جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » «سیا» اسناد ارتباط ایران با القاعده را منتشر می‌کند

«سیا» اسناد ارتباط ایران با القاعده را منتشر می‌کند

مایک پومپیو، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) ایران را متهم به همکاری با سازمان تروریستی القاعده کرد و گفت این سازمان به زودی اسناد آن را منتشر خواهد کرد.

پومپیو ارتباط ایران با القاعده را «راز آشکار» خواند. او در مراسمی در روز پنجشنبه در شهر واشنگتن گفت: «این رازی آشکار شده است و اطلاعات طبقه‌بندی شده نیست که ایران با القاعده در ارتباط بوده است. ایران بارها با القاعده همکاری کرده است».

 

پومپیو افزود ایران و القاعده توافق کردند که برضد یکدیگر کار نکنند. او گفت که سازمان‌های اطلاعاتی هنوز این رابطه را، به ویژه با شرایط پیچیده سوریه، زیر نظر دارند.

 

مدیر سیا همچنین به موضوع مداخله ایران در امور منطقه خاورمیانه، حمایت از تروریسم، ایجاد ناامنی و در باره برنامه موشک بالستیک و فعالیت‌های اتمی این کشور هم سخن گفت.

 

او تایید کرد که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا به نیروهای امنیتی اختیار عمل بیشتری برای انجام وظایف خود داده است. این سخنان چند روز بعد از اعلام استراتژی جدید ترامپ در مورد ایران بیان می‌شود.

 

ژنرال اچ.آر. مک مستر، مشاور امنیت ملی ترامپ تاکید کرد که این استراتژی از تمامی امکانات موجود برای مقابله با اقدامات ایران استفاده خواهد کرد.

 

واشنگتن می‌گوید خواهان عراقی قوی است که به دست ایران نیافتد و منابع مالی سپاه پاسداران ایران را قطع خواهد کرد.

 

دولت آمریکا به ایران هشدار داده است که از شبه‌نظامیان مسلح خود در منطقه استفاده نکند و برای اجرای این استراتژی با متحدان خود در خاورمیانه همکاری خواهد کرد.