دوشنبه , ۲۰ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » گزارش تسنیم از سفر پاسدار باقری به سوریه

گزارش تسنیم از سفر پاسدار باقری به سوریه

 

پیام ایران به اسرائیل از قلب دمشق؛ محور مقاومت جان تازه می‌گیرد

رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران از قلب دمشق به اسرائیلی‌ها یک پیام مهمی داده که ایران در مقابل تهدیدات نظامی اسرائیل، بی تفاوت نیست بلکه در کنار ارتش سوریه است.

گروه امنیتی- تسنیم – حسین دلیریان: سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان عصر روز سه شنبه در سفر بسیار مهم و حساسی، راهی دمشق پایتخت سوریه شد و این سفر تا عصر روز جمعه (28 مهر) ادامه داشت.

سرلشکر باقری در این سفر، با مقامات عالی‌رتبه‌ای از کشور سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد. در اولین گام، وی با رئیس ستادکل نیروهای مسلح این کشور دیدار کرد و مورد استقبال رسمی وی قرار گرفت و سپس در دیدارهای آتی با وزیر دفاع و بشار اسد رئیس جمهوری سوریه دیدار و رایزنی کرد.

بیشتر خوانید: سرلشکر باقری در حلب:‌ عمر گروهک‌های تروریستی به سر رسیده است

ببینید: تصاویر جدید از حضور سردار باقری در مناطق عملیاتی سوریه

در مذاکرات با سپهبد «علی ایوب»، طرف سوری و طرف ایران به موضوعات متعددی پرداختند که از آن جمله می‌توان به دستاوردهای محور مقاومت در سوریه اشاره کرد. رؤسای ستادکل نیروهای مسلح ایران و روسیه در این دیدار، آخرین وضعیت میدانی و وضعیت تحرکات امنیتی در مناطق مختلف را به بحث و تبادل نظر گذاشته‌اند.

بخش دوم مذاکرات خصوصی طرفین نیز، حول محور افزایش همکاری‌های دفاعی – امنیتی بوده و ایران و سوریه گام موثری در جهت افزایش این همکاری‌های در آینده برداشته‌اند، چیزی که سپهبد علی ایوب رئیس ستادکل نیروهای مسلح سوریه پس از مذاکرات خصوصی با سرلشکر باقری، در یک نشست خبری مشترک به آن اشاره کرده وگفته بود:ما همچنین روند روابط دوجانبه و تمایل مشترک برای تقویت این روابط را که در راستای منافع دو کشور و دو ارتش است، به طور مفصل بررسی کردیم، و دو طرف درباره مسائل مطرح شده به ویژه در خصوص مبارزه با تروریسم و مشکلات پیش روی مقاومت دیدگاه‌های یکسان و مشترکی داشتند.

او همچنین تاکید کرده بود که، “ما همچنین بر ادامه جنگ با تروریسم تا نابودی کامل آن و بازگشت امنیت و ثبات به تمام خاک سوریه تاکید کردیم.”


نشست خبری مشترک با سپهبد ایوب

این مذاکرات، نهایتا به امضای یک یادداشت تفاهم همکاری میان سرلشکر باقری و سپهپد علی ایوب رئیس ستادکل ارتش سوریه ختم شد که حتما می‌تواند منجر به گسترش همکاری‌های نظامی دو کشور در حوزه‌های مختلف شود.

سفر سرلشکر باقری رئیس ستاکل نیروهای مسلح کشور، از ابعاد گوناگونی قابل بررسی است؛ در واقع با این سفر، سرلشکر باقری عالی‌ترین مقام نظامی ایران است که به کشور سوریه سفر کرده است، سفری که پس از فتوحات بسیار بزرگ ارتش سوریه و محور مقاومت در حلب، دیرالزور، المیادین، حمص و منطقه تنف انجام شده است.

بیشتر بخوانید: قدردانی بشار اسد از حمایت‌های رهبر انقلاب و دولت

یکی از مهمترین نکات در خصوص این سفر اما، نکته قابل تاملی بود که سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان از دمشق خطاب به اسرائیلی‌ها بیان کرد و بسیاری از رسانه‌های منطقه به ارزیابی آن پرداختند.

سردار باقری در نشست خبری مشترک با همتای سوری خود، اعلام کرد: من در دمشق هستم تا این پیام دوستی و تداوم برادری و همراهی را به عزیزانمان در ارتش سوریه، رهبری سوریه و ملت سوریه عرض کنم که در برابر تهدیدهای صهیونیست‌ها و تروریست‌ها و هرگونه تهدیدی که نسبت به تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه صورت گیرد، ما در کنار شما هستیم. اینکه صهیونیست‌ها هر وقت اراده کنند این سرزمین را در فضا و زمین مورد تجاوز قرار دهند، قابل پذیرش نیست و همان قدر که ارتش و مردم سوریه از این تجاوزات ناراحت و آزرده می‌شوند، ما در ایران هم همین احساس را داریم و در مقابله با این تهدیدها، در کنار ملت و ارتش سوریه قرار خواهیم داشت.

شاید بتوان این اظهارات سردار باقری در مورد حملات گاه و بی‌گاه جنگنده‌های اسرائیلی به مناطق مختلف سوریه را “یک پیام نظامی” تحلیل کرد، پیامی که صراحتا اعلام کرده که ایران در مقابله با این تهدیدات – حملات نظامی اسرائیل به سوریه – در کنار ارتش و ملت سوریه است.

اسرائیل تاکنون بارها به مواضع ارتش سوریه در نقاط مختلف این کشور از جمله قنیطره، دمشق، حمص و برخی مناطق دیگر حملات هوایی کرده است و ایران نیز بارها این حملات را محکوم کرده و دولت سوریه هم بابت این حملات و به دلیل نقض حاکمیت کشورش، به سازمان ملل متحد شکایت کرده است.

در عین حال، پیشروی‌های ارتش و محور مقاومت در سوریه سرعت زیادی گرفته و تقریبا کار داعش در این کشور تمام است؛ “شهر رقه” که روزگاری پایتخت خودخوانده داعش بود هم آزاد شده است، در سوی دیگر میدان هم محور مقاومت توانسته در یک اقدام بزرگ، حصر 3 ساله شهر دیرالزور را شکسته و دژ نفوذناپذیر داعش در المیادین را هم فتح کند و حرکت به سوی مرزهای عراق و میادین انرژی در البوکمال آغاز شده است بر همین اساس، سیطره داعش بر مناطق مختلف خاک سوریه به کمتر از چند درصد رسیده است، واضح است که اسرائیلی‌ها چرا در نقاط مختلف، زیرساخت‌ها و تجهیزات ارتش سوریه را هدف قرار می‌دهند.

علت اصلی از این اقدام، ایجاد خلل در روند مبارزه با تکفیری‌ها است، چه اینکه پیش از این نیز، اسرائیل در بلندی‌های جولان با تاسیس بیمارستان صحرایی، میزبان مجروحان تکفیری‌ها هم بوده است.

قطعا اگر ارتش سوریه و محور مقاومت از نبرد با تکفیری‌ها به ویژه داعش و تروریست‌های جبهة الشام فراغت یابند، مقاومت اسلامی و مردم منطقه، با پایان نبرد در سوریه و پیروزی مقاومت اسلامی، توجه‌شان معطوف به مسئله اصلی جهان اسلام یعنی “فلسطین” خواهد بود.


بازدید سرلشکر باقری از مناطق عملیاتی در حلب

از سوی دیگر، حضور سردار باقری در مناطق مختلف سوریه از جمله حلب و لاذقیه، باعث شده که جان تازه‌ای در روح نیروهای مقاومت و ارتش سوریه دمیده شود و قطعا پیام این حضور، حمایت میدانی و همه‌جانبه ایران از دولت قانونی سوریه و نیروهای محور مقاومت در نبردهای سوریه است.

حالا رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران از قلب دمشق به اسرائیلی‌ها یک پیام مهمی داده که ایران در مقابل تهدیدات نظامی اسرائیل، بی تفاوت نیست بلکه در کنار ارتش سوریه است. باید دید، در آینده نه چندان دور که پیروزهای میدانی در سوریه کامل‌تر می‌شود، ارتش سوریه چگونه با این تجاوزرات اسرائیلی‌ها برخورد خواهد کرد.

انتهای پیام/