمد جواد حاج علي اكبري» 53 ساله و رئيس فعلي مرکز رسیدگی به امور مساجد خواهد داد.

جمعه ای که گذشت، «سيد علي خميني» نوه بنيانگذار جمهوري اسلامي براي نخستين بار از سوي شوراي سياستگذاري ائمه جمعه به نماز جمعه تهران دعوت شد تا در مقام خطيب پيش از نماز جمعه تريبون را دست بگيرد. تریبونی که به بهانه چهلمين سالگرد شهادت حاج آقا مصطفي خميني عموی او و پسر ارشد امام خمینی(ره) در اختیار او گذاشته شده بود.

به گزارش «تابناک»، پیش از حجت الاسلام« سید علی خمینی»، «سيد حسن خميني» توليت حرم امام(ره) در 14خرداد سال 89 به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران دعوت شده بود كه به دليل برهم خوردن نظم جلسه ازسوي جمعي، سخنراني اش نيمه تمام باقی ماند. از آن زمان، يعني قريب 7 سال پيش تاكنون دعوتي از بيت امام براي حضور در اين جايگاه به عمل نيامده بود که با دعوت یکی از نوه های امام برای سخنرانی پیش از خطبه ها بار دیگر شاهد حضوری فردی از بیت امام در نماز جمعه و به عنوان سخنران بودیم.

2 پیام مهم حضور بیت امام در نماز جمعه

حضور سيد علي خميني در تريبون نماز جمعه تهران به دلیل اینکه او عضوی از بیت امام است، مورد توجه صاحب نظران سياسي قرار گرفت. قريب به اتفاق کارشناسان حضورنوه امام(ره) در اين جايگاه را قابل تامل دانستند، آن هم به دو دليل. اول اینکه فضاي تريبون نماز جمعه یکنواخت شده و در قريب به 8 سال اخير این مساله شدت بيشتري گرفته بود به صورتی که عمده مدعوین از مسئولان آن هم به دلایل مناسبتی انتخاب می شدند و یا اینکه افرادی از یک جناح خاص سخنران پیش از خطبه بودند. دليل دوم هم تقويت زمزمه هايی است که به صورت غير رسمي درباره تكاپو و تلاش جمعي براي ايجاد وحدت حداكثري بين گروه هاي سياسي منتشر مي شود.آنچه شاید در هفته های آتی هم شاهد آن باشیم و سخنرانانی را در نماز جمعه ببینیم که پیش از این کمتر این تریبون را در اختیار داشته اند موضوع و مساله دوم مورد نظر تحلیل گران و کارشناسان سیاسی است؛ یعنی تلاش برای ایجاد وحدت حداکثری بین گروه های سیاسی که در شرایط فعلی کشوری بیش از هر زمانی نیازمند آن است. آن هم در شرایطی که آمریکایی ها تلاش می کنند در محیط بین المللی محدودیت ها و فشارهای زیادی را به ایران وارد کنند.

تقوی از شورای سیاستگذاری ائمه جمعه می‌رود؛ حاج‌علی‌اکبری می‌آید

خبرهاي غير رسمي حاکی از این است که بزودی در شورای سیاستگذاری ائمه جمعه هم تغییراتی صورت خواهد گرفت. آنطور كه در خبرها آمده قرار است بزودي حجت الاسلام «سيد رضا تقوي» از جایگاه ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خداحافظی خواهد کرد و جای خود را پس از گذشت 17 سال به حجت الاسلام «محمد جواد حاج علي اكبري» 53 ساله و رئيس فعلي مرکز رسیدگی به امور مساجد خواهد داد.

هرچند اين خبر هنوز رسما اعلام نشده و مطرح کردن موضوع تغییرات در جایگاه ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه بیشتر برآمده از رسانه ها و برخی گمانه زني ها است ، اما رفتن حجت الاسلام «سید رضا تقوي» از اين شورا قطعي به نظر می رسد؛ چرا که اوچند روز پيش در گفت و گويي با یکی از خبرگزاري ها در اين بار گفته بود:«بنده 17 سال است که شوراي سياستگذاري ائمه جمعه خدمت می‌کنم و دیگر کافی است، اما فعلا زمان این جابجایی معلوم نیست.»

درایتی: پیام مهم حضور بیت امام در نماز جمعه

درهمين راستا هم یک فعال سیاسی اصلاح طلب و مشاور رئيس جمهوردوران اصلاحات پیرامون پیام های حضور یکی از اعضای بیت امام در تریبون نماز جمعه، گفت :«بهانه حضور بيت امام در تريبون نماز جمعه مهم نيست. مهم اين است كه خاندان امام كه در جمع مردم محبوب هستند اين فرصت را به دست آورده اند كه با مردم بي واسطه سخن بگويند.»

«مصطفي درايتي» با بیان اينكه دعوت از چهره اي چون «سيدعلي خميني» براي سخنراني در نماز جمعه تهران پيام مهمي براي جامعه سياسي دارد، ادامه داد:«تريبون نماز جمعه ساله اي سال است كه از سوي يك جريان مشخص مصادره شده است و به تريبون انحصاري اين خط فكري بدل شده است به همين دليل چنين تغيير مثبتي در تركيب سخنران ها بسيار اميدوار كننده است و مي تواند نويد بخش شاداب شدن فضاي نماز جمعه و در گام بعدي عالم سياست داخلي باشد .»

ترقی: سید علی خمینی به مواضع نظام نزدیک‌تر و معتقدتر است

در مقابل اين ديدگاه اما «حميدرضا ترقي» عضوشوراي مركزي و رئيس دفتر سياسي حزب موتلفه اسلامي معتقد است: تغيير نگاه شوراي سياست گذاري ائمه در مورد خطيبان نماز جمعه و دادن تريبون نماز جمعه به چهره هاي اصلاح طلب را امري بعيد و تحليلي خوش باورانه است.

او در ارزيابي حضور «سيد علي خميني» در نماز جمعه تهران گفت :«چهلمين سالگرد شهادت حاج آقا مصطفي خميني مناسبت خوبي براي دعوت بيت امام به تريبون نماز جمعه بود و در ميان بيت اما سيد علي خميني نسبت به ديگر چهره ها براي حضور در اين جايگاه مناسب تر و ارجح تر بود؛ چرا كه او بارها و بارها نشان داده به مواضع نظام نزديكتر و معتقدتر است.»

ترقي با تاكيد بر اينكه برخلاف ديگر چهره هاي بيت امام كه همواره نشان داده اند به سمت اصلاح طلبان متمايل ترند، او هيچگاه اين برجستگي را نشان نداده است، ادامه داد: « مردم هم بخوبي به اين امر آگاه هستند و به همين دليل هم در نماز جمعه استقبال خوبي و بي نظيري از او كردند، اين در حالي است كه ممكن بود اگر فرد ديگري از بيت امام براي سخنراني مي آمد با او برخورد ديگري مي شد. »

براي نخستين حضور سيد علي خميني درتريبون نماز جمعه تهران مي توان تحليل هاي گوناگوني بر شمرد و تعابير متفاوتي از آن داشت. در اين ميان اما فارغ از دسته بندي هاي سياسي نكته اي كه حائز اهميت است تغيير در رويه شوراي سياست گذاري ائمه جمعه است كه برغم گذشت چهل سال از درگذشت حاج مصطفي خميني و ديگر بهانه ها و مناسبت هايي كه مستقيم با بيت امام راحل مرتبط مي شدند از ديروز بناي جديدي اتخاذ كرده است، مويد اين تغيير هم به سخنان اخير «سيد رضا تقوي» درباره لزوم جوانگرايي در شوراي سياست گذاري ائمه جمعه است كه با استناد به آن بايد منتظر تغييرات بيشتر و محسوس تري در اين تريبون بود.

سيد علي خميني در نماز جمعه تهران چه گفت ؟

او در خطبه هاي پیش نمازجمعه تهران كه به مناسبت چهلمین سالگردشهادت آیت الله حاج آقا مصطفی خمینی ايراد شد، گفت: «در مورد شهادت حاج آقا مصطفى خمینى چند نکته به نظر من داراى اهمیت است،اولين نكته در مورد اصل شهادت حاج آقا مصطفی است که در هاله اى از ابهام قرار دارد. در این جا فرصت اینکه به نحو تفصیلى روزهاى پایان عمر ایشان را بررسى کنیم و رفت و آمدهاى مشکوک شب آخر زندگى ایشان را باز کنیم نیست.»

حجت الاسلام «سيد علي خميني» ادامه داد:« من فقط به این نکته بسنده مى کنم که وقتى پیکر بى جان حاج آقا مصطفا را در نجف به بیمارستان منتقل مى کنند پزشک حاضر در بیمارستان به نام آقاى دکتر… مى گوید به طور قطع ایشان مسموم شده اند و آثار مسمومیت در بدن ایشان پیداست و اگر آقا اجازه دهند من کالبد شکافى مى کنم و این مطلب را ثابت خواهم کرد. اما امام با کالبد شکافى پیکر فرزندشان مخالفت مى کنند و مى فرمایند هر چه سریع ترپیکر ایشان را دفن کنید و بدن ایشان را پاره پاره نکنید. که پیکر ایشان به طرز عجیبى در کنار ضریح امیر المومنین(ع) دفن شد و امروز تقریبا همه کاروانهاى ایرانى و غیر ایرانى که به نجف مشرف مى شوند بر سر مزار ایشان حاضر مى شوند. خوشا به حالش.»

فرزند سيد احمد خميني با بيان اينكه نکته دوم در مورد جایگاه علمى و اجتماعى ایشان است ،افزود:«امام در مورد ایشان فرمودند که مصطفي امید آینده ى اسلام بود و مقام معظم رهبرى در تعبیرى عجیب فرمودند مصطفى امید آینده ى ما و خمینى آینده ى ایران بود! یا مرحوم آیت الله بهاالدینى در مورد ایشان نوشته بودند ابن الامام بل هو الامام!.»

به گفته سيد علي خميني نکته ى سوم در مورد نحوه ى رفتار امام در مواجهه با این مصیبت بود. امام در آن سالها که در کوران مبارزات بر علیه رژیم فاسد پهلوى بودند به هیچ روى در این حادثه تزلزلى از خود نشان ندادند. در هیچ جلسه ى عمومى در عزاى این فرزند عزیز و صالح و عالم اشک نریختند تا مخالف نهضت اندک ضعف و شکستى را در رهبرى نهضت نبینند. تا جایى که بعضى از یاران نگران حال امام مى شوند.

او نکته چهارم درباره شهادت سيد مصطفي خميني را در خاطره اى از همسر امام دانست و در شرح آن گفت:«در سالهاى بعد از پیروزى انقلاب امام اجازه نمى دادند که در صدا و سیما یا ارگانهاى دیگر از حاج آقا مصطفى تقدیر شود یا براى ایشان بزرگداشت برگزار شود.»به گفته نوه بنيانگذار جمهوري اسلامي نکته ى پنجم اشاره اى است به عبارتى که امام در مورد شهادت حاج آقا مصطفى به کار بردند و شهادت او را از الطاف خفیه ى الهیه دانستند