یکشنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » انصاری: بزرگداشت چهلمین سالگرد شهید مصطفی خمینی برگزار می‌شود

انصاری: بزرگداشت چهلمین سالگرد شهید مصطفی خمینی برگزار می‌شود

به گزارش ایسنا، حمید انصاری صبح امروز در نشست خبری چهلمین سالگرد شهید سیدمصطفی خمینی، گفت: مراسمی به پیشنهاد مرکز نشر و تنظیم آثار امام خمینی در روز دوشنبه به منظور تجلیل از زحمات و خدمات آیت‌الله مصطفی خمینی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: این همایش صبح روز دوشنبه با سخنرانی حجت‌الاسلام روحانی افتتاح و  علی لاریجانی رییس مجلس در این مراسم سخنرانی خواهد داشت.

قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) خاطرنشان کرد: ابعاد شخصیتی آن مرحوم نیز عصر روز دوشنبه در پژوهشگاه فرهنگ اسلامی تهران و دارالشفاء قم مورد بررسی قرار خواهد گرفت. نمایشگاه فرهنگی از اسناد مبارزاتی و خاطرات انقلاب آقا مصطفی نیز در حاشیه سالن اجلاس سران به نمایش در می‌آید.

انصاری یادآور شد: بعدازظهر روز گذشته نیز در نجف اشرف و در مجاورت مرقد ام‌البنین مراسمی با حضور علما و بزرگان نجف برای گرامیداشت یاد و خاطره آن مرحوم برگزار شد.

وی گفت: با توجه به نقش ایشان در انقلاب اسلامی و اینکه در سال آینده در چهلمین سال پیروزی انقلاب قرار داریم و عدد 40 در فرهنگ ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد، از این رو این مباحث باید پاس داشته شود.

قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) ادامه داد: آبان ماه در تاریخ انقلاب اسلامی یادآور چند رویداد است که نقطه عطفی در تاریخ انقلاب محسوب می‌شود. اول آبان شهادت سیدمصطفی خمینی است و 13 آبان تبعید امام به ترکیه و تسخیر لانه جاسوسی اتفاق افتاده است.

انصاری تاکید کرد: مساله مهمی که نقش آیت‌الله مصطفی خمینی را برجسته می‌کند ارتحال او در اول آبان 56 است که ابعاد مرگ ایشان تاکنون مشخص نشده و حاکی از این است که مرگ او طبیعی نبوده و احتمال مسمومیت بسیار بالا بوده است. طبیب در آن زمان درخواست کالبدشکافی داشته که خانواده ایشان و حضرت امام قبول نکردند چون می‌دانستند که رژیم بعث عراق اجازه نمی‌دهد نتیجه مشخص شود.

وی تصریح کرد: بعد از بازداشت حضرت امام، حاج آقا مصطفی نقش ویژه‌ای را در بیت امام ایفا می‌کنند و همواره تلاش دارند که علما و روحانیون داخل کشور و حوزه نجف را متحد کنند که علیه شاه مبارزه داشته باشند.

قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) یادآور شد: بعد از درگذشت آیت‌الله مصطفی خمینی حوزه نجف و دروس مراجع تاسیس شد و با توجه به اینکه ایشان 47 سال داشتند اما بزرگترین مراسم برای تجلیل این عالم بزرگوار در نجف و در شهرهای مختلف ایران برگزار شد.