سه شنبه , ۵ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » وزارت خزانه‌داری آمریکا برنامه خود برای مقابله با سپاه پاسداران را اعلام کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا برنامه خود برای مقابله با سپاه پاسداران را اعلام کرد

سیگال ماندلکر معاون وزیر خزانه داری ایالات متحده در امور تروریسم و اطلاعات مالی دوشنبه 16 اکتبر با سخنرانی در کمیته روابط عمومی آمریکا-اسرائیل (ایپک) سیاست‌های کشور را در قبال سپاه پاسداران ایران تشریخ کرد.

به گزارش «صدای آمریکا» ماندلکر در سخنان خود، اظهار داشت که «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» بر اساس فرمان اجرایی 13224، در فهرست حامیان تروریسم ایالات متحده قرار گرفت.

ماندلکر افزود که اقدامات بیشتری علیه مقام‌ها و ماموران سپاه پاسداران و عوامل وابسته به آن در ماه جاری اتخاد نماید.

به گفته او قرار گرفتن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست حامیان تروریسم همزمان با وضع تحریم‌های جدید علیه چهار نهاد مرتبط با آن، یا وابسته به نهادهای نظامی که پیشتر تحت تحریم قرار گرفته بودند، اعلام شده و فشارها علیه این نهاد نظامی ایران را افزایش می‌دهد.

ماندلکر افزود که سپاه پاسداران ایران عامل «تولید و تکثیر سلاح و ارسال به گروه‌های شبه است که قبلا توسط آمریکا تحریم شده‌اند». او گفت که این اقدام‌ها باعث شده ایران «در صدر حامیان دولتی تروریسم در جهان باشد».

ماندلکر اضافه کرد: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از یک ساختار سازمانی برخوردار است که به آنها امکان می‌دهد افراطگرایی ستیزه جویانه خود را به سراسر جهان صادر کنند. (سپاه) اسلحه اصلی رژیم ایران برای رسیدن به اهداف افراطی خود بوده و رگ حیات حزب الله (لبنان)، رژیم سوریه، حوثی‌های یمن، گروه‌های شبه نظامی شیعه در عراق، و دیگران است».

وی با تاکید بر این که کنترل سپاه پاسداران بر بخش عمده‌ای از اقتصاد ایران توانایی بیشتری به آن برای حمایت از این گروه‌ها و توانمندسازی اعضای آن‌ها می‌دهد، گفت به منظور قطع منابع مالی که سپاه برای گسترش بی‌ثباتی نیاز دارد، ما باید با همپیمانان و شرکایمان، از جمله در بخش خصوصی، همکاری کنیم.

او افزود: «ما همواره از رفتارهای بدخواهانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، میزان دخالت آن در اقتصاد ایران، و نبود شفافیت در آن سازمان ابراز نگرانی کرده‌ایم. گفته ایم که سپاه همچنان جزئی از اقتصاد ایران است، از جمله در بخش انرژی، فعالیت‌های عمرانی، معادن، و حوزه‌های دفاعی».

معاون وزیر خزانه داری آمریکا افزود: «جنگ ما با فعالیت‌های بدخواهانه ایران فراتر سپاه پاسداران است. ما قاطعانه به هدف قرار دادن سایر نهادهای قدرت حکومتی در ایران که به بی‌ثباتی و حمایت از تروریسم دامن می‌زنند، ادامه خواهیم داد».

سیگال ماندلکر گفت: «در همین راستا، ایران را برای اجرای یک برنامه سخت‌گیرانه و دقیق به منظور مقابله با پولشویی و حمایت مالی از تروریسم تحت فشار گذاشته‌ایم، تا جمهوری اسلامی مجبور شود یا دست از فساد و حمایت از تروریسم بر دارد، یا از نظام مالی بین المللی کنار گذاشته شود».

سخنان ماندلکر چند روز پس از آن بیان می‌شود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، راهبر جدید خود را در قبال ایران اعلام کرد.

ترامپ جمعه 13 اکتبر در تشریح راهبر جدید خود در قبال ایران گفت که ای‌بندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نمی‌کند. او گفت که دولتش با همکاری کنگره آمریکا، توافق هسته‌ای را اصلاح خواهد کرد و اگر واشنگتن نتواند اصلاحات جدید را وارد توافق کند، آن را کنار خواهد گذاشت.